هنرمندی برای نمایش عظمت ویکی پدیا تصمیم گرفته آن را چاپ کند

هنرمندی برای نمایش عظمت ویکی پدیا تصمیم گرفته آن را چاپ کند

هنرمندی برای نمایش عظمت ویکی پدیا تصمیم گرفته آن را چاپ کند

چاپ کامل ویکی پدیا کاری است بسیار دشوار و البته زمان بر که از نظر خیلی ها وقت تلف کردن به حساب می آید. مایکل مندیبرگ اما نظر دیگری دارد و جدیدترین فردی است که دست به چنین اقدامی زده و در نظر دارد که آثار خود تحت عنوان From Aaaaa to ZZZap (یا از الف تا ی) را در گالری Denny نیویورک در معرض دید عموم قرار دهد.

البته باید در نظر داشت که در این نمایشگاه نسخه کامل چاپ شده از ویکی پدیا موجود نخواهد بود و در عوض آنطور که در توضیحات مربوط به آن آمده، هدف از برگزاری این نمایشگاه «جلب توجه به ابعاد محتوی این دانشنامه و نمایش ناممکن بودن تهیه یک نسخه فیزیکی از آن در شکلی معین و بدون تغییر» است.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

اما رویکرد مندیبرگ برای این منظور تهیه نرم افزاری بوده که این دانشنامه آنلاین را به اندازه کتاب در می آورد و سپس آنها را روی پلتفرم چاپ خودکار Lulu.com آپلود می کند.

علاقمندان به استفاده از نسخه های چاپی می توانند هر یک از کتاب های تهیه شده از این مجموعه را در ازای پرداخت ۸۰ دلار خریداری نمایند.

این قیمت کاملا منطقی به نظر می آید اما آنطور که مندیبرگ گفته کل مجموعه که در ۷۶۰۰ جلد کتاب جای می گیرد در حدود ۵۰۰ هزار دلار تمام خواهد شد اما این رقم تقریبا ۱۰۰ هزار دلار ارزان تر از خرید کتاب ها به صورت تکی است.

PrintWikipedia-Humanism-2000.0

فرایند آپلود محتوی روی پلتفرم یاد شده بین ۱۱ الی ۱۴ روز طول می کشد و به صورت آنی هم از طریق پروژکتوری که در گالری قرار دارد نمایش داده می شود و همزمان با آن، یک اکانت خودکار در توییتر با شناسه کاربری @PrintWikipedia اتمام چاپ هر یک از جلدها را اعلام می کند.

کاغذ دیواری خاص طراحی شده در گالری نیز نخستین سری ۱۹۸۰ جلدی چاپ شده از کتاب ها را به تصویر خواهد کشید در حالی که ۱۰۶ جلد کتاب فیزیکی تهیه شده (که هر کدام ۷۰۰ برگ دارند) از آنها برای تورق و خرید در اختیار باز دیدکنندگان قرار می گیرند.

مندیبرگ در جریان مصاحبه ای که با نیویورک تایمز انجام داده توضیح می دهد که عناوین کتاب های چاپ شده در این پروژه به قدری متنوع بوده اند که موفق شده با استفاده از آنها شعر بسازد. او می گوید، شاید بخش بندی ویکی پدیا به این شیوه و پرینت آن کمی عجیب به نظر بیاید اما از پرینت یکباره آن در قالب یک جلد بهتر است.

جالب است بدانید در تلاشی که پیشتر برای چاپ تنها چند صد مقاله بلند این سایت صورت گرفت، کتاب نهایی عنوانی با یک متر طول داشت.

با این همه، مندیبرگ در صحبت های خود یادآور شده که قصد پرینت همه ۷۶۰۰ جلد یاد شده را ندارد و در عوض قصد دارد که با چاپ بخشی از این دانشنامه درک اندازه و مقیاس غیر قابل تصور آن را برای افراد ساده تر کند.

او در ادامه مصاحبه خود با نیویورک تایمز می گوید: برای درک بزرگی و جامع بودن یک چیز نیازی به داشتن همه آن نیست و اگر تنها یک قفسه از این دانشنامه را به صورت پرینت شده در برابر خود بیابیم، ذهن و مغز ما به اندازه ای قدرتمند هست که مابقی آن را تصور کند.

نظرات ۲۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل