چین برای مقابله با آلودگی هوای پکن دست نیاز به سمت IBM دراز کرده است

IBM مشغول بررسی روش تازه ای برای کاهش آلودگی هوای کُشنده پکن با کمک هوش مصنوعی است. پایتخت چین همچون بسیاری از شهرهای دیگر آن در احاطه کارخانجات متعدد است که سوخت اکثرشان را نیز ذغال سنگ تشکیل می دهد که ذرات بسیار خطرناک و مضری را از خود تولید می کند.

اما سطوح آلودگی هوا بسته به فاکتورهایی مختلفی نظیر فعالیت های صنعتی، ترافیک، تراکم جمعیت و شرایط آب و هوایی می تواند متغیر باشد.

حالا پژوهشگران IBM اعلام کرده اند که مشغول تست نوعی سیستم کامپیوتری با قابلیت یادگیری پیش بینی شدت آلودگی هوا در بخش های مختلف این شهر، آن هم از چند روز قبل هستند که با ترکیب کردن مقادیر عظیمی از داده های به دست آمده از مدل های مختلف آماری کار می کند و می توان آن را یک چالش محاسباتی به شدت پیچیده خواند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

این سیستم عاقبت می تواند پیشنهادات ویژه ای را در مورد نحوه کاهش آلودگی و رساندن آن به سطح قابل قبول ارائه دهد؛ برای نمونه ممکن است توصیه کند که برخی از کارخانجات مشخص تعطیل شوند یا اینکه تعداد رانندگان خودروهای شخصی به صورت موقت در برخی مناطق کم شود.

البته سیستمی مشابه به این هم اکنون برای یکی از شهرهای استان Hebei در دست ساخت است که آلودگی هوای آن تاثیر بسیار بدی روی نواحی شمالی این کشور گذاشته.

شیائووی شن، مدیر واحد تحقیقات IBM در چین اظهار داشته: «ما نوعی سیستم اولیه ساخته ایم که قادر است از 72 ساعت قبل، پیش بینی های دقیقی را از کیفیت هوا ارائه نماید.»

او در ادامه گفت: پژوهشگران ما در حال حاضر تلاش دارند توانمندی این سیستم را بهبود بخشیده و هوای مناطق آلوده را در میان مدت و دراز مدت (حتی از 10 روز قبل) پیش بینی کرده و منابع آلوده کننده را تحت نظر بگیرند. این سیستم همچنین می تواند تحلیل هایی را در مورد سناریوهای مختلف ارائه دهد و اطلاعات مفیدی را برای تصمیم گیری پیرامون اقدامات مقابله با آلودگی هوا فراهم نماید.

پروژه جدید IBM که تحت عنوان افق سبز از آن یاد گردیده تنها نمونه ای از امیدهای گسترده این موسسه برای به کارگیری پژوهش هایش در مورد کاربرد یادگیری ماشینی پیشرفته و استخراج اطلاعات مهم از حجم انبوه داده هاست که خود این شرکت از آن تحت عنوان «محاسبات شناختی» یاد کرده است.

این پروژه همچنین به موارد مصرف تکنولوژی هایی اشاره دارد که IBM دوست دارد به کشورهای دیگر و سایر نواحی آلوده دنیا صادر کند.

شرکت مورد بحث هم اکنون یادگیری ماشینی را در صنایع مختلفی به کار گرفته که بخش های گوناگونی شامل بهداشت و درمان و همچنین مشاوره را در بر می گیرد. تلاش های صورت گرفته در حوزه محاسبات شناختی دربرگیرنده پردازش زبان طبیعی و تکنولوژی هایی می شوند که در اصل برای سیستم کامپیوتری واتسون توسعه یافته اند.

اما پیش بینی سطح آلودگی هوا کاری بس چالش برانگیز است. IBM برای این منظور از داده هایی استفاده می کند که توسط اداره حفاظت محیط زیست پکن تهیه شده و در نهایت آنها را برای بهینه سازی الگوهای خود به کار می گیرد.

شن مدعی شده که این پیش بینی ها دقتی معادل با یک کیلومتر دارند و 30 درصد دقیق تر از اطلاعاتی هستند که توسط رویکردهای معمول ارائه می گردند.

وی اظهار داشته که این سیستم از یادگیری ماشینی «انطباقی» برای تعیین بهترین ترکیب از مدل هایش استفاده خواهد کرد.

آلودگی هوا مشکلی جدی در چین است که به شدت سلامت شهروندان آن را تهدید می کند و براساس مطالعه ای که توسط پژوهشگران دانشگاه برکلی کالیفرنیا انجام گرفت سالانه بیش از یک میلیون نفر از جمعیت این کشور را به کام مرگ می کشاند و این مساله به موضوعی مهم در محافل عمومی و سیاسی آن بدل گردیده.

از همین رو، مقامات چین تلاش داشته اند تا با اجرای طرح پیشگیری از آلودگی هوا و اقدامات کنترلی کیفیت هوای چین را تا سال 2017 میلادی به میزان 10 درصد بهبود ببخشند.

در آوریل گذشته تحلیل های صورت گرفته روی 360 شهر چین که توسط یک سازمان خیریه به نام Greenpeace East انجام گرفت نشان داد که سطح آلودگی 351 عدد از این شهرها از کیفیت هوای استاندارد تعریف شده توسط خود این کشور فراتر رفته. گفتنی است که میزان ذرات معلق موجود در هوای این شهرها دو و نیم برابر محدوده توصیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی بوده است.

مطالب مرتبط

استارتاپ Prometeo با هدف حفظ سلامت آتش‌نشانان برنده مسابقات IBM شد

گروه Prometeo برنده مسابقات IBM که بر پایه هوش مصنوعی واتسون برگزار شده بود، عنوان شده است. این گروه راه‌حلی جدید برای نظارت بر سلامت آتش‌نشانان به صورت لحظه‌ای و طولانی مدت را ارائه داده‌اند که به گفته‌ی مسئول این تیم، نوآوری جدیدی در این حوزه حساب می‌شود.این مسابقات به صورت سالانه و تحت عنوان... ادامه مطلب

آمار نگران کننده در جدیدترین گزارش وضعیت بهداشت جهانی

حدود یک دهه است که پروژه تحقیقاتی GBD به ارزیابی روندهای بهداشت و سلامت در سطح جهان می پردازد. نتایج امسال این پژوهش که همراه با یک سری مقالات در ژورنال The Lancet منتشر شده، روندهای نگران کننده ای را نشان می دهد؛ از ثابت ماندن نرخ مرگ و میر تا کاهش نرخ باروری.پروژه GBD... ادامه مطلب

گزارش سازمان بهداشت جهانی در مورد تاثیرات آنتن‌های موبایل بر سلامت جامعه

بیش از ۸۵ میلیون سیم‌کارت فعال در ایران وجود دارد که برای سرویس‌دهی به آنها، اپراتورهای مخابراتی از BTSها یا ایستگاه‌های پایه که آنتن‌های فرستنده و گیرنده موبایل هستند در مناطق مسکونی شهری استفاده می‌کنند. اگرچه این روزها سرویس‌ مخابراتی و اینترنتی بسیار بهتری را دریافت می‌کنیم اما آیا وجود چنین آنتن‌هایی در نزدیکی محل... ادامه مطلب

جنگل عمودی، راهکار تازه چینی ها برای مبارزه با آلودگی هوا

کلان شهرهای کشور چین هم مانند تهران از مشکل آلودگی بیش از حد هوا رنج می برند، اما مهندسی ایتالیایی راهکاری برای بهتر کردن اوضاع در سر دارد. شهر نانجینگ چین از امروز میزبان ساخت و بنای برج هایی مرتفع موسوم به «جنگل عمودی» خواهد بود که در واقع بیش از 1100 عدد درخت و حدود 2500... ادامه مطلب

سامانه هوش مصنوعی Watson جان یک بیمار مبتلا به سرطان خون را نجات داد

رایانه واتسون متعلق به IBM همه کار انجام می دهد، از برنده شدن در مسابقه تلویزیونی «Jeopardy» گرفته تا پخت غذاهای عجیب و غریب، اما به تازگی توانسته با نجات جان یک انسان، مهم ترین موفقیت دوران عمر خود را رقم بزند.پزشکان دانشگاه توکیو در گزارشی اعلام کردند با استفاده از این هوش مصنوعی، توانستند گونه... ادامه مطلب

سازمان جهانی بهداشت در مورد شیوع ویروس «زیکا» شرایط اضطراری اعلام کرد

ویروس زیکا مدتی است که در کشورهای آمریکای جنوبی و بخش های مرکزی قاره آمریکا گسترش یافته و مهم ترین آسیب و پیامد ناشی از آن، آنطور که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده، تولد کودکانی است که دچار نقص های مادرزادی از جمله میکروسفالی هستند.این سازمان پیشتر هشدارهایی را در مورد ویروس یاد شده و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟