ایالات متحده آمریکا تا سال 2025 سریع ترین ابر رایانه دنیا را می سازد

ایالات متحده آمریکا تا سال 2025 سریع ترین ابر رایانه دنیا را می سازد

ایالات متحده آمریکا تا سال 2025 سریع ترین ابر رایانه دنیا را می سازد

اباما رئیس جمهور آمریکا فرمانی را صادر کرده که به موجب آن، این کشور باید تا سال ۲۰۲۵ میلادی، سریع ترین ابر رایانه دنیا را بسازد. این پروژه که طرح ملی محاسبات استراتژیک نام گرفته، با هدف ساخت ابر رایانه ای دنبال خواهد شد که ایالات متحده آمریکا را در مسابقه تسلیحات تکنولوژیکی جلوتر از سایر رقبایش قرار می دهد.

ابر رایانه Exascale قرار است که توسط کارکنان دولت فدرال آمریکا ساخته شود و سپس از آن برای تسریع پروژه های تحقیقاتی در طیف گسترده ای از موضوعات بهره گرفته شود.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

برای نمونه قرار است که ناسا از این سخت افزار برای درک بهتر طراحی فضاپیماها بهره بگیرد و در مثال دیگر، از آن در پروژه های تحقیقاتی پزشکی استفاده گردد.

ایالات متحده آمریکا در حال حاضر بیش از ۵۰۰ ابر رایانه را در اختیار دارد که بیشتر از هر دولت دیگری است اما حرکت اخیر آن برای ساخت سریع ترین ابرکامپیوتر دنیا بیشتر برای کنار زدن کشورهایی نظیر چین و ژاپن انجام می گیرد.

کامپیوتر Tianhe-2 متعلق به چین برای مدت دو سال و نیم است که عنوان سریع ترین ابر رایانه دنیا را در اختیار دارد و به باور صاحب نظران، در حال حاضر آمریکا پایین ترین جایگاه را از این لحاظ به خود اختصاص داده.

اما با پیش قدم شدن دولت مرکزی آمریکا، مقامات این کشور امید دارند که به موجب اجرای طرح ملی محاسبات استراتژیک، گوی سبقت را از رقبای خود ربوده و در زمینه محاسبات کامپیوتری استانداردهای تازه ای را تعریف کنند.

با در نظر گرفتن چالش هایی که هم اکنون در کره زمین با آن روبرو هستیم، شنیدن این خبر که به لطف ابررایانه Exascale حجم زیادی از این مشکلات از پیش رویمان برداشته می شوند، می تواند بسیار هم خوشحال کننده باشد.

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل