سونی مشغول ساخت حسگر تصویری با نرخ 1000 فریم بر ثانیه است

سونی مشغول ساخت حسگر تصویری با نرخ 1000 فریم بر ثانیه است

سونی مشغول ساخت حسگر تصویری با نرخ 1000 فریم بر ثانیه است

سونی را می توان پرچمدار بازار حسگرهای تصویری در دنیا خواند و این شرکت نیز تمام تلاش خود را به کار گرفته تا نتنها این جایگاه را حفظ نماید بلکه فاصله خود با رقبایش را نیز زیاد کند.

یکی از جدیدترین تلاش های این شرکت ژاپنی پروژه تحقیقاتی اش برای ساخت یک حسگر تصویری اقتصادی با نرخ ۱۰۰۰ فریم بر ثانیه است که هم اکنون به صورت مشترک با شرکت نیسان موتور و همچنین همراهی ماساتوشی ایشیکاوا (یکی از اساتید دانشگاه توکیو) در دست اجراست.

در ساخت این حسگر جدید به جای آنکه قطعات و مدارها در کنار یکدیگر قرار گیرند روی هم گذاشته شده اند تا سرعت های بیشتر و همچنین رزلوشن بالاتری را برای کاربر به ارمغان بیاورند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

این را هم باید یادآور شویم که سونی موفق شده در برخی از نمونه های اولیه ساخته شده از این حسگر نرخ ۹۰۰ فریم بر ثانیه را به ثبت برساند و این در حالی است که دوربین تلفن هوشمند شما نهایتا قادر است که تصایور اسلو موشن را با نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه ضبط کند.

اما این مقایسه به هیچ وجه منصفانه نیست چراکه در منزل احتیاجی به این حسگرهای تصویری سریع برای عکس گرفتن یا فیلم برداری نخواهد بود، با این همه، ارائه فناوری هایی از این دست می تواند عرصه را برای توسعه تکنولوژی های جدید به کار گرفته شده در کامپیوتری هوشمند با قابلیت حس کردن فراهم نماید.

کاری که هم اکنون سونی با همراهی نیسان انجام می دهد می تواند در نهایت به خودروهای بدون راننده امکان دهد که در کوتاه ترین زمان ممکن خطرات را تشخیص داده و از برخورد با آنها خوددادری نمایند یا اینکه از آنها برای ایجاد متدهای تولیدی سریع تر بهره گرفت.

حسگرهای پرسرعت تصویری نقش بسیار مهمی در کاهش هزینه سیستم های پیشرفته تشخیص ژست های حرکتی دارند. چنین فناوری هایی اگر قیمت مقرون به صرفه ای هم داشته باشند می توانند در طیف گسترده ای از محصولات مصرفی و صنعتی به کار گرفته شوند که از آن جمله می توان به گجت های پوشیدنی و دیگر محصولات موبایل اشاره نمود.

ناگفته نماند که حسگرهای تصویری با نرخ ۱۰۰۰ فریم بر ثانیه هم اکنون نیز در بازار موجودند اما قیمت بالایی دارند و نسبتا بزرگ هستند و به همین دلیل استفاده گسترده از آنها ممکن نیست.

این نوع سنسورها قیمتی بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰ هزار دلار دارند و از سوی شرکت هایی نظیر سونی و ویژن ریسرچ وارد بازار می شوند. اما سونی با به کارگیری تکنولوژی حسگر تصویر موبایل فعلی خود قادر خواهد بود چیپ هایی رقابتی را با قیمت به مراتب کمتر و اندازه کوچک تر تولید نماید.

کمپانی مورد بحث پیش بینی کرده که فروش حسگرهای تصویری آن با رشدی ۶۲ درصدی به به رقم ۱.۵ تریلیون دلار ظرف سه سال آینده خواهد رسید. با این همه این شرکت، رشد و موفقیت قابل توجه رقبایش را نیز در این حوزه مردود نداسته و به همین خاطر است که تلاش دارد بازارهای تازه ای را برای محصولات خود بیابد و همچنان در این رقابت باقی بماند.

سونی اعلام کرده که در سال مالی ۲۰۱۶ بالغ بر ۱.۵ میلیارد یورو را در بخش حسگرهای تصویری خود سرمایه گذاری می کند که این رقم ۵ برابر بیشتر از میزان صرف شده در سال مالی ۲۰۱۵ است.

ساخت این حسگر تازه به این شرکت کمک خواهد کرد که سنسورهای خود را به بازارهای جدیدی عرضه نماید و همین مساله نیز در نهایت می تواند به تولید محصولاتی هیجان  انگیز بیانجامد.

نظرات ۲۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل