جاناتان آیو در مصاحبه تازه اش از «قلم اپل» می گوید

قلم صدها سال است که در دستان مردم قرار می گیرد تا به وسیله آن، فعل نوشتن به معنای خود دست پیدا کند.

در انقلاب صنعتی قرن ۱۹ میلادی، کارخانه هایی به وجود آمدند که به شکل تخصصی، قلم تولید می کردند تا افراد بتوانند به شکل بهتری تفکرات خودشان را روی کاغذ بیاورند. حال اما اگر چند شخص در جهان وجود داشته باشند که بتوانند این محصول را که مدت هاست از آن استفاده می شود بهبود دهند، یکی از آنها بی شک «جاناتان آیو» ارشدترین مسئول بخش طراحی در کمپانی اپل است.

او مردیست که پشت طراحی موفق بسیاری از محصولات شرکت اپل ایستاده، محصولاتی نظیر آیپاد، آیفون و آیپد. وی به همراه تیم طراحی شرکت یاد شده، در خفا موفق شدند قلم اپل را توسعه دهند که لقب اولین استایلوس ارائه شده از سوی کمپانی ساکن کوپرتینو را به خود اختصاص داده است.

قلم اپل حس نوشتن روی کاغذ را به شکلی بسیار مطلوب تداعی می کند، ظاهرش هم دقیقا مشابه با یک قلم واقعیست و به همین دلیل می تواند بهتر از هر استایلوس دیگری، مورد توجه طراحان قرار بگیرد. با دیجیاتو همراه باشید.

«تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا قلمی ارائه دهیم که برای کاربران اهل نقاشی، حسی شبیه به کشیدن روی کاغذ القا شود. می خواستیم حسی آشنا به آنها دست دهد. دستیابی به این سطح از سادگی، یک چالش تکنولوژیک بسیار بزرگ بود.»

دستیابی به این سطح از سادگی، یک چالش تکنولوژیک بسیار بزرگ بود

این ها را جانی آیو می گوید، مدیر ارشد بخش طراحی صنعتی اپل که ۴۸ سال پیش در چینگفورد لندن به دنیا آمد. ۲۱ سال سن داشت که سوار هواپیما شد، به کالیفرنیا آمد و در سال ۱۹۹۲ به استخدام اپل درآمد. اگرچه از آن زمان به بعد در سان فرانسیسکو زندگی کرده اما هنوز هم لهجه انگلیسی اش، اندکی دست خوش تغییر نشده.

پس از بازگشت استیو جابز به اپل، جانی آیو به عنوان یکی از افراد برتر این مجموعه با جابز همکاری تنگاتنگی را آغاز نمود که باعث دگرش و تولید محصولات انقلابی بسیاری شد.

pencil_3497305b-w600

قلم اپل را هم می توان دنباله ای دانست بر محصولات مختلفی که با محبوبیت بسیاری همراه گشته اند. قلمی سفید و پلاستیکی با قسمتی جداشونده که می تواند به خود آیپد وصل شود تا کاربر قادر به شارژ کردن آن شود. این قلم به راحتی فشاری که بر صفحه وارد می کنید را تشخیص می دهد و به نمایشگر دستگاه دستور می دهد تا خطوط را با توجه به فشار به نمایش بکشد. می توانید با آن بنویسید یا نقاشی کنید، در هر حال، حس روی کاغذ کشیدن را به خوبی می تواند منتقل کند.

جانی آیو امیدوار است که کاربران پس از در دست گرفتن این قلم، پیش خود تصور کنند که هر استایلوسی که تا کنون در دست داشته اند، تجربه ای ناقص از دنیای آنالوگ را به آنها انتقال داده، دنیایی که سال ها با آن خو داشته اند. بر عکس مدیر عامل مایکروسافت ولی، آیو باور دارد که قلم های دیجیتالی همواره در کنار قلم های HB و کاغذ همزیستی مسالمت آمیزی خواهند داشت.

ipadpro_3497650b-w600

آیو می گوید: «بسیاری از ما در تیم طراحی، بیست و چند سال است که با هم همکاری می کنیم. همواره برای آغاز یک پروژه، از دفاتر مخصوص طرح ریزی استفاده کرده ایم اما حالا برای اولین بار است که می بینیم اهالی تیم طراحی اپل، به سراغ آیپد پرو و قلم آن می روند و طرح هایشان را در آن پیاده می کنند. حالا که خودمان از آن استفاده می کنیم، می بینیم که موقعیت هایی می توان خلق کرد و نوعی از پویایی را تجربه نمود که در دنیای طرح ریزی آنالوگ وجود ندارد.»

طبیعت دنیای دیجیتال در دنیای آنالوگ غیر طبیعی است

البته هرچقدر هم که دنیای دیجیتال و آنالوگ را به هم نزدیک کنیم، باز هم تفاوت های اساسی در آن وجود خواهد داشت. بالاخره پس از یک ماه استفاده هم، مجبور خواهید بود تا دست کم برای چند ساعت آن را به خود آیپد متصل کنید تا شارژ شود؛ این طبیعت دنیای دیجیتال به شمار می رود، طبیعتی که در دنیای آنالوگ غیر طبیعی است.

«این همان بخشی است که ما هم چندان از آن خشنودی نداریم. گاهی در دنیای دیجیتالی، زمان خود را باید صرف مدیریت شارژ کردن دستگاه و گجت های مختلف کنیم که مشخصا امر خوشایندی نیست.»

download-w600

آیو مرد آرام، خونسرد و پر اندیشه ای است. پیش از اینکه شروع به صحبت کند، می توانید حدس بزنید که در مورد کلامش تفکر کرده. حس می کنید که هر کلمه ای که می گوید، به دلیل همین تفکر عمیق، ارزشمند است. همین کمال گرایی، حتی در ذکر جملات ساده است که نحوه تفکر کلی اپل را به نمایش کشیده و این شرکت را از رقبایش متمایز می کند.

اگر آیو بشنود که از قلم اپل استفاده می کنید، خوشحال می شود و شما را ترغیب می کند تا به کار کردن با آن ادامه داده و زوایای مختلفش را درک کنید، همانگونه که پسر یازده ساله ی خودش توانسته به شکل کامل با آن ارتباط برقرار کند.

«خوشم می آید وقتی از دستگاه یا چیزی بدون تفکر زیاد استفاده می کنم. تصور می کنم که در چنین شرایطی، از آن دستگاه به شکل طبیعی تری استفاده شده. نیازی نیست فکر کنیم که دفتر طرح ریزی در برابر ماست یا آیپد پرو. می خواهیم طرح خودمان را انجام دهیم و کار را به پیش ببریم. شخصا خیلی وقت ها شروع می کنم به طراحی. پس از اینکه کارتان را انجام دادید، سپس متوجه می شوید که به شکل طبیعی، از این دستگاه استفاده کرده اید. زمانی که به چنین مرحله ای برسید، همان وقتی است که توانسته اید به نهایت کارایی خود نزدیک شوید.»

iPadPro_Pencil_Lif_3497664b-w600

شاید نتوان در خیال، جاناتان آیو را تصور کرد که بی خیال و بدون تفکر، آیپد را به همراه قلم اپل در دست گیرد و به سراغ طرح هایش رود. او آرام و مطمئن است از آینده. تحلیلگران اما باور دارند که در سال های اخیر، اپل در حباب شهرت، قدرت و سود آوری فرو رفته و در حال پرواز است؛ پروازی که در نهایت به پایین آمدن منتهی خواهد شد. با این حال، در زمانه ای که سایر کمپانی ها تلاش می کنند تا به عقب برگشته و چرخ را دوباره اختراع کنند، جاناتان آیو از اپل «قلم» را دوباره از نو ساخته؛ قلمی از جنس دنیای دیجیتالی.

مطالب مرتبط

کوالکام FTC را در دادگاه مغلوب کرد؛ شرایط فروش انحصاری مجوزها باقی می‌ماند

سال گذشته میلادی پس از اینکه کوالکام و اپل به توافق رسیدند، کمیسیون فدرال تجارت (FTC) از مدل کسب و کار این کمپانی شکایت کرد و رای علیه آن صادر شد، با این حال این شرکت به چنین حکمی اعتراض کرد و حالا برنده دادگاه شده است.کوالکام همواره به ایجاد انحصار و فشار روی شرکت‌های دیگر... ادامه مطلب

اپل به جرم نقض پتنت به پرداخت ۵۰۶ میلیون دلار غرامت به PanOptis محکوم شد

هیئت منصفه فدرال تگزاس اخیرا اعلام کرده اپل به علت نقض پتنت‌های مربوط به شبکه 4G LTE شرکت «PanOptis»، باید ۵۰۶.۲ میلیون دلار به این کمپانی غرامت پرداخت کند.اولین بار در سال ۲۰۱۹ شرکت PanOptis از اپل در دادگاه تگزاس شکایت و آن را متهم به نقض ۷ پتنت خود درباره توانایی‌های مختلف شبکه 4G... ادامه مطلب

مدل 4G آیفون ۱۲ اوایل ۲۰۲۱ با قیمت ۸۰۰ دلار از راه می‌رسد

اپل احتمالا ماه آینده میلادی از گوشی‌های سری آیفون ۱۲ رونمایی می‌کند، اما تمام آن‌ها به صورت همزمان وارد بازار نخواهند شد و کاربران مدل 4G نسخه پایه را می‌توانند اوایل سال آینده میلادی خریداری کنند.طبق یادداشتی که اخیرا تحلیلگران «Wedbush Securities» منتشر کرده‌اند، اپل احتمالا نسخه ارزان قیمت آیفون ۱۲ با قابلیت پشتیبانی از... ادامه مطلب

۳.۵ سال زندان و ۷ سال تبعید برای مادر و فرزندی که از اپل کلاهبرداری کردند

یک شهروند ۳۴ ساله سوئیسی به علت کلاهبرداری گسترده از سیستم گارانتی اپل به ۳.۵ سال زندان و مادر ۵۶ ساله وی نیز به ۱۸ ماه حبس تعلیقی محکوم شد.این مادر و پسر که نام آن‌ها اعلام نشده، نمونه تقلبی آیفون را از کشور چین خریداری کرده و آن‌ها را با ۱۱۱ هزار آیفون جدید... ادامه مطلب

اپل در روسیه به خاطر سیاست ضدرقابتی در اپ استور مجرم شناخته شد

سرویس ضدانحصار دولت فدرال روسیه موسوم به FAS اپل را به خاطر سوءاستفاده از قدرت در اپ استور مجرم شناخت و با صدور دستور خواستار پاسخ‌گویی این شرکت به نقض قوانین شد.اردیبهشت ماه سال ۹۸ شرکت کسپرسکی به دلیل عدم انتشار اپ Safe Kids در اپ‌استور از اپل شکایت کرد. آژانس FAS پس از این... ادامه مطلب

مدیرعامل اپل در جمع میلیاردرها؛ ثروت تیم کوک از ۱ میلیارد دلار فراتر رفت

طبق برآوردهای جدید ثروت تیم کوک از مرز ۱ میلیارد دلار عبور کرده و مدیرعامل باارزش‌ترین کمپانی جهان، اپل رسما به جمع میلیاردرها اضافه شده است.در حالی که ۱ میلیارد دلار سرمایه زیادی محسوب می‌شود، فاصله بسیار زیادی با مدیران عامل دیگر شرکت‌های بزرگ دارد. برای مثال جف بزوس با ثروت ۱۸۷ میلیارد دلاری در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟