برگزاری دوره آموزش کدنویسی در مدارس محروم حومه تهران توسط سامسونگ

همه شرکت ها در قبال جامعه و اجتماع مسئولیت هایی دارند و بسته به میزان درآمد و وسعت فعالیت هایشان سعی می کنند پروژه هایی را در راستای تعهدات و مسئولیت های اجتماعی خود بر گردن بگیرند.

سامسونگ نیز از جمله شرکت هایی است که پیشتر پایبندی اش را به مسئولیت های اجتماعی به اثبات رسانده و در همین راستا نیز طرح های مختلفی را در کشور کلید زده که از آن جمله می توان به طرح کودکان امید اشاره نمود که به تجهیز ۱۰ مدرسه به کلاس های هوشمند، راه اندازی 12 کتابخانه گویا و تاسیس یک مرکز مهندسی به نام آکادمی مهندسی سامسونگ انجامید.

حالا این شرکت اعلام کرده کمپین تازه ای به نام کُد کَده را در کشور آغاز نموده که با هدف آشنایی دانش‌ آ‌موزان با یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی کلید خورده است. در ادامه توجه شما را به بیانیه خبری رسمی این شرکت در این رابطه جلب می کنیم. با دیجیاتو همراه باشید.

کمپین کُد کَده با هدف آشنایی دانش‌آ‌موزان کشور با یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی آغاز شده است. این کمپین در نظر دارد که یک میلیون دانش‌آموز ایرانی را دست‌کم با یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا نموده یا بر میزان تسلط شان بر آن زبان بیافزاید.

کدنویسی مدارس نیز یکی دیگر از کمپین‌های شهروند سازمانی سامسونگ است که در مدارس حومه تهران با همکاری کانون کارآفرینی ایران اجرا می‌شود. این دوره برای دانش‌آموزانی طراحی‌شده که از توانایی خواندن و نوشتن برخوردارند، اما هیچ پیش‌زمینه و تجربه‌ قبلی از برنامه‌نویسی ندارند. دوره کدنویسی، به دانش‌آموزان کمک می‌کند که برنامه‌هایی برای حل مسائل مختلف بسازند؛ درنتیجه با خلق بازی‌ و داستان برای هر مسئله، نخستین پایه‌های ذهن خلاق و تحلیل‌گر در کودکان شکل خواهد گرفت.

امروزه شرکت‌ها نسبت به معضلات و چالش‌های جامعه بی‌تفاوت نیستند و می‌کوشند به واسطه فعالیت‌های اجتماعی در جهت بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه قدمی مؤثر بردارند. شرکت سامسونگ الکترونیکس نیز به‌ عنوان برند هفتم دنیا، در کنار فعالیت‌های تجاری خود، همواره به ایفای نقش شهروند سازمانی در جوامع گوناگون پایبند بوده است.

اهمیت یادگیری منطق برنامه‌نویسی

آشنایی با منطق برنامه‌نویسی به دانش‌پذیران یاد می‌دهد که چگونه در مواجهه با مسائل مختلفی همچون مسائل مرتبط با کامپیوتر و برنامه‌نویسی، مسائل ریاضی و سایر دروس و حتی مسائل غیردرسی و چالش‌های ممکن در زندگی روزمره، به شیوه‌ای هدفمند‌تر عمل کنند.

هدف اصلی چنین آموزش‌هایی، نحوه‌ رویارویی با مسائل، شکستن مسائل بزرگ‌تر به اجزای کوچک‌تر و درنهایت طراحی و ارائه‌ راه‌حل‌هایی جامع است. علاوه بر این، آموزش کدنویسی، تصویری نسبتاً واقعی از رشته‌های مرتبط با کامپیوتر، آی‌تی یا برنامه‌نویسی برای دانش آموزان فراهم می‌کند و به‌نوعی سنگ بنای بنیادی‌ترین اصول تفکر را در این زمینه‌ها برایشان مهیا می‌کند.

اگر حتی، دانش‌آموزی به ادامه تحصیل در این رشته‌ها هم علاقه‌ای نداشته باشد، آموزه‌های این دوره نه‌تنها باعث پیشرفت وی در دروس مختلفی ازجمله ریاضی و فیزیک خواهد شد، بلکه در آینده تحصیلی و شغلی او نیز مفید خواهد بود. از طرف دیگر، با توجه به محتوای این دوره و شیوه‌ متفاوت آموزشی آن، معمولاً دانش آموزان تمایل زیادی به ادامه تحصیل در رشته‌های مرتبط با کامپیوتر و برنامه‌نویسی پیدا می‌کنند که به گفته بسیاری از تحلیلگران و اقتصاددانان بیشترین و پرسودترین بازار کار را در آینده‌ی ایران و جهان دارد.

اردوی تابستانی آموزش کدنویسی در مدارس

دوره آموزش کدنویسی به مدت دو ماه در تابستان سال جاری و به‌صورت آزمایشی در چهار دبستان هوشمندسازی شده در قرچک، رباط‌کریم، شهرری و کهریزک برگزار می‌شود. مدت هر یک از جلسات، چهار ساعت در هفته و ظرفیت هر یک از کلاس‌ها 15 نفر است که در مجموع 150 نفر از دانش آموزان مقاطع پنجم و ششم ابتدایی در این دوره تحت پوشش کمپین قرار می‌گیرند.

مراحل اجرایی این دوره به این صورت است که ابتدا آزمون ورودی در مدارس انجام می‌شود و پس از ثبت‌نام دانش‌آموزان داوطلب، کلاس‌ها به مدت 320 ساعت، کلاس درسی برگزار می‌شود و در پایان دوره نیز مسابقه پایانی برنامه‌نویسی برپا می‌شود. علاوه بر این، در جلسات تیم اجرایی کمپین که به‌صورت هفتگی در ماه اول و دو هفته یک‌بار در ماه دوم برگزار می‌شود به ارزیابی عملکرد مربیان و پیشرفت کمپین خواهند پرداخت.

سرفصل‌های مطرح‌شده در این دوره عبارت‌اند از: برنامه‌نویسی با استفاده از کاغذ و گراف‌، الگوریتم‌ها در دنیای واقعی: ساخت موشک کاغذی، الگوریتم‌های ترتیبی (هزارتو، کشیدن نقاشی)، حلقه‌ها، برنامه‌نویسی گروهی، عیب‌یابی (دیباگینگ)، عبارت‌های شرطی، آشنایی با مبنای دو، واکنش به رویدادها، حلقه‌های تودرتو، ردپای دیجیتالی: چگونه مراقب فعالیت‌هایمان در دنیای مجازی و اینترنت باشیم.
کمپین کدنویسی مدارس، در راستای تحقق مسئولیت اجتماعی سامسونگ و با همکاری کانون کارآفرینی ایران و اداره کل آموزش‌ و پرورش استان تهران، از دوشنبه پنجم مرداد سال جاری تا 30 شهریور برگزار می‌شود.
کمپین کودکان امید سامسونگ یکی از پروژه‌های موفق مسئولیت اجتماعی در کشور است که با هدف ایجاد امکانات و فضایی مناسب برای شکوفایی استعدادهای کودکان ایران اجرا شده است. این پروژه‌ جهانی تاکنون در سه فعالیت جداگانه، موفق به تجهیز مدارس مناطق محروم به کلاس‌های هوشمند، راه‌اندازی 12 کتابخانه‌ گویا برای نابینایان و کم‌بینایان در شهرهای مختلف و همچنین یک مرکز مهندسی با عنوان مرکز آموزش تخصصی برای اشتغال جوانان شده است.

کمپین کودکان امید با همکاری اداره کل آموزش‌وپرورش استان تهران، سازمان فنی‌وحرفه‌ای استان تهران، سازمان بهزیستی کل کشور و نهادهای دولتی مرتبط، سازمان‌های غیردولتی همچون انجمن نابینایان، مؤسسه عصای سفید و انجمن تعالی اجرا شده است.

مطالب مرتبط

انفجار یک Galaxy S3 بار دیگر خبر ساز شد

خبر انفجار اسمارت فون ها دیگر چندان هم غیر معمول نیست. در آخرین این موارد یک دستگاه گلکسی S3 در شرایطی که تمام شب را در حال شارژ بوده، ناگهان منفجر شده است. این انفجار سوراخ بزرگی در تخت این پسر اهل شهر Kajaani فنلاند ایجاد کرده، آن هم در شرایطی که خود او چند سانتی متر آن طرف... ادامه مطلب

شرکت های برودکام و KKR در صدر لیست خریداران احتمالی تجارت چیپ توشیبا

منابع آگاه عنوان کرده اند که کمپانی آمریکایی «برودکام»، شرکت خصوصی «KKR & Co LP» و «بِین کپیتال» هم در صدد هستند تا پیشنهادات خود برای خرید تجارت چیپ های توشیبا را به صورت رسمی به اطلاع شرکت ژاپنی برسانند. گفتنی است فردا مهلت ثبت پیشنهاد برای خرید بخشی از کسب و کار توشیبا که مربوط... ادامه مطلب

با پورت USB 3.1 ایسوس از مرزهای سرعت عبور کنید

ایسوس یک شرکت تایوانی چند ملیتی است که در زمینه ساخت تجهیزات کامپیوتری و قطعات الکترونیکی فعالیت داشته و طیف گسترده ای از محصولات را در سبد کالاهای خود دارد که از آن جمله می توان به انواع دسکتاپ، لپ تاپ، نوت بوک، پنل های LEd و LCD، تلفن های همراه، تجهیزات شبکه و بسیاری... ادامه مطلب

آیفون 7 در پنج رنگ، شامل «مشکی فضایی» عرضه خواهد شد [شایعه]

در حالی که کمپانی اپل رسماً برگزاری رویداد معرفی آیفون های جدید در هفته آتی را تایید کرده، به نظر می رسد که موج شایعات تمامی ندارد و باید تا آخرین لحظات پیش از شروع مراسم، منتظر گمانه زنی های مختلف درباره آیفون های جدید اهالی کوپرتینو باشیم. تا به امروز تقریباً به طور قطع... ادامه مطلب

نسل دوم اپل واچ تغییرات ظاهری نخواهد داشت؛ منتظر نمونه سال ۲۰۱۷ باشید

امسال اپل در کنار آیفون ۷، از نسل دوم اپل واچ رونمایی خواهد کرد. در این محصول، قرار است اجزای داخلی بهبود یافته ای به کار رود اما نباید انتظار داشت که طراحی آن دگرگون شود. بر اساس گزارشات جدید، اپل تصمیم دارد اپل واچ ۲ را با ظاهری تقریبا مشابه با نسخه اول این... ادامه مطلب

دوربین 800 دلاری جدید نیکون، دل عاشقان عکاسی را می رباید

در ماه نوامبر گذشته بود که نیکون از دوربین DSLR جدید خود به نام D5600 رونمایی کرد و حالا این کمپانی ژاپنی در نمایشگاه CES 2017 حضور یافته و جزییات بیشتری را درباره آن به انتشار رسانده. مهم ترین مسئله درباره دوربین D5600 این است که عاشقان عکاسی می توانند منتظر عرضه آن طی ماه... ادامه مطلب

نظرات ۲۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x