7 ربات انسان نما که شما را به وحشت می اندازند

این روزها ربات ها در عرصه های مختلفی حضور دارند؛ خودروهایمان را تولید می کنند، خانه هایمان را جارو می کنند و دیری نمی پاید که فرمان ماشین هایمان را هم در دست گرفته و ما را به این سو و آن سو ببرند.

برخی از ربات ها حتی می توانند راه بروند، حرف بزنند و ظاهری شبیه به مردم عادی داشته باشند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با هفت پروژه ساخت ربات انسان نما آشنا کنیم که پایان خوبی نداشتند و سازندگانشان هم نتوانستند اهداف تعریف شده برای ساخت آنها را عملیاتی کنند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

1- «هان» -محصول شرکت Hanson Robotics

هان رباتی تعاملی و با ظاهر انسانی  است. شرکت سازنده آن یعنی Hanson Robotics در زمینه ساخت ربات های انسان نما تخصص دارد و اظهار داشته که هان در صنایع مختلفی چون پذیرایی از میهمان کاربرد دارد.

این ماشین روی کاغذ یک ربات بسیار پیشرفته است و از تعدادی دوربین و میکروفون برای تشخیص کلام و افرادی که سخن می گویند بهره می گیرد. صورت آن با استفاده از 40 موتوری که در داخلش کار گذشته شده اند، حس را منتقل می کند و پوستش نیز از ماده ای به نام Frubber ساخته شده که محصول انحصاری شرکت سازنده اش است و ظاهری شبیه به نمونه انسانی دارد.

اما متاسفانه زمانی که هان را در جایگاه یک کارمند هتل متصور می شوید چشمان وحشتناکش را در ذهن تداعی می کنید، در خواهید یافت که ساخت آن موفق نبوده است. ماشین ظاهر بسیار خوبی دارد اما در کل نمی توان آن را به جای انسان در حِرَف مختلف به خدمت گرفت.

2- Showa Hanak 2- ربات آموزش دندانپزشکی

رباتی که در تصویر می بینید محصول ژاپن است و برای آموزش دندانپزشکی در محیطی واقعی تر طراحی شده است. متاسفانه طراحان این ربات رویکردهای عجیبی را برای نزدیک کردن آن به انسان اتخاذ نمودند؛ برای نمونه در طراحی لب های آن بیش از اندازه به جزئیات توجه شده و که فاکتور زیبایی اهمیت زیادی برای تیم طراح آن داشته است.

با این همه جالب است بدانید که تجهیزات و قطعات رباتیک به کار گرفته شده در بدن هانوک 2 بسیار ساده بوده و در انتخاب آنها توجهی به جزئیات نشده.

رباتی که در تصویر می بینید می تواند پلک بزند و دهان خود را باز و بسته کند اما هیچ حسی در آن دیده نمی شود.

3- سرهای رباتیک خواننده- محصول کار Nthaniel Meller

تصویری که در بالا می بینید به یک پروژه هنری تعلق دارد و شامل سه سر رباتیک می شود که می توانند در یک لوپ 15 دقیقه ای برای شما آواز بخوانند.

این سه سر در سال 2009 میلادی به مبلغ 75 هزار دلار به فروش رفتند. بهتر است که  حرفی در مورد علل ناموفق بودن این سرها به میان نیاوریم و قضاوت را به خود شما واگذار کنیم.

4- دهان رباتیک- محصول دانشگاه Kagawa

شبیه سازی حرکات دهان انسان یکی از دشوارترین چالش های پیش روی دانشمندان است و بهترین ربات های ساخته شده با این قابلیت هم تا واقعیت، فاصله زیادی دارند.

حال برخی از دانشمندان ژاپنی تصمیم گرفته اند که این مشکل را به شیوه ای مبتکرانه حل کنند و مدلی از دهان و بینی انسان را با استفاده از ماده ای به نام Larynx بسازند که میتواند اصوات را مانند یک انسان بیان کند.

ایده ارائه شده در کل بسیار جالب به نظر می آید اما متاسفانه محصول کار بیشتر شبیه به یک تکه گوشت به نظر می رسد که می تواند جیغ بکشد.

صداهایی که این دهان تولید می کند در هیچ زبان زنده ای از دنیا پذیرفته نیستند و تولید نمی شوند و خود دهان هم ظاهری وحشتناک دارد. بدتر از همه اینکه، این ربات حتی نتوانسته هدف سازندگانش که همانا تقلید حرکات دهان است را حل کند.

5- CB2 محصول JST ERATO

این ربات با هدف مطالعه فرایند پرورش یافتن کودک در مراحل اولیه رشد طراحی شده است. سطح بدن CB2 از چندین دوربین و حسگر پوشانده شده که به محققان امکان می دهد داده های آن را دریافت نمایند و مشخص کنند که کودک از چه زمانی فرایند حرکت کردن، راه رفتن و کنترل بدن خود را یاد می گیرد.

این ربات عملکرد فوق العاده ای را از خود نشان می دهد و حتی اسکلت بدن آن نیز کاملا نرم و شبیه به یک کودک است، با این حال، بنابر برخی دلایل، تیم سازنده تصمیم گرفتند که سطح روی بدن آن را با پوستی پلاستیکی به رنگ سفید متمایل به خاکستری پوشش دهند که متاسفانه کمکی به شبیه تر شدن فرایند راه رفتنش به یک کودک نکرد و دانشمندان را برای سر پا نگه داشتن آن با مشکل روبرو ساخت.

6- Telenoid R1- محصول دانشگاه Osaka

این ماشین نوعی ربات حضور از راه دور است که توسط پژوهشگران دانشگاه اوزاکا ساخته شده و با استفاده از یک نرم افزار وب کم به صورت از راه دور توسط فردی دیگر هدایت می شود. دستگاه یاد شده با هدف ایجاد نوعی تجربه ملموس و فیزیکی تر از ارتباط راه دور در قیاس با اسکایپ ساخته شد که ایده ای کاملا قابل قبول و منطقی به نظر می آید اما تصمیمات اتخاذ شده در رابطه با طراحی این ماشین نقاط مبهم و سردرگم کننده فراوانی دارند.

برای نمونه می توان به باله ها یا همان دست ها، صورت بدون جزء و چشمان خالی آن و در نهایت پوست کاملا سفیدش اشاره نمود و روش سر پا ایستادنش هم که دیگر جای خود را دارد.  این حقیقت که ربات مورد بحث صدایی شبیه به یک مرد بالغ را دارد اوضاع را از این هم بدتر می کند و اینطور به نظر می آید که روح مردی بالغ بدن یک کودک را به تسخیر درآورده که به هیچ وجه با هم همخوانی ندارند.

بازار هدف برای این ربات کجاست؟ آنها که دوست دارند از طریق اسکایپ با اقوام خود ارتباط داشته باشند قطعا ترجیح می دهند که چهره واقعی خود آن فرد را ببینند اما اگر قرار باشد که این ربات روزی به مرحله تولید انبوه برسد شاید استفاده از آن برای نیروهای پلیس چندان هم ایده بدی نباشد.

7- آیا این واقعا یک ربات است؟

این ربات نه محصول یک شرکت بزرگ بلکه حاصل خلاقیت و تلاش فردی در گاراژ منزلش است. سری که در تصویر می بینید ظاهری ترسناک و در عین حال مضخک دارد اما در هر صورت یک ربات است. کار این این فرد هرچند که در سطح حرفه ای قرار ندارد اما شایسته تقدیر است.

hamrah-mechanic بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

افشای اسنادی از آمار بالای آسیب کارکنان در انبارهای خودکار آمازون

از سال ۲۰۱۴ تا به امروز آمازون از مزایای خودکارسازی انبارهای خود و کمکی که ربات‌ها در پردازش جعبه‌ها به انسان‌ها می‌کنند، صحبت کرده، با این حال اطلاعات افشا شده نشان می‌دهد که این اتوماسیون آسیب بالایی به کارکنان وارد کرده است. طبق گزارشی جدید، در فاصله سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ میزان جراحات جدی کارکنان آمازون... ادامه مطلب

ماه‌نورد رباتیک ناسا سال آینده برای کشف آب به قمر زمین می‌رود

ناسا دانشگاه «کارنگی ملون» و شرکت Astrobotic را مأمور ساخت یک ماه نورد خودران برای جستجوی آب در قمر زمین کرد. این ماه نورد که MoonRanger نام دارد، سال آینده میلادی برای کشف یخ و غارها به ماه خواهد رفت. ناسا با برنامه «آرتمیس» قصد دارد سال ۲۰۲۴ فضانوردان را به ماه ارسال کرده و یک... ادامه مطلب

ساخت نخستین پوست الکترونیکی با قابلیت شبیه‌سازی واکنش انسان‌ به درد

محققان استرالیایی موفق به ساخت نخستین پوست الکترونیکی جهان شدند که همانند بافت انسانی درد را به‌درستی تشخصی داده و واکنشی متناسب از خود نشان ‌می‌دهد. این موفقیت می‌تواند فناوری تولید پروتزهای مصنوعی و علم رباتیک را دستخوش تغییرات مثبتی کند. تحقیق و توسعه در زمینه پوست الکترونیکی موضوع جدیدی نیست و از سال‌ها قبل متخصصان... ادامه مطلب

ارتش ۱ میلیون نفره ربات‌هایی که درون سوزن سرنگ جای می‌گیرند

محققان موفق به ساخت ارتش ۱ میلیون نفره از ربات‌های بسیار کوچکی شده‌اند که درون سوزن سرنگ جای می‌گیرند. محققان دانشگاه کورنل موفق به توسعه ربات‌هایی شده‌اند که ابعادشان کمتر از ۰.۱ میلیمتر بوده و با چشم غیرمسلح نمی‌توان آنها را دید. ربات‌ها خصوصیات پیشرفته‌ای نداشته اما برتری اصلی آنها استفاده از نسل جدیدی از محرک‌ها... ادامه مطلب

ربات جدید ارتش آمریکا تهدیدات پنهان را برای سربازان شناسایی می‌کند

ارتش آمریکا در حال آزمایش رباتی است که با استفاده از سنسورهای مختلف محیط اطراف را اسکن کرده و تغییرات محیطی را روی شیشه عینک واقعیت افزوده سرباز نمایش می‌دهد. آزمایشگاه ارتش ایالات متحده (ARL) در حال آزمایش رباتی است که با استفاده از سنسورهایی موسوم به «لیدار» (LiDAR) محیط اطراف را به شکل سه بعدی... ادامه مطلب

این ربات پوشیدنی ۴ تنی قدرت یک ابرقهرمان را به شما می‌دهد [تماشا کنید]

در فیلم‌های علمی تخیلی ماشین‌های غول پیکری را دیده‌ایم که انسان‌ها می‌توانند سوار آن‌ها شوند و توانایی‌های خود را افزایش دهند. حالا یک کمپانی نمونه واقعی ربات پوشیدنی را تولید کرده که قابلیت‌های متنوعی دارد. بسیاری از اسکلت‌های خارجی ماشین‌های پوشیدنی هستند که قدرت انسان را افزایش می‌دهند یا به ما در حرکت کمک می‌کنند. حالا... ادامه مطلب

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟