جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

اهداف اپل از ارائه سرویس موسیقی در سایر پلتفرم ها؛ آیا اندروید، ویندوز جدید است؟

اپل باور دارد از دیگران متفاوت است و همین مسئله را یکی از افتخارات خود می داند. هر زمانی که لازم باشد، با اکراه از سایر کمپانی ها نظیر گوگل یا مایکروسافت یاد می کند و البته این یاد کردن نیز بیشتر زمانی صورت می گیرد که مدیران این شرکت بخواهند سرویس های خود را با سرویس های رقبا مقایسه کرده و برتری های پلتفرم های به کار رفته در مک و آیفون را بیان کنند.

اما دیشب اپل بالاخره زیر بار شکسته شدن غرور خود رفت و خبر از حضور سرویس استریم موسیقی اش در آیفون، آیپد، مک و البته ویندوز و اندروید داد.

تا پیش از اعلان های شب گذشته، حضور اپل در گوگل پلی صرفا مختص به خرید سه میلیارد دلاری اش یعنی Beats Music برای اندروید می شد. اکنون ولی با اعلام خبر حضور «اپل موزیک» در اندروید، می توان شرکت ساکن کوپرتینو را یک توسعه دهنده ی تمام عیار برای پلتفرم اندروید قلمداد کرد.

حقیقت این است که در زمانه ای زندگی می کنیم که شرکت های فعال در حوزه تکنولوژی، به واسطه راهکار و سیاست «اسب تروآ» تلاش دارند تا همواره خود را به پلتفرم های رقیب کشانده و کاربران را به استفاده از سرویس های خود ترغیب نمایند؛ اپل اما راه و رسم این کار را نمی دانست؛ شاید هم غرور بیش از اندازه اش اجازه چنین فعالیت هایی را به او نمی داد. قبلا، صرفا به یاد داریم که این شرکت اپلیکیشن های iTunes، QuickTime، iCloud Drive، و همچنین مرورگر سافاری را به محیط ویندوز آورده باشد و کاربر مجبور بود برای بهره گیری از سایر سرویس های کمپانی مذکور، صرفا یک محصول که در بخش پشتی اش حک شده بود «Designed by Apple in California» را داشته باشد؛ دیدگاهی که گویا کم کم در حال تغییر یافتن است. با دیجیاتو همراه باشید.

اپل بالاخره شب گذشته اعتراف کرد که اندروید توانسته به کاربران بی شماری دست پیدا کرده و خدمات خود را به آنها ارائه دهد؛ همانگونه که مایکروسافت کاربران زیادی را در زمینه پلتفرم به کار رفته در کامپیوترهای شخصی مجذوب خود کرده، اکثریت کاربران اندرویدی را نیز نمی توان نادیده گرفت.

اپل، سرویس موسیقی اش را برای ویندوز و اندروید ارائه می دهد، چون مجبور به این کار است. 

اگرچه تاکید بیش از اندازه ی اپل در این است که کاربران باید از سرویس هایش در سخت افزار ساخت خود این شرکت بهره بگیرند اما در نهایت به دلیل گستره ی بی پایان کاربران اندرویدی، بالاخره تسلیم شد تا کم کم سرویس هایش را به سوی این پلتفرم نیز راهی کرده و توپ را به زمین گوگل هم بیاندازد، و برای شروع، چه سرویسی بهتر از Apple Music. در صنعت استریم موسیقی، رقابت بسیار سنگین است و حقیقت هم اینکه چنین سرویس هایی،‌ چندان برنده ی سودآوری نیز ندارند. در نتیجه اپل واقعا نمی توانست با اتکا به کاربران آیفون، آیپاد، آیپد و مک در این کارزار پیروز گشته و برای اولین بار، به کمک کاربران اندروید و ویندوز نیز نیاز داشت.

از طرفی هنوز مشخص نیست که واقعا نقشه های تجاری اپل تا چه حد در حال تغییر هستند؛ زمانی که در سال ۲۰۰۳ این شرکت از iTunes برای ویندوز پرده برداشت، همه متصور بودند که اپل بالاخره می خواهد با دیگران همکاری اش را آغاز کند اما چنین نشد؛ بیش از یک دهه از زمان معرفی iTunes برای ویندوز گذشته و هنوز هم تعداد اپلیکیشن های اپل برای ویندوز به تعداد انگشتان یک دست نمی رسند. تحلیلگران اکنون نیز باور دارند که این سرویس به سیاست ارائه iTunes تشابه زیادی داشته و اپل صرفا قصد سواستفاده از کاربران سایر پلتفرم ها برای درآمدزایی از آنها را دارد.

اپل از ساخت اپلیکیشن برای سایر پلتفرها تنفر دارد اما زمانی که «سود» در میان باشد، بدش هم نمی آید این کار را انجام دهد. 

اکنون می توان شباهت بسیار زیادی را میان iTunes برای ویندوز و سرویس موسیقی برای اندروید دید؛ هر دو سرویس درآمد مستقیم را برای اپل به ارمغان می آورند و تا زمانی که درآمد کسب شود، اپل چندان هم اعتراضی به انجام کارهایی ندارد. جدا از مسئله ی درآمد نیز البته گاهی این شرکت دست به ساخت اپلیکیشن برای سایر پلتفرم ها می زند، البته اپ هایی نظیر Move to iOS که صرفا می آیند تا کاربر را ترغیب به یک مهاجرت کلی نمایند.

در روزگار پیشین چنین بود که BBM را صرفا می شد در محصولات بلک بری یافت، مایکروسافت، آفیس را فقط برای ویندوز ارائه می کرد، گیم های Nintendo را صرفا می شد در کنسول های خود Nintendo بازی کرد و... اما اکنون زمانه ای متفاوت است و بیشتر شرکت های تکنولوژیک تمرکز خود را بر روی درآمدزایی از سرویس هایشان معطوف ساخته اند؛ زمانه ای را پشت سر می گذاریم که دیگر اهمیت نوع سخت افزار مورد استفاده در حال از بین رفتن است. «تقدم موبایل و پردازش ابری» برای مایکروسافت نیز از چنین سیاستی سرچشمه می گیرد؛ گوگل نیز البته همین رویکرد را مدت هاست که در پیش گرفته و البته اپل نیز فعلا با بازی موسیقی پا به این میدان گذاشته اما همچنان به نظر می رسد به درک درستی از قوانین این بازی نرسیده.

اپل هنوز به درک درستی از قوانین بازی های فرا-پلتفرمی نرسیده. 

سرویس موسیقی اپل چه به موفقیت برسد و چه با شکست رو به رو گردد، در هر صورت این شرکت تصمیم گرفته تا پلتفرم مورد استقبال گوگل را به گرمی به آغوش کشیده و البته بدون دخالت خود گوگل، از کاربران درآمد مستقیم کسب کند. در نهایت اما بزرگ ترین ذینفع سیاست های فرا-پلتفرمی، کاربران هستند که در آینده خواهند توانست از میان سرویس های مختلفی که برای یک کار مشخص ارائه گشته اند، به دلخواه خود یکی را برگزیده و هر زمان که احساس کردند رقیب خدمات بهتری را ارئه می دهد، سرویس دهنده ی خود را با اشاره ی چند کلیک تغییر دهند.

مطالب مرتبط

سهم آیپدهای اپل از بازار نزولی تبلت ها رو به افزایش است

سهم کمپانی اپل از بازار تبلت جهان مدت زیادی در سیر نزولی قرار داشت، اما حالا به نظر می رسد دوباره در حال رشد است.تحلیلگران اقتصادی معتقدند میزان فروش آیپد از 19.1 درصد سهم بازار در سه ماهه سوم سال 2015، به مقدار 19.9 درصد در بازه زمانی مشابه امسال افزایش پیدا کرده است.در حالی... ادامه مطلب

اپل 90 درصد از سود صنعت تلفن همراه را در فصل اخیر به دست آورده است

فضای صنعت تلفن های همراه روز به روز با قیمت های کمتر استارتاپ های تازه از راه رسیده چینی رقابتی تر می شود و سازندگان تلفن های اندرویدی مجبورند تا با بهره گیری از اهرم قیمت، خود را به نوعی حفظ کنند. اما در سوی دیگر میدان، اپل مسیر خود را می رود و از... ادامه مطلب

گوگل سیستم موقعیت یاب داخلی VPS را برای پلتفرم تانگو معرفی کرد

پلتفرم واقعیت مجازی Daydream گوگل توجه بسیاری را طی کنفرانس توسعه دهندگان I/O 2017 جلب کرد، اما این کمپانی برنامه های بزرگی برای تکنولوژی واقعیت افزوده نیز دارد و از سیستمی به نام «سرویس موقعیت یابی دیداری تانگو» (یا به اختصار VPS) رونمایی کرده که در واقع نوعی جی پی اس مبتنی بر واقعیت افزوده... ادامه مطلب

آیفون ۶ احتمالا یک گیگابایت رم خواهد داشت

با نزدیک شدن به تاریخ عرضه آیفون بعدی اپل، هر روز شایعات بیشتری حول این محصول تازه دست به دست می شود. شایعات زیادی که درست و غلط بودنشان تا کمتر از سه هفته دیگر مشخص می شود.در این میان یکی از جدید ترین شایعات، خبر از تغییری بزرگ در آیفون ۶ -پرچمدار بعدی اپل-... ادامه مطلب

با IP-BOX آشنا شوید؛ ابزاری که به راحتی آیفون را هک می کند

مهم نیست از آیفون خود بوسیله ی اثر انگشت محافظت می نمایید و یا پین کد، زیرا ظاهراً به تازگی روشی پیدا شده که از طریق آن هر کسی می تواند این شیوه های امنیتی ارائه شده در اسمارت فون اپل را دور زده و به اطلاعات درون آن دست پیدا کند.اینترنشنال بیزنس تایم در گزارشی... ادامه مطلب

انفجار یک دستگاه آیفون 6s پس از شارژ شدن

گرچه مقایسه آیفون 6s اپل با گلکسی نوت 7 سامسونگ تا حدود زیادی اغراق آمیز است، اما این موبایل هوشمند شرکت کالیفرنیایی نیز در چند ماه اخیر دردسرهای زیادی را برای شرکت سازنده اش به وجود آورده است. پس از ماجرای نقص باتری تعدادی آیفون 6s که منجر به فراخوان جایگزینی آنها توسط اپل شد، این بار یک... ادامه مطلب

نظرات ۳۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x