چگونه بحران های روحی ناشی از شکست را پشت سر بگذاریم؟

چگونه بحران های روحی ناشی از شکست را پشت سر بگذاریم؟

کسب و کارهای نوپا معمولا با نوعی شور و اشتیاق وصف ناشدنی فعالیت خود را آغاز می کنند و امید به موفقیت و دستیابی به اهداف از پیش تعریف شده در این شرکت ها موج می زند.

در ابتدای راه همه اعضای تیم انرژی خوبی دارند و آماده اند که حتی بیشتر از ساعت های معین و استاندارد برای رسیدن به اهداف مشترکشان تلاش کنند.

اما در پاره ای از موارد استارتاپ ها محکوم به شکست هستند و تلاش بیش از اندازه اعضای تیم هم نقشی در تغییر این سرنوشت ندارد. شکست و به طور کلی از دست دادن شغلی که به آن علاقه داشته اید غمی سنگین را بر شانه های شما تحمیل می کند که شاید تا ماه ها با آن درگیر باشید.

اما ایمان و اعتماد به شانس دوباره و به طور کلی امید به زندگی می تواند همان منبع و سرچشمه انرژی شما برای شروع دوباره باشد. افرادی که این حقیقت را باور دارند، حتی از شکست های سنگین اینچنینی نیز سرخورده نمی شوند و با اتحاد و همراهی هم کسب و کار تازه ای را ایجاد می کنند. آنها از یک چیز مطمئن هستند: نمی خواهند تسلیم شوند.

اما برای خالی شدن آن حس ناخوشایند شکست و فراموش کردن شرایط دشوار گذشته، بهترین راه این است که نگاهی به حقایق بیاندازیم، از آن درس بگیریم و برای حرکت به جلو تصمیمات درستی را اتخاذ کنیم.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

۱- سم زدایی حسی کنید

شما انسان هستید نه یک ربات، پس احتمال آنکه مغلوب احساساتتان شوید و تمامی جوانب زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهند بسیار زیاد است؛ لذا توصیه می شود که ابتدا احساسات خود را مدیریت نمایید.

درک صحیحی از احساسات و شرایط خود پیدا کنید و مشخص نمایید که در جریان مراحل مختلف تجربه خود کدام وضعیت های روحی را پشت سر گذاشته اید و در مورد وضعیت کلی ذهن خود فکر کنید.

۲- حقایق را یادداشت نمایید

حال با هم به بررسی این احساسات می پردازیم. شرایط خود را به شیوه خبرنگاران یادداشت کنید و بدون آنکه احساساتتان را درگیر کنید، حقایق را روی کاغذ بیاورید.

روی کاغذ بنویسید که چه اتفاقی برای شما افتاده و چرا. در حین نوشتن از کاربرد قیود و زبان غامض پرهیز کنید و کلماتی ساده را به کار ببرید. در این مرحله نیازی به ثبت تصمیماتتان نیست و تنها کافیست توضیح دهید چه اتفاقی برایتان رخ داده است.

۳- درس هایی را که فراگرفته اید بنویسید

ذهن انسان به گونه ای طراحی شده که تا مدت های طولانی در مورد تجربیات منفی فکر می کند، پس چرا از این انرژی ذهنی در جهت مثبت استفاده نکنیم؟ حتی در بدترین شرایط هم درس های مهمی برای فرا گرفتن وجود دارند که نباید از آنها غافل شد. تغییرات کوچکی که می توانید ایجاد نمایید را شناسایی کنید تا از بروز شرایط مشابه خودداری نمایید.

ممکن است این کار ابتدائی به نظر بیاید اما نوعی حس کنترل به شما می دهد که به اعتقاد روان شناسان اصلی ترین نقش را در ایجاد حس خوشحالی در شما دارد.

۴- برپایه حقایق، طرحی را تدوین نمایید

پس از طی کردن سه مرحله قبل در شرایط ذهنی خوبی خواهید بود و می توانید طرح مناسبی را برای انجام اقدامات بعدی خود تدوین نمایید. ابتدا بهتر است گزینه های مختلفی را روی کاغذ آورده و از میان آنها یکی را انتخاب نمایید. سپس مرحله به مرحله آن برنامه را تعریف نمایید. طرح خود را به صورت دقیق بخوانید تا مطمئن شوید که کاملا بر پایه حقایق یادداشت شده در مرحله دوم تعریف شده است.

مطمئن باشید که با این روش، شرایط نامطلوب احساسی خود را به فرصت هایی برای رشد تبدیل می کنید و حتی به آرامش خیال می رسید. علاوه بر اینها حتی ممکن است که برای تجربیات تلخ گذشته خود شاکر خداوند شوید چراکه باعث شده به سطح تازه ای از بلوغ شخصیتی و فکری دست پیدا کنید.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato