پرورش رز سایبورگ توسط دانشمندان

آیا تاکنون در مورد سایبورگ ها چیزی شنیده اید؟ یا در مورد انسان های سایبورگ که در واقع انسان آرمانیِ دنیای دیجیتال به شمار می روند و با نصب چیپست و حسگرهای متنوع بر روی انسان می توان موجب تحول و ارتقائشان شد؟

سایبورگ ها در واقع موجوداتی هستند که هر دو اجزای ارگانیک و مکانیکی را به طور همزمان در خود دارند. تاکنون بیشتر خبرهای این حوزه به انسان ها مربوط می شد اما این بار، دانشمندان به سراغ گیاهان رفته اند و در نظر دارند نخستین گیاه سایبورگی را پرورش دهند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

در همین راستا، گروهی از محققان بخش آزمایشگاه وسایل الکترونیک ارگانیک از دانشگاه لینشوپینگِ سوئد، مدارهای الکتریکی را درون آوند رزهای زنده قرار داده اند. هدف این تیم به سرپرستی پروفسور «مگنوس برگرن»، این است که نحوه ی رشد گیاه را بررسی کنند و با استفاده از نیروی برق وارد مراحل فتوسنتز شوند.

این تحقیق هنوز پایان نیافته، اما تیم یاد شده در حال حاضر می توانند با اعمال نیروی الکتریکی، رنگ گلبرگ ها را تغییر دهند. کشف مذکور در همین ابتدای کار بسیار جالب و تحسین برانگیز به نظر می رسد و بدون شک راهگشای کشفیات تازه ای برای دانشمندان خواهد شد تا بتوانند به طور دقیق تر آنچه درون گیاهان روی می دهد را مورد مطالعه قرار دهند.

یکی از محققان پروژه یاد شده به نام Ove Nilsson در این رابطه گفته: «قبلا ما ابزار مناسب برای اندازه گیری دقیق میزان تراکم مولکول های مختلفی که در گیاه زنده وجود دارند را نداشتیم. اما اکنون با این تکنولوژی، می توانیم روی عناصر مختلف گیاه که وظیفه تنظیم مراحل رشد را به عهده دارند، تاثیر بگذاریم و تغییرات دلخواهمان را روی آن اعمال کنیم.»

نکته جالب در این رابطه، استفاده از معماری و چیدمان زیستی خود گیاه است. یعنی خیال نکنید این کار خیلی آسان و با رد کردن چند سیم از ساقه گیاه انجام می گردد، دانشمندان در روش جدید تصمیم گرفتند از پلیمرهای رسانا در اندام گیاه استفاده کنند. برای این منظور پلیمرهای حلال در آب را انتخاب کردند و ساقه رزها که در آب بود را برش دادند تا ببینند آیا پلیمرها در آوند چوبی گیاه که نقش رساندن آب به برگ ها را دارد، تاثیر می گذارند یا خیر.

این تیم انواع زیادی از پلیمرها را مورد آزمایش قرار دادند که هیچ کدام به درستی کار نمی کردند و حتی موجب مسمومیت گیاه یا از بین رفتن آوند چوبی آن، یا هر دو می شدند.

در آخر، پلمیر PEDOT-S:H موجب موفقیت طرح آنها شد. هنگامی که گل رز درون محلول PEDOT-S:H قرا داده شد، مواد سریعا جذب شدند. البته، گیاه زنده هم با سرعت بسیار پایین تر و از طریق سیستم ریشه خود این کار را انجام داد.

پلیمر یاد شده یک نوار باریک به شکل سیمی به طول 10 سانتی متر درون آوند چوبی تشکیل می دهد و تیم تحقیقاتی از آن برای ساخت تزانزیستور ابتدایی بهره می گیرند. با این روش، آوند همچنان می تواند همه فعالیت های طبیعی خود همانند جذب آب و انتقال آن به بخش های مختلف گیاه را انجام دهد و خللی در این روند ایجاد نخواهد شد.

محققان همچنین نوع دیگری از پلمیر PEDOT را به همراه یک نانوسلولز درون برگ های رز ارسال کرده اند. سلولزهای یاد شده، یک ساختار ریز و سه بعدی همانند اسفنج که درون آنها هم پاکت های کوچکی قرار دارند، روی برگ ایجاد و داخل آن را با پلیمر پر می کنند.

این روند به ساخت سلول های الکتروشیمیایی منجر می گردد و توسط الکترولیت های موجود در آب برگ ها تغذیه می شود و با اعمال جریان الکتریکی در آنها می توان رنگ برگ ها را تغییر داد.

برگرن همچنین اظهار داشته: «در این مرحله دیگر می توان به راحتی از واژه «گیاهان قدرتمند» استفاده نمود - ما می توانیم حسگرهایی را درون گیاه کار بگذاریم و از انرژی متشکل در کلروفیل برای تولید رنگ سبز یا مواد جدید دیگر استفاده کنیم. همه این کارها به صورت طبیعی انجام می شوند و ما از سیستم پیشرفته خود گیاه برای این منظور بهره می گیریم.»

مطالب مرتبط

ولوکوپتر مسیرهای تاکسی هوایی را در جنوب شرقی آسیا آزمایش می‌کند

استارتاپ هوانوردی ولوکوپتر (Volocopter) در همکاری با اپلیکیشن درخواست تاکسی گرب (Grab)، تاکسی هوایی را در جنوب شرقی آسیا آزمایش می کند.این دو شرکت با امضای یادداشت تفاهم به دنبال یافتن مناسب ترین شهرها و مسیرها برای تاکسی های هوایی، ارزیابی بهترین موارد استفاده برای تاکسی هوایی و همچنین امکان آزمایش پروازهای مشترک در شهرهای... ادامه مطلب

پنج شهر هوشمند که در دهه ۲۰۲۰ نباید از آنها چشم برداشت

هنر معماری تا حدود نیم قرن قبل برای صدها سال در رخوت و کرختی فرو رفته بود اما در دهه 1960 گروهی از معماران بریتانیایی با راه اندازی جنبش Archigeram علیه فضای خشک و بی روح حاکم بر معماری رسمی آن روزها قد علم کرده و طرح هایی انقلابی و آینده‌نگرانه را برای عناصر مختلف از... ادامه مطلب

تکنولوژی شهروندان پیژامه پوش چینی را رسوا می کند

حتما برایتان پیش آمده که منزل را با پیژامه یا لباس راحت ترک کرده باشید تا از فروشگاه نزدیک منزلتان کمی خواربار خریداری کنید و به سرعت باز گردید. این رفتار گرچه در اقصی نقاط دنیا دیده می شود اما طبق اعلام مقامات دولتی شهر Suzhou در چین غیرمتمدنانه است. براساس گزارش نشریه چینی The Paper... ادامه مطلب

آیا پیشرفت تکنولوژی از اهمیت تحصیل کاسته است؟

پاسخ پیچیده ترین سؤالات خود را با جستجوی ساده در گوگل می یابیم و انواع ویدیوهای آموزشی با تنها چند کلیک قابل دسترسی هستند. حال این پرسش مطرح می شود که آیا پیشرفت تکنولوژی از اهمیت تحصیلات دانشگاهی کاسته است؟ این سؤال را Bart Epstein استاد دانشگاه ویرجینیا پاسخ می دهد.تعداد افراد تحصیلکرده دنیا در... ادامه مطلب

محققین به روشی برای استخراج اکسیژن از غبار ماه دست یافتند

سطح ماه پوشیده از لایه ای به نام سنگ پوشه یا رِگولیت است که تقریبا به همه چیز چسبیده و گاهی اوقات باعث ایجاد مشکلات فنی در دستگاه ها می شود. با این حال فراوانی آن در قمر زمین محققان را به فکر بکارگیری این ماده برای ساخت سکونتگاه یا حتی ذوب کردن آن با لیزر... ادامه مطلب

شارژ گوشی از راه دور به کمک ربات امکان پذیر می‌شود

کمپانی GuRu در نمایشگاه CES امسال از جدیدترین فناوری های شارژ از راه دور رونمایی کرد. یکی از جالب ترین آنها نوعی ربات است که با گشت زنی در منزل، وسایل برقی مختلف را شارژ می کند.این شرکت در اولین نمایش خود نوعی فرستنده را نشان داد که برق را از پنل زاویه دارش به... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟