950 میلیون موبایل اندرویدی در معرض خطر؛ آیا مشکل به زودی حل خواهد شد؟

950 میلیون موبایل اندرویدی در معرض خطر؛ آیا مشکل به زودی حل خواهد شد؟

950 میلیون موبایل اندرویدی در معرض خطر؛ آیا مشکل به زودی حل خواهد شد؟

امروز مجموعه امنیت موبایل زیمپریوم خبر از کشف آسیب پذیری جدیدی در اندروید را منتشر نمود. مشکلی که قابلیت MMS در تلفن های همراه را هدف قرار داده و می تواند در سرتاسر جهان نزدیک به ۹۵۰ میلیون دستگاه اندرویدی را دچار مشکل کند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید

بنا به گفته محققان امنیتی زیمپریوم، دستگاه هایی که از نسخه های اندروید پایین تر از Jelly bean استفاده می کنند بیشتر در معرض خطر قرار دارند. خبر خوب اینکه گوگل به تازگی بسته ای نرم افزاری برای برطرف کردن این مشکل به تولید کنندگان ارسال کرده اما بیشتر آنها هنوز این به روز رسانی را در دسترس کاربران قرار نداده اند.

زیمپریوم هنوز جزییات چندانی از این آسیب پذیری را منتشر نکرده اما به نظر می‌ رسد که بیشترین حملات و آسیب پذیری ها متوجه بخش پردازش ویدئو در اندروید به خصوص در قابلیت ارسال MMS شده بود. حمله کنندگان می‌ توانستند با استفاده از این حفره امنیتی کدهای مخربی را به عنوان فایل ویدئویی جا زده و آنها را به دیگر افراد ارسال کنند و در صورت موفقیت فرد مهاجم می‌ توانست کنترل میکروفن، اسپیکر و چند بخش کلیدی دیگر گوشی را در دست بگیرد.

گوگل به راحتی توانست اصلاحات نرم افزاری لازم برای حل این مشکل را ارائه کند اما هنوز مشخص نیست که مسیر رسیدن این به روز رسانی ها تا کاربران نهایی چقدر طول خواهد کشید.

با توجه به شرایط دشوار و پیچیده اکوسیستم اندروید در آپدیت های جدید، ممکن است همه کاربران با سرعت یکسانی به آپدیت ها دسترسی نداشته باشند؛ شرایطی که باعث شده صرفا ۱۲ درصد کاربران اندروید از آخرین نسخه این سیستم عامل استفاده کنند و بسیاری از اپراتورها هم مجوز انجام برخی آپدیت ها در شبکه خود را به دستگاه های اندرویدی نمی دهند. شاید مشکلات نرم افزاری دیگر به سادگی قابل حل شدن باشد، اما حل کردن مواردی مانند MMS ها به همکاری این اپراتورها هم نیاز دارد.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل