یک نرم افزار می تواند میزان درد موجود در چهره را تشخیص دهد

محققین دانشکده پزشکی دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا، الگوریتم کامپیوتری توسعه داده اند که با دریافت تصاویر می تواند تشخیص دهد تا چه حد درد و رنج تحمل می کنید. تا به حال شده دکتر به شما بگوید از ۰ تا ۱۰ چقدر درد دارید؟

این ماشین دقیقا به همین سوال پاسخ می دهد اما با دقتی بسیار بیشتر. تصور کنید در دندان پزشکی هستید و پزشک اطلاعی از میزان درد شما ندارد و با حرکت های صورت باید تشخیص دهد تا چه حد درد می کشید اما اگر ماشینی وجود داشته باشد که میزان دقیق درد و رنج را به پزشک اطلاع دهد، کمک بزرگی به جامعه پزشکی خواهد شد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

برداشت ما از درد متفاوت است و این برداشت متفاوت می تواند پیش زمینه از دردی غیر قابل تحمل داشته باشد یا می تواند یک حالت روانی باشد. در هر صورت کسی نمی تواند به صورت دقیق پزشک را از میزان دردی که تحمل می کند مطلع سازد، به جز یک ابزار کامپیوتری دقیق.

برای تست این دستگاه، محققین Baymax را روی کودکان و نوجوانان ۵ تا ۱۸ سال مورد آزمایش قرار دادند تا ببینند حین تحمل دردهای مختلف، اجزای صورت شان چه تغییری می کند. گفتنی نیست که الگوریتم کامپیوتری توانسته به اندازه انسان درک داشته باشد و حتی فراتر از آن را هم نمایش دهد.

نرم افزار مذکور، تصاویر ثبت شده را مورد آزمون قرار می دهد و تک تک اجزای صورت بررسی می شوند. صورت در حالت عادی و زمانی که دردی تحمل نمی کند نمونه اصلی است و بالا و پایین شدن اجزای صورت به دستگاه این درک را می دهد که میزان درد را تشخیص دهد.

نظرات ۳۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟