مقامات پکن برای اولین بار به خاطر آلودگی هوا در این شهر وضعیت قرمز اعلام کردند

مقامات پکن برای اولین بار به خاطر آلودگی هوا در این شهر وضعیت قرمز اعلام کردند

به گزارش آسوشیتدپرس، در روز دوشنبه وضعیت آلودگی هوا در پکن به بیشترین حد خود رسید به طوری که مقامات رسمی این شهر وضعیت قرمز اعلام نمودند و خاطرنشان کردند این شرایط تا سه روز متوالی ادامه دارد و مه غلیظی از ذرات معلق تمام پکن را در بر خواهد گرفت.

تا پیش از دیروز بحران آلودگی هوا در این شهر در حالت نارنجی قرار داشت که بسیار بالاتر از سطح سلامت به شمار می رود اما دیروز کاملا قرمز شد و تا روز ۵ شنبه همین هفته نیز ادامه خواهد داشت. در طول این روزها، بسیاری از مدارس تعطیل خواهند بود و از تردد بیشتر وسایل نقلیه در سطح شهر جلوگیری به عمل خواهد آمد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید تا بیشتر در مورد ذرات معلق و دلیل اصلی آلودگی هوا در شهر پکن برایتان توضیح دهیم.

وضعیت قرمز اعلام شده در این شهر در پی افزایش میزان PM2.5 به وجود آمده که نشان دهنده مقدار ذرات معلق در هواست. این ذرات به این دلیل به PM2.5 موسوم هستند زیرا اندازه آنها از ۲.۵ میکرومتر (یعنی حدود ۳۰ تا ۱۰۰ برابر باریک تر از یک تار موی انسان) کمتر است.

این مواد بسیار ریز به خاطر بیش از حد سمی بودن، خطرات زیادی برای سلامت انسان در پی دارند و به راحتی می توانند به ریه ها نفوذ کرده و وارد سیستم تنفسی فرد گردند. حتی ممکن است به حمله قلبی، ضربان نامنظم قلب، کاهش عملکرد ریه، تشدید آسم و تنگی نفس و در بدترین حالت به مرگ بیماران تنفسی و قلبی منتهی گردد. جا دارد اشاره کنیم ذرات مذکور از اگزوز ماشین ها، دود کارخانه هایی که انرژی خود را از زغال سنگ تامین می کنند و دیگر کارگاه های صنعتی تولید می گردند.

بررسی میزان PM2.5 موجود در هوای پکن دیروز به ۳۰۰ میکروگرم در هر متر مکعب رسیده بود و تخمین زده می شود تا پایان هفته این رقم افزایش خواهد داشت. در هوای پاک، اندازه نرمال این ذرات در هر متر مکعب ۲۵ میکروگرم است و وقتی این رقم به بیش از ۲۰۰ میکروگرم در هر متر مکعب می رسد و تا ۷۲ ساعت نیز ادامه پیدا می کند، وضعیت قرمز اعلام خواهد شد.

مقامات رسمی شهر پکن امیدوار هستند سامانه هوای سرد در روز ۵ شنبه بتواند این آلودگی را کاهش داده و زندگی مردم دوباره به حالت عادی بازگردد.

در شهر اصلی کشور چین این وضعیت های بحرانی هوا چندان عجیب نیستند و در فصول سرد سال شهروندان به طور مکرر شاهد چنین هشدارهایی در مورد آلودگی هوا هستند. مقامات سرزمین اژدهای سرخ برای برطرف نمودن این معضل که با سلامتی مردمانش رابطه مستقیم دارد به دنبال راهکارهای سازنده هستند و اعلام نموده اند از سال ۲۰۱۶ میلادی میزان انتشار گاز دی اکسید کربن را تا حد زیادی کاهش خواهند داد. همچنین در نظر دارند سیستم های اعلام آلودگی هوا در سطح شهر نصب نمایند تا در لحظه، میزان خطرات احتمالی را گزارش کنند.

در آخر هم جا دارد اشاره کنیم سالانه حدود ۱۷ درصد از مرگ و میرهایی که در کشور چین صورت می پذیرند به نوعی به آلودگی هوا مربوط هستند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato