بلک بری برای حفظ حریم کاربران در برابر تقاضاهای دولتی سرویس دهی در پاکستان را متوقف می کند

بلک بری برای حفظ حریم کاربران در برابر تقاضاهای دولتی سرویس دهی در پاکستان را متوقف می کند

کمپانی بلک بری، خروج کامل خود از کشور پاکستان را به طور رسمی تایید کرده و اعلام نموده این حرکت را در پاسخ به اصرار و ادامه تقاضای دولت برای دسترسی به اطلاعات کاربران سرویس های این شرکت انجام داده است.

در تابستان امسال، نهاد مخابرات و ارتباطات پاکستان اعلام کرده بود به دلایل امنیتی از فعالیت  سرویس های سازمانی بلک بری موسوم به BES جلوگیری خواهد کرد، و ارائه این خدمات از اول ماه دسامبر (مصادف با ۱۰ آذر) متوقف خواهند شد.

برای آگاهی از مشروح این رویداد در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

اختلاف میان دولت پاکستان و شرکت بلک بری برای این بوده که به دلیل سیستم رمزگذاری شرکت مورد بحث بر روی سرویس هایی همانند ایمیل و پیغام رسان اختصاصی اش ملقب به BBM، دولت نمی توانسته فعالیت های ارتباطی شهروندان را مانیتور کند و بلک بری هم حاضر نبوده اطلاعات موردنظر آنها را در اختیارشان قرار دهد. در آخر نیز با هم به توافق نرسیده اند و به ادعای مسئولان پاکستانی، این مسئله تهدیدی برای امنیت ملی آنها به شمار می رفته و از این رو خواهان ترک بلک بری از خاک این کشور شده اند.

شرکت کانادایی مورد بحث هم که به تازگی اسمارت فون اندرویدی خود را به بازار عرضه نموده، تاکنون سکوت اختیار کرده بود، اما اکنون به طور رسمی خروج خود را از پاکستان مورد تایید قرار داده و اعلام نموده از فردا امکان دسترسی همه کاربران این کشور را به خدمات خود مسدود خواهد کرد.

یکی از مدیران اجرایی بلک بری، «مارتی برد» مشروح رویدادهای اخیر و کشمش های دولت پاکستان و کمپانی مذکور را در وبلاگ خود نوشته و در آخر نیز متذکر شده که حفظ حریم خصوصی کاربران برای این شرکت بسیار حائز اهمیت است و به همین دلیل به هیچ دولت یا حکومتی برای افشای زندگی خصوصی افراد کمک نخواهند کرد. همچنین تایید نموده که این شرکت در زمینه کشف فعالیت های مجرمانه با دولت همکاری داشته است.

نباید از یاد برد بلک بری این روزها حال و روز خوشی ندارد و اگرچه آمار فروش محصولات آن در پاکستان مشخص نیست ولی به یقین در این بازار نیز نقش کم رنگی ایفا می کند. شواهد نشان می دهند در بازارهای در حال توسعه - همچون پاکستان - دستگاه های اندرویدی بر حسب دارا بودن امکانات بیشتر و اپ های فراوان تر محبوب تر از همیشه شده اند و عرصه را بر بلک بری و امثال آن بسیار تنگ کرده اند.

البته از سوی دیگر این کشور آسیایی منبع درآمد مهمی برای بلک بری به شمار نمی رفته و خروجشان نیز تاثیر خاصی در روند کاری آنها در بر نخواهد داشت، اما اگر بخواهیم مثبت به ماجرا نگاه کنیم، این شرکت کانادایی به منظور حفظ حریم خصوصی کاربران خود حاضر شده یکی از دفترهای سرویس دهی و کسب درآمد خود را جمع و از عایدی آن چشم پوشی نماید. که در این بازار رقابتی حرکتی جالب توجه محسوب می گردد.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato