بر طبق پتنت جدید اپل سرویس مپس ورود و خروج شما به ساختمان ها را تشخیص می دهد

بر طبق پتنت جدید اپل سرویس مپس ورود و خروج شما به ساختمان ها را تشخیص می دهد

کمپانی اپل به تازگی حق امتیاز پتنتی را به ثبت رسانده که بر مبنای آن تلفن های هوشمند قادر می شوند پس از ورود به یک ساختمان بلافاصله اتصال به شبکه ی وایرلس را جایگزین سیگنال های GPS نمایند و بدین ترتیب کاربر را در تعیین محل استقرار فیزیکی دقیقش یاری رسانند.

ثبت پتنت مذکور می تواند تا حدی به اهداف جدیدی که برای سرویس نقشه شرکت ساکن کوپرتینو در نظر گرفته شده مرتبط باشد، زیرا قرار است این سرویس به زودی قادر شود کاربران را در داخل ساختمان ها نیز راهنمایی کند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

وب سایت اپل اینسایدر در این رابطه نوشته است ابداع جدید شرکت مورد بحث سیستمی را توصیف می نماید که به وسیله آن آیفون می تواند در فضاهای باز بیرونی و یا بسته و سرپوشیده داخل ساختمان ها دقیق ترین مکان یابی ممکنه را صورت دهد.

وقتی شما از سرویس مپس در فضای آزاد استفاده نمایید، آیفون به سیگنال های ماهواره ای GPS متکی خواهد بود ولی هنگامیکه به فضایی بسته مانند یک آپارتمان وارد شوید با ضعیف گشتن سیگنال GPS‌ این موضوع تشخیص داده شده و بلافاصله اتصال به یک اکسس پوینت وایرلس جایگزین آن خواهد گشت و بدین ترتیب کماکان و بدون وقفه مسیر یابی و مکان یابی دقیق امکان پذیر خواهد بود.

ناگفته نماند که راهکار یاد شده در جابه جایی مابین فضای بسته به باز نیز عملکردی مشابه ولی برعکس را اجرایی می کند.

apple maps patent 1-2 apple maps patent 2-1

در مثالی که در پتنت مورد بحث مطرح گشته موبایل قادر است نقشه ی یک طبقه از ساختمان مرکز خریدی را به همراه اطلاعات دقیق مغازه هایش به نمایش درآورده و وقتی کاربر از مرکز خرید خارج و وارد خیابان شد بلافاصله وضعیت تغییر کرده و جزئیات مرتبط به کوچه ها و خیابان ها نشان داده شوند.

اپل اینسایدر در گزارشش می افزاید در حالیکه خود پتنت به صورت مستقیم به این موضوع اشاره نکرده ولی دور از ذهن نیست آیفون برای موقعیت یابی در درون ساختمان ها از گجت های بلوتوثی کوچکی موسوم به iBeacon بهره گیرد. ضمن اینکه برند اول جهان پیش از این پتنت دیگری را برای مکان یابی روبات ها با استفاده از گجت های یاد شده به ثبت رسانده است.

سیستم فوق الذکر علاوه بر همه ی آنچه مطرح گشت می تواند حرکت کاربر در بین طبقات و سوار شدنش در آسانسور را نیز تشخیص دهد و بر همین اساس با رفتن وی به طبقه ای دیگر از ساختمان، نقشه ی آنجا بارگذاری گردد. آیفون تغییرات فشار هوا را متوجه شده و با مطابقت دادن آن با دیتای به دست آمده از ژیروسکوپ، میکروفون، شتاب سنج و سنسور نور معین می نماید در چه ارتفاعی هستید یا به زبان ساده تر در کدام طبقه اید.

پنت فوق الذکر در ماه دسامبر برای ثبت ارائه شده و امتیازش متعلق به افرادی با نام های M. Marti، رابرت میر و Shannon M. Ma است.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato