آیا بانی راس می تواند ناجی اکس باکس وان باشد؟

آیا بانی راس می تواند ناجی اکس باکس وان باشد؟

۱۵ ژوئن ۲۰۱۵ فرا رسیده است و تا ۳۰ دقیقه دیگر، بانی راس، مدیری که در صدر امور ارزشمندترین بازی تاریخ مایکروسافت است باید روی استیج برود و در مهم ترین کنفرانس سال، E3، پیش نمایشی از بازی Halo 5: Guardians را به نمایش گذارد، عنوانی که تاریخ ۲۷ اکتبر (۵ آبان ماه) برای عرضه جهانی آن در نظر گرفته شده بود.

هیلو ۵ که سه سال در مسیر توسعه بود، به شکل گسترده ای یکی از مورد انتظارترین عناوین سال ۲۰۱۵ بود. بانی راس ۴۸ ساله که مدیریت استودیو ۳۴۳Industries را به عهده دارد، از ابتدا تا انتهای ساخت این بازی درگیر ماجراهای کلان مدیریتی بوده است. وی ۶۰۰ کارمند دارد و باید بودجه ای بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار را طی سه سال به بهترین شکل ممکن صرف پروژه می کرده (البته این یک رقم پیش بینی شده برای پروژه ای در این ابعاد است و مایکروسافت رقمی را تاکنون نشر نداده است).

هیلو ۵، یک سرمایه گذاری بزرگ برای برگرداندن اکس باکس وان به نبردی مستقیم با کنسول محبوب سونی، پلی استیشن ۴ است. سرنوشت اکس باکس، از همان ابتدا با هیلو گره خورده بود. پانزده سال پیش، مدیران مایکروسافت اغراق کردند که اگر هیلو نبود، اکس باکس قطعا شکستی کمرشکن را متحمل می شد. و حالا، بانی راس باز هم می گوید هیلو، راهی است برای نشان دادن قدرتمندی های اکس باکس: «هیلو به طور کل در ارتباط با نوآوری و به پیش راندن تکنولوژی ماست.»

با قدی متوسط، موهای بلند قهوه ای و لبخند ملیح همیشگی اش بر لب، راس بسیار آدم رک گویی است و هیچ شباهت ظاهری به مهندسین و همکاران خود ندارد. در حالی که بازی سازها عمدتا تی شرت ها و لباس هایی بر تن می کنند که گویای هویت گیک گونه ی آن هاست، راس ترجیح می دهد ژاکت، جین و بوت های چرم به رنگ سیاه بپوشد.

اگر مضطرب باشد این احساس را به خوبی می پوشاند و خودش را قدرتمند نشان می دهد. با این حال، زمانی که تری میرسون، رئیسش وارد شد از جایش پرید و گفت 'ببخشید، رئیسم آمد'. میرسون، یکی از مدیران بالارتبه مایکروسافت در حقیقت رئیسِ رئیس راس است.

با قدی متوسط، موهای بلند قهوه ای و لبخند ملیح همیشگی اش بر لب، راس بسیار آدم رک گویی است.

رئیسِ رئیس همه شان، ساتیا نادلا پس از هشت سال، اولین مدیرعامل مایکروسافت بود که در E3 حاضر می شد. این E3 با باقی مراسم ها فرق داشت و نمایش Halo 5: Guardians یکی دلایل آن محسوب می شود.

اثرگذاری هیلو بسیار گسترده بوده. طی ۱۴ سال گذشته، خریداران، ۴.۶ میلیارد دلار برای داشتن محتوایی مرتبط با هیلو هزینه کرده اند که قریب به ۲۵ درصد این رقم، از طریق ابزارهای جانبی و غیر گیم حاصل شده است. از ورژن های مخصوص مونوپولی گرفته تا لباس ویژه اسپارتان ها با قیمت ۴۵۰ دلار.

اولین کتاب هیلو با نام Halo: The Fall of Reach زمانی انتشار یافت که هنوز بازی اول ساخته نشده بود. در آن زمان تصور بر این بود که پیتر جکسون، کارگردان سه گانه ارباب حلقه ها ممکن است یک فیلم براساس هیلو بسازد. اما حالا استیون اسپیلبرگ است که مشغول ساخت سریال تلویزیونی آن شده.

وقتی از جاه طلبی های او در مورد هیلو پرسیده می شود، راس همیشه به استار وارز و دوران کودکی اش اشاره می کند: «ما که حالا سن و سالی داریم، دورانی در صف ایستادیم تا استار وارز را تماشا کنیم.

اولین کتاب هیلو با نام Halo: The Fall of Reach زمانی انتشار یافت که هنوز بازی اول ساخته نشده بود.

ما حالا مشابه آن را با هیلو تجربه می کنیم. بسیاری از پدر و مادرها و والدینی که هیلو بازی کردن را در ۲۰ یا ۳۰ سالگی آغاز کردند، حالا کودکانی دارند که در صف خرید اسباب بازی های هیلویی ما قرار می گیرند.»

هیلو در حال تبدیل شدن به یک پدیده بزرگ، به خصوص در ایالات متحده آمریکا است و مایکروسافت در تلاش است تا گنجینه اش را حفظ کند. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید تا داستان بانی راس را بخوانیم.

1

کنفرانس های E3 مایکروسافت معمولا در Galen Center، مرکز ورزشی که توسط دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مدیریت می شود، برگزار می گردد. حالا راس با چند تن از مدیران ۳۴۳ در اتاق Lady Trojans ایستاده اند و صحبت می کنند. فرانک اوکانر، جاش هولمز و تیم لونگو، همه از کارگردان ها و توسعه دهندگان نامدار سری هیلو هستند که ایستاده بحث را دنبال می کنند.

راس و تیم اش طی ۱۷ روز، بیش از ۷۰۰ باگ نرم افزاری را برطرف کرده بودند تا بازی آماده نمایش شود. از سربازانی که ناخودآگاه پرواز می کردند گرفته تا اشتباهات تیم هنری در قرار دادن جزئیات محیط.

به عنوان حسن ختام این ۱۷ روز دشوار و سخت، راس با آرامش خاص همیشگی اش پا به صحنه می گذارد و برای جمعیتی که مشتاقانه وی را تشویق می کند دست تکان می دهد و می گوید: «بگذارید امشب را با اولین بازی هیلو...» صدای تشویق ها صحبت او را قطع می کند.

«متشکرم! اینجاست که انتظار تشویق های تان را دارم.»

صحبت ناتمام خود را ادامه می دهد: «...اولین بازی هیلو ساخته شده برای اکس باکس وان آغاز کنیم. عنوانی که انتظارات شما از دنیای هیلو و قدرت اکس باکس وان را برآورده می کند.»

با چند پرسش ساده مخاطبین را آماده نمایش بازی می کند: «مستر چیف، قهرمان یا خائن؟ اسپارتان لاک، دوست یا دشمن؟ دنیایی حماسی، نبردهایی حماسی، وسعتی حماسی، این Halo 5: Guardians است.»

چراغ ها خاموش می شود و تریلر روی نمایشگر ۱۵ در ۹ متری به نمایش در می آید. اسپارتان لاک و گروهان اش وارد منطقه ای می شوند که مسترچیف قبلا در آن حاضر بوده و به نبرد با فوررانرها می پردازند تا اثری از چیف چیدا کنند.

مستر چیف، قهرمان یا خائن؟ اسپارتان لاک، دوست یا دشمن؟

راس پس از سخنرانی کوتاه اش به پشت استیج می رود و در همین حال کارکنان بخش اکس باکس روی تلفن های ویندوزی خود از طریق توییتر، واکنش مردم را دنبال می کنند. چند ساعت بعد، هولمز، اوکانر و راس در یک استیک فروشی همان حوالی قرار ناهار می گذارند. حالا بیش از هر زمان دیگری و حداقل برای یک روز آرامش دارند اما توییتر پر است از حرف و صحبت.

بانی راس، برحسب تصادف یک مدیر است، آن هم مدیر یک استودیوی بازی سازی بزرگ. در دوران دبیرستان، والیبالیست خوبی بود اما پدرش ترجیح داد به جای ورزش کردن، او را به سراغ کاری که به درد بخور است بفرستد. بنابراین به دانشگاه کلورادو رفت تا علوم کامپیوتر و ارتباطات بخواند و در نهایت دوران انترنی خود را در IBM گذراند.

Bonnie-Ross-1024x523

وقتی فارغ التحصیل شد، به NeXT، اپل و مایکروسافت رزومه اش را فرستاد اما دو شرکتی که استیو جابز تاسیس کرده بود هیچگاه جوابش را ندادند و در نهایت وی به مایکروسافت پیوست.

راس کار خود در مایکروسافت را سال ۱۹۸۹ آغاز کرد اما زودتر از آنچه فکرش را می کرد خسته شد. «می خواستم استراحتی کنم، مثلا برای یک سال، تا طی این مدت کاری را انجام دهم که دوستان ام درک می کردند.»

در نتیجه، راه خود را به تیمی که یک بازی ویدیویی بسکتبال برای تجارت تازه متولد شده مایکروسافت می ساختند، باز کرد. راس بیش از اینکه در مورد گیم بداند، با ورزش آشنا بود. بازی های ویدیویی که وی روی آن ها کار کرده بود، مجموعه گیم ساده ای بودند که Fuzion Frenzy نام داشت و به همراه اکس باکس عرضه شدند. پیش از اینکه در سال ۲۰۰۷ به سراغ هیلو بیاید چندین بازی دیگر نیز ساخت.

مایکروسافت در سال ۲۰۰۰، استودیو بانجی، خالق سری هیلو را خریداری کرد. به دلایل متعددی، بانجی درخواست جدایی از مایکروسافت را داد و بالمر نیز با این مسئله مشکلی نداشت. در سال ۲۰۰۷، بانجی از مایکروسافت جدا شد و در همین حال بود که استودیو ۳۴۳ کم کم شکل گرفت تا هیلو به طور کل از دست بانجی خارج شده و به استودیویی داخلی سپرده شود. بانجی حالا Destiny را دارد، عنوانی که بسیاری معتقدند یکی از رقبای اصلی هیلو به حساب می آید.

اگر مسئولیت را به دست بگیرم، می خواهم جورج لوکاس بشوم، می خواهم همه چیز را داشته باشم.

همکاران راس، این تصمیم اش را به عنوان یک فرد جوانی که در حال رشد است، درست نمی دانستند. تصور کارکنان مایکروسافت بر این بود که هیلو پس از به ثمر رسیدن پروژه سه گانه بانجی دیگر عمر خود را کرده است: «می گفتند، یک یا نهایتا دو هیلو دیگر تولید می کنیم و این پایان فرنچایز است.»

اما راس با جاه طلبی احمقانه و خاصی می گوید: «چیزی که من گفتم این بود که: 'اگر مسئولیت را به دست بگیرم، می خواهم جورج لوکاس بشوم، می خواهم همه چیز را داشته باشم و همه چیز را متفاوت انجام دهم.'»

هر کسی که در دنیای بازی فعال بود تصور می کرد که مایکروسافت با تفکر صنعتی اش می خواهد هیلو را از بین ببرد. اوکانر که آن زمان در بانجی مشغول به کار بود به پروسه انتقال هیلو از بانجی به ۳۴۳ بسیار کمک کرد. وی می گوید در اولین جلسه کاری اش با راس، او همه را شگفت زده کرد: «چون او تمام کتاب های هیلو را خوانده بود، عمیقا درگیر داستان شده بود و همه ی بازی ها را هم انجام داده بود.»

اثرگذاری راس سبب شد تا اوکانر از بانجی استعفا دهد و دوباره به مایکروسافت بپیوندد تا تیم جدیدی تشکیل دهند. اگر هیلو باز حرفه ای باشید، قطعا می دانید که نام استودیو نیز برگرفته از یک کاراکتر سری هیلو است.

تیم تازه نفس ۳۴۳، در ساختمان پیشین بانجی، نزدیک به مقر مایکروسافت در ردموند، مستقر شد. ساختمان برای کدنویسی فوق العاده است. یک فضای باز با نور طبیعی اندک. راس می گوید: «در طول توسعه بازی، می توانید تپش و نبض ماجرا را احساس کنید. می توانید با راه رفتن در محیط استودیو متوجه شوید که همه چیز به درستی پیش می رود یا از مسیر خارج شده ایم. حتی می توان فهمید روحیه کارکنان در چه حدی است، به این دلیل که همه ما در یک بدن ایفای نقش می کنیم.»

در آشپزخانه، ماشین های مکانیکی نوشابه رایگان در اختیار کارکنان قرار می دهند. پشت استودیو نیز یک زمین بسکتبال قرار دهد و یک میز طویل برای خوردن ناهار و بازی کردن Magic: The Gathering.

Capture

ساختمان اصلی صرفا می تواند ۲۳۰ نفر را در خود جای دهد، بنابراین بیش از نصف کارکنان ۳۴۳ باید در ساختمان دیگری که چند خیابان پایین تر است مشغول شوند و راس زمان زیادی را صرف این می کند که در هر دو ساختمان حضور داشته باشد.

تابستان امسال بود که بانی حین مراجعت به ساختمان اصلی، داستان تاسیس یک استودیو را از هیچ تعریف کرد: «فقط من بودم و کارکنان بخش محصولات مصرفی» این جمله را زمانی که از کنار دو جوان با تی شرت های عجیب شان می گذرد بیان می کند. راس با لبخندی بر لب سلام می کند و از آن ها می گذرد. بانی اعتراف می کند که حتی آن ها را نمی شناسد.

می گوید من صرفا لبخند می زنم و با همه ی کسانی که برای گذران عمر و کسب درآمد بازی می سازند خوش برخورد می کنم.

در حالی که اغلب کارکنان ۳۴۳ را سازندگان و برنامه نویسان تشکیل داده اند، این استودیو متشکل از چندین خبره ی حوزه رایانش ابری، تیم حرفه ای گیمرها و یک روانشانس هم می شود که روی رابط کاربری نظر می دهد.

یک گروه صرفا روی صدا کار می کند؛ عمده صداهایی که در بازی می شنوید دست ساز هستند. آن ها در زمین های تیراندازی صدای اسلحه ها را ضبط می کنند و حتی در یک سفر به پراگ، کورال ها و موسیقی های لازم برای لحظات شکوه انگیز را ساخته اند.

05

راس زمان زیادی را در اتاق کنفرانس کم نور شرکت (که انصافا برای بازی کردن فوق العاده است) صرف می کند و جلسات متعددی با کارکنان اش می گذارد. سومین جلسه اش در یک روز اواخر سپتامبر با تیم محصولات مصرفی بود. راس یک گیمر است اما با این حال در مورد همه چیز ۳۴۳ اهمیت قائل است. ۵-۶ نفر با اسباب بازی های شان وارد اتاق می شوند. از آن ها سوال می پرسد و بلافاصله یک مجسمه نیم متری از مستر چیف را بر میدارد و کنار خودش می نشاند و صحبت هایش را ادامه می دهد.

به عنوان یک مدیر زن در صنعتی که توسط مردان اشغال شده، راس به گونه ای فعالیت خود را ادامه می دهد تا به همکاران خود یادآورد کند که دخترها هم ویدیوگیم بازی می کنند. او مصر است که نقش زن ها را در هیلو ۵ جدی نشان دهد و حتی مطمئن شود که تی شرت های هیلو برای اندام زنانه هم ساخته شوند.

رویکرد راس هیچ اعتراضی بر نمی انگیزد اما طی یک سال اخیر، گروهی از ترول های آنلاین شروع به تحقیر زنان در صنعت بازی کرده اند که این مسئله لزوم اعتراض را نشان می دهد. یکی از کارکنان روابط عمومی مایکروسافت از من خواست تا اطلاعات شخصی راس را از مطلب حذف کنم تا خوراک ترول ها تامین نشود.

Capture

چندی بعد، اوکانر وارد دفتر می شود تا در مورد موضوعی که هر دو آن را Halo Canon خطاب می کنند، صحبتی داشته باشند. اوکانر یک مرد ۴۵ ساله با سری تراشیده و براق است که ته لهجه اسکاتلندی اش را هنوز حفظ کرده. وی مسئول داستان سرایی هیلو است و تحت مدیریت او تقریبا ۲۰ رمان به انتشار رسیده که ۱۰-۱۲ تای شان در رده پرفروش ها دسته بندی شده اند.

وی نقش کوچکی هم در وب سری Halo 4: Forward Unto Dawn داشته و حتی برای خودش داستان هایی با پس زمینه هیلو می نوشته. وی مسئولیت Halo Story Bible را هم بر عهده دارد، مجموعه ای که تمام آنچه لازم است در مورد دنیای هیلو بدانید درون آن نهفته است. از کاراکترها گرفته تا اسلحه ها و الی آخر. این مجموعه عجیب بیش از ۱۰۰۰ صفحه دارد. هر چه که تحت عنوان هیلو منتشر شود و داستان داشته باشد، باید از زیر ذره بین اوکانر و تیم اش بگذرد.

اوکانر یک مرد ۴۵ ساله با سری تراشیده و براق است که ته لهجه اسکاتلندی اش را هنوز حفظ کرده

اواخر جولای، تیم لونگو، کارگردان استودیو ۳۴۳، کنترلر را بر می دارد و روبروی تلویزیون کوچکی می نشیند و اسپارتان لاک را از میان بخش آب گرفته ای از یک سیاره به جلو هدایت می کند. گروهی کوچک نیز دور او حلقه زده بودند تا بازی را تماشا کرده و آن را تحلیل کنند. از ساخته خودشان هیجان زده بودند و مرتبا خوشحالی خود را با فریاد و هورا نشان می دادند. همه چیز تمیز و بی اشکال بود.

یک بار ریچارد شرمن، بازیکن Seattle Seahwaks نیز سرزده به استودیو آمد تا یک بازی آنلاین انجام دهد و از آنجایی که راس هم شدیدا طرفدار ورزش است، او را پذیرفت و نبردی آنلاین را به او نشان داد که در نهایت مقبول شرمن نیز واقع شد.

در هیلو ۵، پس از اینکه مستر چیف بدون اطلاع قبلی غیب اش می زند، گروهی از اسپارتان ها به دنبال او راه می افتند تا اثری از او بیابند. راس و تیم اش نه تنها این داستان را برای پیش بردن سری هیلو انتخاب کردند، بلکه می خواستند نشان دهند که قدرت اکس باکس وان و سرورهای ابری مایکروسافت تا چه حد است. هیلو ۵، مجموعا ۶ کاراکتر قابل بازی دیگر اضافه کرده که می توان آن ها را به صورت زنده کنترل و با آن ها بازی کرد. یک بخش از مالتی پلیر بازی با نام Warzone نیز همزمان به ۲۴ بازیکن اجازه حضور در یک مپ را می دهد.

با این حال، ۳۴۳ مشکلات زیادی در زمینه ارائه بخش آنلاین مناسب برای بازی هایش داشته. در نوامبر سال ۲۰۱۴، این استودیو، Halo: Master Chief Collection را منتشر کرد، بازی تک دیسکی که شامل ۴ بازی ابتدایی سری هیلو می شد. راه جالبی برای پول درآوردن بود در حالی که هزینه ساخت پایین بود و همزمان گیمرها هم بسیار آن را می پسندیدند.

راس، اوکانر و دیگر کارکنان ۳۴۳ به لس آنجلس پرواز کردند تا در مراسم عرضه ی کالکشن حضور داشته باشند. همزمان در توییتر و دیگر شبکه های اجتماعی، مردم استرالیا و نیوزیلند (که اول از همه دست شان به بازی می رسد) شروع به شکایت کردند. آن ها نمی توانستند وارد سرورهای بازی شوند. داده های ارسال شده از سرورهای مایکروسافت مشکلی را نشان نمی داد و خیال راس راحت بود، بنابراین دلیلی برای رها کردن مهمانی نداشت.

04

داده ها اشتباه بودند. اوکانر می گوید حوالی ۴ صبح بود که از مهمانی باز می گشتیم و همه چیز به آرامی پیش می رفت، در حالی که اینگونه نبود.

مشتریان نمی توانستند وارد سرورها شده و آنلاین بازی کنند. همین مسئله مشتریان بسیاری را عصبانی کرده بود و از همه بدتر اینکه، مشکل هفته ها ادامه یافت. راس، مایکروسافت و دیگران طی چند ماه، بارها بابت این مسئله عذر خواستند.

پاییز فصل مهمی برای بازی های بزرگ و جریان ساز است. الکترونیک آرتز بازی جدید استاروارز را در این فصل منتشر می کند و از سوی دیگر هم Call of Duty و Fallout را داریم. براساس ادعای ۳۴۳، هیلو ۵ تنها عنوانی است که تا این حد مخاطبان نسبت به آن اشتیاق دارند و پس از آن Call of Duty قرار دارد.

اگرچه همیشه هیلوی جدید با شکوهی بیشتر از هیلوی قدیمی منتشر می شود اما این بار تعداد اکس باکس وان های موجود در خانه مخاطبان بسیار کمتر از اکس باکس ۳۶۰ هایی است که در زمان هیلو ۴ وجود داشت. این مسئله می تواند روی فروش تاثیر بگذارد.

زمان عرضه هیلوی قبلی، مدیران مایکروسافت با اعتماد به نفس هر چه تمام تر می گفتند هیلو ۴ بزرگ ترین لانچ تاریخ هیلو را خواهد داشت اما این اتفاق برای هیلو ۵ قطعا نخواهد افتاد و مدیران هم سکوت کرده اند.

Halo 5: Guardians چند روزی می شود که منتشر شده و اعتراضات در مورد داستان ضعیف آن بالا گرفته است. مسئله بعدی، نقش کمرنگ مستر چیف در بازی است اما با این حال بخش مالتی پلیر با قدرت بالایی کاربران را به بازی نزدیک نگه داشته است.

به زودی بررسی دیجیاتو از این بازی را مطالعه خواهید نمود.

نظرات ۶۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato