جدیدترین نرم افزارهای adware خود را به شکل کامل با مرورگر کاربر جایگزین می کنند

جدیدترین نرم افزارهای adware خود را به شکل کامل با مرورگر کاربر جایگزین می کنند

نرم افزارهای adware مواردی هستند که پس از نصب شدن روی کامپیوتر یا مرورگر، تبلیغات خود را به نمایش درآورده، کاربر را به سایت های تبلیغاتی هدایت کرده و یا اطلاعات مختلف شما را برای فروش به شرکت های تبلیغاتی جمع آوری می کنند.

eFast Browser نام یکی از این نرم افزارهاست که نه تنها نمایش تبلیغات در مرورگر را تحت کنترل خود می گیرد، بلکه در عمل خود را به شکل کلی جایگزین مرورگر می کند. به گزارش Malwarebytes این نرم افزار پس از نصب، با پاک کردن بخش های مختلفی از گوگل کروم، عملاً جای این مرورگر را می گیرد.

eFast Browser بر اساس کدهای منبع پروژه متن باز Chromium ساخته شده به همین دلیل ظاهر، عملکرد و حتی آیکون آن شباهت زیادی به گوگل کروم دارد. سازنده این نرم افزار نیز Clara Labs نام دارد که پیش از این موارد مشابهی از جمله BoBrowser، Tortuga و Unico را توسعه داده است.

اما نکته جالب اینجاست که بررسی ها نشان می دهد در مورد چنین نرم افزاری کمتر باید نگران بود تا موارد مرسوم دیگر، چرا که ظاهراً جایگزین کردن مرورگر روش دم دستی و ساده تری است تا آلوده کردن آن از طریق افزونه.

دلیل این موضوع نیز تصمیم گوگل است که نصب افزونه از منابع دیگر را غیر ممکن کرده و همه موارد لازم است از وب سایت این شرکت (و پس از انجام بررسی های لازم) به کاربران ارائه گردند، روشی که موزیلا فایرفاکس و مایکروسافت اج نیز تمایل به پیاده کردن آن دارند.

چنین adware هایی معمولاً درون فایل اینستالر نرم افزارهای دیگر ارائه می شوند و جهت جلوگیری از آلوده شدن به آنها، لازم است هنگام دانلود و نصب نرم افزارهای رایگان از منابع غیر مطمئن، توجه بیشتری به خرج داده و در صورت مشاهده هرکدام روی کامپیوتر خود به سرعت نسبت به پاک کردن چنین مواردی اقدام نمایید.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato