نگرانی های پیش آمده مانعی بر سر راه اندازی بخش غیر رایگان یوتوب نخواهند بود

نگرانی های پیش آمده مانعی بر سر راه اندازی بخش غیر رایگان یوتوب نخواهند بود

نگرانی های پیش آمده مانعی بر سر راه اندازی بخش غیر رایگان یوتوب نخواهند بود

بر اساس آنچه می دانیم، گوگل قرار است یک نسخه فاقد تبلیغات و مبتنی بر پرداخت حق اشتراک از یوتوب را راه اندازی کند. این سرویس تازه علاوه بر اینکه از طریق پرداخت حق اشتراک ماهیانه و احتمالا سالیانه، نمایش بدون تبلیغات ویدیوها را برای کاربران میسر می کند، برای گوگل نیز روش درآمدزایی تازه ای را فراهم خواهد آورد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

در مورد راه اندازی چنین سرویسی اما نگرانی هایی نیز وجود دارد، از جمله اینکه در صورت ارائه امکان نمایش ویدیوها بدون مشاهده تبلیغات، تکلیف درآمد تولیدکنندگان محتوا روی این سرویس چه خواهد شد، چرا که این افراد از طریق دریافت سهم نمایش تبلیغات روی ویدیوهای خود درآمد کسب می کنند.

البته اینطور نیست که سرویس های میزبانی ویدیو مبتنی بر پرداخت حق اشتراک وجود نداشته، یا قادر نباشند سهم تولید کنندگان محتوی را از این طریق پرداخت نمایند، اما دشواری ماجرا برای یوتوب در این است که می خواهد هردو این مدل های تجاری را در کنار یکدیگر ارائه کرده و شرایط یکسانی را برای مخاطبین و تولیدکنندگان محتوی روی هردو آنها ایجاد نماید.

Susan Wojcicki مدیر یوتوب در همین راستا می گوید: «ایجاد برابری مهم است و محتوی ارائه شده روی سرویس رایگان، باید در بخش مبتنی بر حق اشتراک نیز وجود داشته باشد، چرا که گرفتن حق اشتراک از کاربران برای ارائه محتوای کمتر به آنها منطقی نخواهد بود.»

برخی تولیدکنندگان محتوی نیز وجود دارند که علاوه بر سرویس رایگان یوتوب، ویدیوهای خود را روی سرویس های پولی نیز ارائه می دهند، اما به گفته مدیر یوتوب حتی این سازندگان نیز لازم است تولیدات خود را روی هر دو سرویس حق اشتراکی و مبتنی بر تبلیغات یوتوب عرضه کنند، چرا که در غیر این صورت حق استفاده از بخش رایگان نیز از آنها گرفته خواهد شد.

در حال حاضر اما به نظر می رسد یوتوب موفق شده نظر حدود ۹۰ درصد از شرکای خود را برای ارائه محتوا روی بخش مبتنی بر حق اشتراک سرویس خود نیز جلب کند و تلاش Susan Wojcicki و تیم مطبوعش برای راضی کردن بقیه ادامه دارد، درست برخلاف شایعات پیشین که از عدم تمایل و موافقت بیشتر شرکا برای حضور در بخش یاد شده حکایت داشتند.

در پایان همچنین لازم به ذکر است که یوتوب هنوز جزئیات و زمان دقیق راه اندازی بخش مبتنی بر حق اشتراک خود را اعلام نکرده است.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل