سامسونگ و تلاش برای کاستن فاصله با TSMC در مبحث تولید چیپ های ۱۰ نانومتری

جدای از جدالی که میان دو شرکت سامسونگ و TSMC‌ برای تصاحب سفارش تولید نسل بعدی چیپست های مورد نیاز اپل موسوم به A10 وجود دارد، این دو شرکت رقابتی نزدیک را در زمینه ای دیگر هم تجربه می کنند.

این رقابت چیزی نیست جز اینکه کدامیک از آنها پیش از دیگری موفق خواهد شد تا  تراشه های ۱۰ نانومتری را به تولید انبوه رسانده و در اختیار دیگر کمپانی های فعال در عرصه ساخت گجت های گوناگون قرار دهد.

اکنون و در همین راستا گزارشی از طریق منابع ساکن در کره جنوبی منتشر شده که می گوید سامسونگ به خاطر خرید یک سیستم اتوماسیون طراحی محصول از سیناپس موفق شده تا در جدال پیش تر اشاره گشته قدری به رقیب سنتی خود نزدیک شده و سیستم-روی-چیپ های ۱۰ نانومتری را با فاصله زمانی کمتری نسبت به TSMC تولید و روانه ی بازار سازد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

سامانه ی مورد بحث در اصل نرم افزاری است که غول تکنولوژی کره ای را قادر می نماید تا به مراتب سریع تر و دقیق تر از گذشته مدارهای چاپی و مجتمع را طراحی کرده و استفاده از طرح های تازه را بلافاصله عملیاتی کند. ضمناً با استفاده از این نرم افزار طراحان مدارها می توانند به شکل موثرتری ایده ها و طرح های خود را پیش از ورود به فاز تولید تجزیه و تحلیل نموده و کارا بودنشان را کنترل کنند.

گفتنی است که سامانه یاد شده IC Compiler 2 نام داشته و بر طبق اطلاعات موجود روند تولید محصول در شرکت های سازنده محصولات نیمه رسانه را ۱۰ برابر سریع تر کرده و خروجی شان را بهینه تر می سازد.

البته علیرغم در اختیار داشتن سیستم مورد اشاره در بالا انتظار می رود سامسونگ تولید انبوه تراشه های ۱۰ نانومتری اش را از سه ماهه چهارم ۲۰۱۶ شروع کند، که در این صورت آنها هنوز یک فصل دیرتر از TSMC‌ وارد فاز ساخت گسترده ی چیپست های مذکور خواهند گشت.

گفتنی است که تا پیش از این TSMC شاهد پیشی گرفتن همتای کره ای اش در تولید و دریافت سفارش برای سیستم-روی-چیپ های ۱۶ و ۱۴ نانومتری FinFet بوده ولی اکنون امید دارد با برتری کسب کردن در مبحث ۱۰ نانومتری ناکامی های قبلی را جبران نماید. کارشناسان می گویند رقابت اصلی دو شرکت بر سر تصاحب سفارش تولید تراشه های A11 مورد نیاز اپل است که احتمالاً در آیفون ها و آیپدهای ۲۰۱۷ این کمپانی کاربرد خواهند داشت.

اهل فن بر حسب شرایط موجود می افزایند اپل به احتمال زیاد ساخت تراشه های A10 را نیز به TSMC‌ خواهد سپرد و بدین ترتیب گمان می رود طی روزهایی که در پیش داریم ۲.۵ میلیارد دلار به درآمدهای شرکت یاد شده افزوده گردد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟