دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

۲ اشتباه بزرگی که استارتاپ ها بعد از جذب سرمایه باید از آنها اجتناب کنند

همه ی ما این را می دانیم که استارتاپ ها برای رشد به پول نیاز دارند. به همین دلیل است بخش زیادی از وقت و انرژی خود را به جذب سرمایه اختصاص می دهند. نکته ی محسوسی که در این میان وجود دارد این است که کمتر کسی می گوید بعد از جذب سرمایه چه کار باید کرد؛ و یا به عبارت بهتر، چه کار نباید کرد.

اغلب مؤسسین استارتاپ ها پس از آنکه سرمایه ی مورد نیاز خود را جذب کردند نفس راحتی می کشند. اما باید در نظر داشت که کار به هیچ وجه تمام نشده است. اشتباهات بزرگ و در عین حال رایجی وجود دارند که در این مرحله نیز استارتاپ ها را به شدت تهدید می کنند. دو مورد از این اشتباهات را در ادامه می توانید مطالعه کنید.

با دیجیاتو همراه باشید.

۱- مغرور شدن به سرمایه و از دست دادن انرژی اولیه

فرهنگ استارتاپی آنقدر روی جذب سرمایه متمرکز است که اکثر کارآفرینانی که موفق به این کار می شوند، موفقیت خود را مهر تأییدی بر موفقیت شرکتشان قلمداد می کنند. هرچه باشد، آنها در جذب سرمایه و متقاعد کردن سرمایه گذاران به اثربخش بودن ایده ی بزرگشان موفق بوده اند. اما آیا به همین دلیل قطعاً موفق خواهند شد؟ پاسخ منفی است.

می توان به خاطر موفقیتی که در جلب نظر و سرمایه ی دیگران کسب کرده اند به این دسته از کارآفرینان تبریک گفت اما این، حضور طولانی مدت آنها در صحنه را تضمین نمی کند. اگر استارتاپ شما در این مرحله موفق عمل کرد راضی نشوید و به خاطر داشته باشید که چون سرمایه جذب کرده اید، احتمالاً باید سرمایه ی بیشتری نیز جذب کنید و با این کار تا لحظه ی آخر در چرخه ی اثبات کسب و کار خود به هیئت مدیره و سرمایه گذاران قرار خواهید گرفت.

مغرور شدن به این موفقیت می تواند چشمان شما را به روی این حقیقت ملموس ببندد. تمام سرمایه گذاران می خواهند شاهد بازگشت سرمایه گذاری خود باشند و منتظرند شما این کار را برایشان انجام دهید. به همین دلیل است که هر کسب و کاری نباید به دنبال جذب سرمایه ی سرمایه گذاران باشد.

۲- از دست دادن کنترل در مواجهه با موانع غیر منتظره

این موضوعی مسلم است. شما پس از گذراندن مانع اولیه ی مالی، با مشکلات غیر منتظره ی بیشتری مواجه خواهید شد و کارها ممکن است آنگونه که فکر می کنید پیش نروند. برخی از استارتاپ ها از این موانع پیش بینی نشده جان سالم به در می برند و برخی هم خیر. این مسئله کاملاً به این بستگی دارد که اصولاً برای موانع غیر منتظره طرح ریزی کرده باشید یا نه. حتی باید این را به خوبی بدانید که برخی مسائل وجود دارند که قادر نیستید از قبل برایشان طرح ریزی کنید.

وقتی اوضاع شروع می کند به خارج شدن از کنترل، باید بتوانید نگاه واقع بینانه ای به چالش پیش روی خود داشته باشید و تصمیم بگیرید. شاید به نظر بدیهی برسد اما خیلی از کارآفرینان به دلیل ترس از خراب کردن، توانایی تصمیم گیری خود را از دست می دهند. بیشتر مواقع به جای نتیجه ی مطلوب خود و آنچه می خواهید از آن بپرهیزید، مجبور خواهید بود بین بد و بدتر انتخاب کنید.

حال که پول سرمایه گذار را در اختیار دارید، خیلی مسائل دیگر وجود دارند که باید به آنها رسیدگی کنید. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که ممکن است در این مرحله مرتکب شوید این است که فرضیات اولیه تان اشتباه از آب در بیایند، اما شما در این باره با خودتان روراست نباشید. کارآفرینان به طور طبیعی خوش بین هستند، بنابراین شما نیز احتمالاً مثل همیشه نیمه ی پر لیوان را خواهید دید. به این ترتیب لازم است بررسی دقیقی از اوضاع خود به عمل بیاورید. همچنین از شبکه ای از افراد مورد اعتماد و نزدیک به خود بخواهید در مورد اوضاعتان بازخور های صادقانه به شما بدهند و در مواقع لزوم خوش بینی شما را در عمل بیازمایند.

به یاد داشته باشید، موفقیت هیچ نسخه ی از پیش تعیین شده ای ندارد اما اجتناب از اشتباهات ساده ای از این دست می تواند برای استارتاپ ها حکم مرگ و زندگی را داشته باشد.

مطالب مرتبط

8 ویژگی کارآفرینان جوان که آنها را به انتخابی ایده آل برای سرمایه گذاران بدل می کند

زندگی کارآفرینی به علاقه و اشتیاقی بی پایان و نوعی سادگی خاص در مواجهه با ناشناخته ها نیاز دارد. نسل جوان به مواجهه ی روزانه با یک دنیای جدید عادت بیشتری دارد، از این بابت نگرانی به خود راه نمی دهد و از این تجربه های جدید حتی لذت هم می برد. این در حالی... ادامه مطلب

۱۰ مورد از مهم ترین حسرت هایی که کارآفرینان نهایتاً با آنها مواجه می شوند

کارآفرینی تجربه ی هیجان انگیز، چالش برانگیز، و رضایت بخشی به نظر می رسد؛ از زمانی که برای اولین بار به راه اندازی کسب و کار خودتان فکر می کنید تا زمانی که درهای آن را به روی مشتریان می گشایید. حتی استرس زا ترین لحظه های آن نیز احساس منحصر به فردی دارند. تصور... ادامه مطلب

۴ اشتباه مهلک ارتباطی در محیط کار

کلیشه ای قدیمی وجود دارد که می گوید آنچه در عمل از خود نشان می دهید از کلماتی که بر زبان می آورید رساتر هستند. معنای این جمله این نیست که کلمات ارزشی ندارند؛ اتفاقاً لحن و نیت پشت پرده ی واژه هایی که برای ارتباط با دیگران انتخاب می کنیم تقریباً به همان اندازه... ادامه مطلب

گزارش مالی جدید آمازون اعلام شد؛ خروج از دریای پر تلاطم

آمازون گزارش مالی فصل آخر سال ۲۰۱۴ خود را اعلام کرد. بر اساس این گزارش غول دنیای تجارت الکترونیک سرانجام توانسته به ضرر دهی خاتمه دهد و سود را روانه حساب سرمایه گذارانش کند.در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید.آنطور که گزارش مالی آمازون حکایت دارد، این شرکت در سه ماهه گذشته توانسته به درآمد... ادامه مطلب

بخش چین شرکت اوبر بیش از ۷ میلیارد دلار ارزش دارد

به گزارش وال استریت ژورنال، بخش چین شرکت اوبر پس از یک دور جذب سرمایه ی دیگر، حالا بیش از ۷ میلیارد دلار ارزش دارد. کسب و کار های بومی مثل خطوط هوایی خصوصی گروه HNA، گروه خودروسازی گوانگژو، و شرکت معتبر بیمه ی China Life در حال حاضر از جمله سرمایه گذاران اوبر چین هستند.این... ادامه مطلب

چگونه خود را در برابر استرس واکسینه کنیم؟

استرس امری مسری است و درست مانند یک بیماری هوازی می تواند با تماس های عادی از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کند.براساس اعلام هوارد فریدمن و رونالد ریگیو از پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، استرس می تواند از طریق کلامی و رفتاری به دیگران انتقال یابد. اگر فردی که دچار استرس است وارد محدوده دیدتان... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x