وال استریت ژورنال: به زودی پای شرکت‌های بزرگی همچون اپل و جنرال الکتریک به ایران باز خواهد شد

وال استریت ژورنال: به زودی پای شرکت‌های بزرگی همچون اپل و جنرال الکتریک به ایران باز خواهد شد

پیرو توافقات حاصل شده میان ایران و کشورهای ۵+۱ در زمینه برنامه هسته‌ای، انتظار می‌رود تا ماه‌های آینده بسیاری از تحریم‌ها حذف شده و راه برای حضور برخی تجارت های خارجی هموار گردد. این در حالیست که وال استریت ژورنال امروز در گزارش خود می‌نویسد که اپل و جنرال الکتریک مدت‌هاست در حال مذاکره با کانال‌های توزیع محصولات خود در ایران هستند.

باید در نظر داشت که توافق هسته‌ای که به تازگی حاصل شده، به آن معنا نیست که کمپانی‌های آمریکایی، به سرعت می‌توانند محصولاتشان را به ایران بیاورند و هنوز در این راه، پیش زمینه‌های دیگری نیاز است و برخی اقدامات از سوی طرفین نیز لازم به اجراست اما در هر صورت می‌توان انتظار داشت که دیر یا زود، پای برند‌های مختلف آمریکایی و اروپایی به ایران گشوده شود؛ برندهایی که مدت‌هاست در پی حضور در بازار ایران هستند.

وال استریت در اکتبر سال ۲۰۱۴ گزارش داده بود که اپل و جنرال الکتریک در حال مذاکره با کسب و کار های ایرانی بوده‌اند. این در حالیست که کمپانی بوئینگ نیز در سال گذشته میلادی، همکاری با طرفین ایرانی را آغاز نمود و به آنها دفترچه راهنمای استفاده از هواپیما و نمودارهای ویژه ای را فروخت؛ اتفاقی نادر که پس از چند دهه رخ داد. سخنگوی بوئینگ اکنون در این خصوص می گوید: «ما در حال بررسی توافق حاصل شده با ایران هستیم و حال، تا پیش از اینکه با مقامات دولتی ایالات متحده در این رابطه صحبت کنیم، نمی توانیم نظری قطعی در مورد همکاری با ایران بدهیم.»

این در حالی است که سخنگوی کمپانی اپل، از اظهار نظر در مورد همکاری با ایران امتناع کرده است.

«نایجل کوشنر»، مدیر ارشد گروه تجاری W Legal باور دارد: «با توجه به تجربه من، ایرانیان برای وفاداری ارزش بسیار بالایی قائل هستند و می توان گفت آن دسته از کمپانی های غربی که در این مدت و با توجه به تحریم ها، رابطه نزدیکشان را با ایران حفظ کرده اند، اکنون می توانند سود بسیار بالایی به دست آورند.»

ایران در حال حاضر دارای جمعیت ۷۷ میلیونی است و توافق هسته ای که در روز گذشته حاصل شد، می‌تواند بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از پول های بلوکه شده این کشور در بانک های خارجی را به آن بازگرداند. پولی که مشخصا قدرت خرید بیشتری ایجاد می‌کند و از طرفی برندهای خارجی را نیز مشتاق به حضور در بازار ایران خواهد کرد.

نظرات ۶۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.