با استارتاپی آشنا شوید که برای کمک به تاکسی ها در برابر اوبر، 250 میلیون دلار سرمایه جذب کرد

با استارتاپی آشنا شوید که برای کمک به تاکسی ها در برابر اوبر، 250 میلیون دلار سرمایه جذب کرد

اوبر سال هاست در حال در هم کوبیدن صنعت تاکسیرانی در شهر نیویورک و شهر های دیگر است. تحلیل داده های کمیسیون تاکسی و لیموزین امریکا توسط نیویورک دیلی نیوز نشان می دهد مجموع سفر های درون شهری نیمه ی اول سال ۲۰۱۵ با کاهشی ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل به ۷۷ میلیون رسیده است که این درآمد تاکسی داران را نیز با کاهش مواجه کرده است. این در حالی است که در ماه جولای، صد هزار سفر درون شهری روزانه با اوبر در نیویورک انجام شده است. این میزان نسبت به تابستان گذشته، افزایشی چهاربرابری از خود نشان داده است.

رقابت با اوبر برای تاکسی ها دشوار است. گفته می شود خدمات درخواست خودروی اوبر ۱ میلیارد دلار دیگر نیز سرمایه جذب خواهد کرد. اما یک استارتاپ جدید به نام Karhoo امید دارد به راننده تاکسی های شهر های مختلف امریکا برای مقابله با اوبر کمک کند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

استارتاپ کارهو که ۱۰ ماه از تولد آن می گذرد، در ژانویه ی ۲۰۱۶ به طور رسمی فعالیت خود را آغاز می کند. کارهو موفق شده است ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند و برنامه دارد سرمایه ی خود را به ۱ میلیارد دلار برساند. کارهو با شرکت های رسمی تاکسیرانی کار می کند و به کاربران خود اجازه خواهد داد از هر تعداد تاکسیرانی که می خواهند خدمات دریافت کنند.

کارهو در نیویورک با مؤسسات کرایه اتومبیلی نظیر Dial 7 و Carmel کار می کند و در بریتانیا با شرکت تاکسیرانی Addison Lee شریک شده است. این استارتاپ در ماه ژانویه در سه شهر نیویورک، لندن، و سنگاپور شروع به کار خواهد کرد.

تا اینجا نیک گتفیلد، مدیر عامل پیشین سونی میوزیک، و دیوید کویتز، یکی از مؤسسان صندوق سرمایه گذاری ایندوس کپیتال نیز روی این پروژه سرمایه گذاری کرده اند.

دنیل ایشاگ، مؤسس و مدیر عامل کارهو می گوید: «اوبر تا ابد نمی تواند با سوبسید قیمت ها را پایین نگه دارد، باید سوددهی داشته باشند، به ویژه اگر بخواهد سهام خود را برای اولین بار عرضه کند. ما می توانیم وارد بازی شویم و موازنه را برقرار کنیم».

نیویورک یکی از بزرگ ترین بازار های اوبر است که صد ها میلیون دلار برای این شرکت سوددهی دارد. شرکت های تاکسیرانی این شهر، از حضور اوبر ضرر می کنند.

گاتمیست در ماه آگوست گزارشی منتشر کرد از تعداد رو به افزایش تاکسی هایی که در خیابان های بروکلین، جلوی دفتر خود بی کار رها شده اند.

حسام یسری که در مک گینس بروکلین فعالیت می کند به گاتمیست گفته است که رانندگان تاکسی در حال کنار گذاشتن شغل خود هستند و تاکسی های خود را رها می کنند تا به اوبر بپیوندند. او می گوید علت پیوستن راننده های تاکسی به اوبر این است که با کار کردن برای این شرکت، لازم نیست نگران پرداخت وام یا سر و کله زدن با شرکت های تاکسیرانی باشند.

گاس کودوگیانیس، که حدود ۳۰ سال پیش تاکسیرانی مک گینس را تأسیس کرد در این باره می گوید: «صادقانه بگویم، بله، علتش اوبر است. ما ۴۰ درصد از کسب و کار خود را ظرف یک سال و نیم گذشته از دست داده ایم».

اوایل امسال، لایحه ای که قرار بود تعداد اتومبیل های اجاره ای (از جمله خودروهای شخصی که با اوبر کار می کنند) را محدود کند، به خاطر اعتراض های پر سر و صدای رانندگان و حامیان اوبر با شکست مواجه شد. در عوض، مسئولان شهر نیویورک از طرحی پرده برداشتند که به بررسی تأثیرات خودروهای مسافربری مثل اوبر بر ازدحام منهتن می پردازد.

کارهو تنها استارتاپی نیست که برای رقابت با اوبر با تاکسیرانی ها همدست شده است، اما احتمالاً از میان آنان بیشترین سرمایه را جذب کرده است. Arro که ماه گذشته در نیویورک شروع به کار کرد، وعده داده است با قیمتی مناسب کاربران را به تاکسی های نیویروک متصل کند.

این رقابت شدید بر ارزش نسبی پروانه ی تاکسیرانی نیز تأثیرگذار بوده است. یک پروانه ی تاکسیرانی در سال ۲۰۱۳ حدود یک میلیون و سیصد هزار دلار ارزش داشت. اما امروزه، قیمت های آنلاین آن چیزی بین ششصد هزار تا نهصد هزار دلار را نشان می دهند.

دارندگان این جواز، شدیداً تلاش دارند از ارزش دارایی خود محافظت کنند. بزرگ ترین دارنده ی پروانه های تاکسیرانی، جین فریدمن از تاکسی کلاب، اخیراً اعلام ورشکستگی کرده است و به آبزرور در این باره گفته است که این شهر علاقه ای به کار کردن با وی نداشته است چرا که ارزش پروانه های تاکسیرانی وی با سقوط چشمگیری مواجه شده اند.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato