ساخت نوعی جوهر رسانا با خاصیت کشسانی که تولید لباس های هوشمند را ممکن می کند

رویای داشتن کامپیوتر روی لباس هایمان ممکن است کمتر از آن چیزی که تصورش را می کنید به طول بیانجامد. پژوهشگران ژاپنی نوعی جوهر رسانای قابل چاپ ساخته اند که حتی در صورتی که سه برابر طول واقعی اش آن را بکشید باز هم مدار را حفظ می کند و به لطف آن می توانید لباس های ورزشی مجهز به حسگر، دنبال کننده فعالیت و دیگر دستگاه های پردازشی بسازید.

اما نکته کلیدی در ساخت این جوهر استفاده از ترکیب فلورین، نوعی حلال اورگانیک و ذرات نقره است که پس از ترکیب شدن با یکدیگر، حتی در شرایط غیر عادی نیز الکتریسیته را از خود عبور می دهند.

نمونه فعلی ساخته شده برای این جوهر نوعی مچبند است که حرکات ماهیچه را دنبال می کند و ایده ای کاملا خام محسوب می شود؛ از همین رو، پیش از آنکه این مچبند را جایگزین دستبدها و ساعت های هوشمند قدم شمار خود نمایید لازم است که شدت جریان برق ورودی به آن از میزان فعلی اش کمتر شود.

با این همه، جالب است بدانید که پرینت این جوهر بسیار ساده است و به همین خاطر تولید آن در مقیاس های بالا برای استفاده روی تی شرت ها و مچبندها نیز به نسبت آسان خواهد بود.

گفتنی است هم اکنون هم لباس های هوشمند برای دنبال کردن تناسب اندام ساخته شده اند اما این نوآوری، تولید آنها در مقیاس تجاری و پوشیدنشان را راحت تر خواهد کرد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟