چه بلایی بر سر اولین تلسکوپ فضایی بشر آمد؟

چه بلایی بر سر اولین تلسکوپ فضایی بشر آمد؟

عرصه های جدید علم و دانش برای بشر همواره جذاب بوده اند و علوم فضایی اگرچه قرن ها ذهن بشر را درگیر خود کرده بود، اما انسان هیچگاه تا به این حد خود را نزدیک به فضای بی کران ندیده بوده. با این وجود دانستن اولین ها همیشه برای مان جذاب است. چه کسی اولین بار اقدام به پرتاب ماهواره کرد؟ چه کسی اولین بار از زمین خارج شد؟ و حالا، چه کسی اولین بار تلسکوپ فضایی به مدار زمین فرستاد؟

باید روی واژه «بشر» تاکید کنیم. بشر چه زمانی اولین تلسکوپ خود را به فضا فرستاد؟ شاید پیش از بشر، دیگران موفق به انجام این مهم شده باشند و ما هیچ ندانیم.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

به هر روی، ورود انسان به عرصه ی علوم فضایی و دست ورزی به آن اندکی بیشتر از نیم قرن سابقه دارد. احتمالا فکر می کنید ناسا اولین تلسکوپ فضایی را به مدار زمین فرستاده اما اشتباه می کنید. آمریکایی ها در تولید و ساخت آن کمک بسیار کردند اما در نهایت این افتخار به نام انگلستان ثبت شد.

در آپریل ۱۹۶۲، انگلستان Ariel 1 را به فضا فرستاد. این اتفاق از جهات مختلفی مخصوص و حائز اهمیت بود، چرا که نه تنها Ariel 1 اولین تلسکوپ فضایی محسوب می شد، بلکه اولین ماهواره بین المللی هم مورد خطاب قرار می گرفت. ساخت Ariel 1، همکاری مشترک ایالات متحده آمریکا و بریتانیا بود

Ariel 1، شش آزمایش را به سرانجام رساند که از جمله آن ها می توان به اندازه گیری تابش خورشیدی و مطالعه یونوسفر اشاره کرد.

البته فراموش نکنیم که سوژه صحبت ما، تلسکوپ بود، و نه ماهواره. باید این مسئله را بدانیم که ماهواره های ستاره شناسی، به نوعی اولین تلسکوپ های فضایی هم بوده اند. تلسکوپ ها پایه ای دارند که می تواند امواج مختلف از فروسرخ تا ماورا بنفش را دریافت کرده و آن ها را تحلیل کند.

در نهایت چه بر سر Ariel 1 آمد؟ چند هفته ای از پرتاب ماهواره گذشته بود، آمریکایی ها و بریتانیایی ها نتایج بسیار مثبتی دریافت می کردند تا اینکه به یک باره ارسال اطلاعات با مشکل موجه شد.

ماجرا زمانی جالب می شود که دانشمندان متوجه دخالت نیروی هوایی ایالات متحده می شوند. در همان بازه زمانی، ارتش آمریکا مشغول انجام تست های هسته ای در اتمسفر بود. این انفجار هسته ای سبب شد تا ژنراتورهای خورشیدی Ariel 1 از کار بیفتند و پروژه با شکست مواجه شود.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato