سامسونگ و توسعه پردازشگرهای گرافیکی برای چیپست های اگزینوس تا سال ۲۰۱۸

به تازگی شایعه ای از برنامه های آینده سامسونگ منتشر شده که مربوط می گردد به نسل های بعدی سیستم-بر-چیپ های اگزینوس. بر اساس این شایعه، گفته می شود که سامسونگ به جز هسته های اصلی پردازنده، تا سال ۲۰۱۷ یا ۲۰۱۸ پردازشگر گرافیکی (GPU) را نیز توسعه خواهد داد.

پیش از اینکار ولی سامسونگ باید تکنولوژی استفاده از معماری سیستم های هتروژن (ناهمگن - HSA) را به دست آورده و سپس بتواند چنین کاری را انجام دهد. در این معماری، پردازنده اصلی و پردازشگر گرافیکی روی یک مدار قرار می گیرند و می توانند با هم باعث سرعت بخشیدن به پردازش های کامپیوتری سنگین تر شوند و به شکل مشترک از حافظه RAM بهره گیرند. به کلامی ساده تر، چیپست هایی که از معماری سیستم های هتروژنی در آنها استفاده می شود، می توانند سرعت و عملکرد بسیار بالاتری از سیستم-بر-چیپ های عادی داشته باشند. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

بر اساس نقشه راه سامسونگ که البته فعلا در حد یک شایعه است، شرکت کره ای ابتدا باید از معماری هتروژن - HSA‌ در چیپست های خود بهره گرفته و آن را در کنار پردازشگرهای Mali قرار دهد.

سپس ولی سامسونگ تصمیم دارد تا در کنار معماری HSA، از چیپ های گرافیکی خودش در چیپست های اگزینوس استفاده کند. این اولین بار نیست که در مورد توسعه GPU های اختصاصی خود سامسونگ خبری را می شنویم ولی اکنون به نظر می رسد که شرکت یاد شده این پروژه را به شکلی کاملا جدی پیش می برد و برنامه ریزی دقیقی برایش انجام داده است.

همه این خبرها در حالی منتشر می شوند که گفته می شود بزرگترین سازنده موبایل های اندرویدی، در سال آینده گلکسی اس ۷ را با دو نمونه چیپست راهی بازار خواهد کرد. چیپست اول، اسنپدراگون ۸۲۰ خواهد بود که این موبایل در چین و آمریکا به فروش خواهد رسید. سپس نوبت به اگزینوس ۸۸۹۰ یا M1 است که ظاهرا برای استفاده در گلکسی اس ۷ و فروش آن در سایر نقاط جهان توسعه یافته.

ویجیاتو

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟