سامسونگ از «پردازنده زیستی» خود پرده برداشت؛ چیپی که می تواند گجت های پوشیدنی را دگرگون کند

سامسونگ از «پردازنده زیستی» خود پرده برداشت؛ چیپی که می تواند گجت های پوشیدنی را دگرگون کند

بسیاری از ابزارهای پوشیدنی این روزها با قابلیت هایی اولیه در رابطه با سلامتی کاربران به بازار می آیند، آنها قادرند قدم های فرد را شمرده، مقدار کالری سوزانده شده توسط او را محاسبه نمایند و حتی شدت ضربان قلب وی را نیز مورد سنجش قرار دهند.

در مبحث گجت های سلامتی هنوز جای کار بسیاری وجود دارد و به یقین کماکان می توان آنها را تا حد زیادی بهبود داد و البته این مسئله ایست که واحد طراحی سیستم-روی-چیپ های سامسونگ سعی کرده از طریق توسعه ی یک «پردازشگر زیستی» تا حدی به آن جامه ی عمل بپوشاند.

این پردازشگر قادر است نوار قلب کاربران را به ثبت رساند و در اصل سیستمی است متشکل از یک حافظه ی فلش، پردازنده و ماژول بلوتوث که در ابعادی بسیار کوچک طراحی شده.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

پارک یونگ، مدیر بخش دیزاین چیپست های سامسونگ، از دستاورد تازه ی واحد تحت فرمانش در ابتدای هفته ی جاری و در جریان نطق خود در کنفرانس "طراحی سیستم-روی-چیپ ۲۰۱۵" پرده برداشته.

وی در همین کنفرانس اظهار نموده پردازشگر زیستی آنها نه تنها قادر به مانیتور کردن ضربان قلب یک فرد است بلکه می توان از آن برای تمیز دادن کاربران از یکدیگر نیز بهره گرفت، زیرا هر شخص شیوه ای یکتا از تپش قلب را دارد.

این ویژگی زمانی کاربردی می شود که چیپ یاد گشته در درون یک ابزار پوشیدنی به کار گرفته شده باشد، سپس کاربر برای مثال با گجت مذکور می تواند بدون وارد کردن پسورد به کامپیوتر شخصی اش لاگین کند. ضمناً قادر خواهیم بود از ابداع جدید کره ای ها برای باز کردن درب خانه و یا خودرو نیز به شیوه ای مشابه استفاده نماییم.

در کنار بررسی وضعیت ضربان و نوار قلب فرد، تراشه ی جدید سامسونگ از ویژگی اندازه گیری فشار خون، مقدار چربی بدن و چندین مورد دیگر نیز برخوردار است. کمپانی سازنده ی آن هم اعلام کرده که در ادامه قصد دارد این پردازنده را بهبود داده تا میزان مصرف باتری اش بهینه تر شده، دقتش بیشتر گردد، ابعادش کوچک تر و عملکردش نیز دقیق تر شود.

سامسونگ هم اکنون در حال مذاکره با شرکت های تولید کننده ی گجت های پوشیدنی است و به احتمال زیاد به زودی ردپای پردازنده ی زیستی این برند را در محصولات سایر کمپانی ها از جمله سازندگان ساعت های هوشمند و دستبندهای سلامتی مشاهده خواهیم کرد.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato