جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

هکِ رشد؛ بازاریابی مورد علاقه استارتاپ ها

اصطلاح «هکر رشد» برای اولین بار توسط شان الیس در سال ۲۰۱۰ معرفی شد. او هکر رشد را به طور خلاصه اینگونه تعریف می کند: «کسی که تمام فکر و ذکرش رشد است» و به صورت منظم به اولویت دهی و آزمودن ایده های بازاریابی می پردازد و نتایج آنها را با دقت تحلیل می کند تا ببیند کدام تاکتیک ها بهترین نتیجه را داشته اند و در ادامه ی کار باید بهره برداری بیشتری از آنها شود.

برای کسانی که با بازاریابی آشنایی دارند این تعریف نامش هرچه که باشد، از اصول اولیه ی تقریباً تمام برنامه های بازاریابی است. به بیان صادقانه اگر در فضای فناوری امروز هکر رشد نباشید، بازاریاب خوبی هم نیستید. شاید بهتر باشد اصطلاح هکر رشد را به بازاریاب نسخه ی ۲.۰ تغییر نام دهیم تا اهمیت آن برای تمام سازمان ها، استارتاپ ها و شرکت ها مشخص تر شود.

در ادامه ی این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

هک رشد را می توان نقطه ی تلاقی بازاریابی و فناوری دانست. این حوزه تمام آن کارهایی را در بر می گیرد که با طراحی وبسایت، قالب ایمیل، فرایند خرید، لینک های به اشتراک گذاری شده، آمار تحلیلی وبسایت، تولید محتوا، سئو، صفحات تبلیغاتی و صفحات فرود و موضوعاتی از این دست در ارتباط اند و می توان از طریق سنجش های مقایسه ای A/B، با هدف بهبود مداوم، آنها را تکرار کرد تا بالاخره لحظه ی سرنوشت ساز رشد سریع، همه گیر و مقرون به صرفه ی مشتری فرا برسد. این رویکرد در مقابل رویکرد پر هزینه و سنتی تبلیغات رسانه ای قرار می گیرد که اغلب استارتاپ ها از پس هزینه های آن برنخواهند آمد.

هک رشد تاکتیک های گوناگونی دارد اما تنها به این تاکتیک ها محدود نمی شود؛ هک رشد یعنی بدانید در چرخه ی حیات مشتری چگونه این تکنیک ها را به کار ببندید و دنبال کنید. لازم به ذکر است که چرخه ی حیات مشتری این مراحل را شامل می شود:

  1. جلب
  2. مشارکت
  3. خرید
  4. حفظ
  5. ارجاع

شما باید پاشنه های آشیل مدیریت و بهینه سازی هر یک از مراحل این فرایند را پیدا کنید. برای مثال در مرحله ی جذب می توانید نرخ کلیک هایی که از طریق گوگل دریافت می کنید را مد نظر قرار دهید و در مرحله ی مشارکت، نسبت تماس های دریافتی به ازای بازدیدکنندگان منحصر به فرد. نسبت تراکنش های انجام شده به تماس های دریافتی را نیز می توان برای سنجش بخش خرید مد نظر قرار داد. درصد خرید مجدد مشتریان در مرحله ی حفظ، و تعداد کلیک های به اشتراک گذاری روی شبکه های اجتماعی را نیز می توان در مرحله ی ارجاع یا معرفی به دیگران معیار سنجش قلمداد کرد.

شما باید ببینید پیشران های هر یک از اینها چه عواملی هستند و به دقت آنها را با یکدیگر مقایسه کنید و با استفاده از نتایج، مدام به بهبود کار خود ادامه دهید. هک رشد، یک فرایند ادامه دار و تمام نشدنی است که در طول زمان به تکرار خود در یک چرخه ی صحیح ادامه می دهد.

image41

شرکت های بسیاری با استفاده از تاکتیک های هک رشد، کسب و کار های بسیار بزرگی برای خود دست و پا کرده اند. پِی پل با ۱۰ دلار هدیه به ازای هر مشتری تازه ای که از طریق کاربران خود دریافت می کند، رتبه ی نخست این فهرست را به خود اختصاص می دهد. رتبه ی دوم را هاتمیل با اضافه کردن لینک «اکانت هاتمیل مجانی بگیرید» به تمام پیام های کاربران خود تصاحب کرده است. ایر بی ان بی نیز با مهندسی معکوس ادغام خودکارش با کرگزلیست به منظور تسهیل دسترسی کاربران آن به خدمات خود نیز در رتبه ی سوم قرار می گیرد.

این فهرست همینطور ادامه پیدا می کند و در میان حاضرین آن می توان درس های زیادی از دراپ باکس، توئیتر، اینستاگرام، پینترست، یوتیوب و دیگران فرا گرفت. پس تمام این تاکتیک های هک رشد که امتحان خود را پس داده اند را روی کسب و کار خود امتحان کنید و از امتحان کردن ایده های جدید خودتان نیز هراس نداشته باشید.

هک رشد به یکی از پر تقاضا ترین نیازهای استارتاپ ها بدل شده است، تا جایی که وبسایت ها و رویداد های مستقل زیادی برای کمک به برطرف کردن تقاضای زیست بوم بازاریابی استارتاپی شکل گرفته اند. بنابراین، سری به منابع مهم این حوزه بزنید و از خرد جمعی صنعت خود نهایت استفاده را ببرید تا ببینید چگونه می توانید این یافته ها را در جهت بازایابی کسب و کار خود به کار بگیرید.

هک رشد را در نهایت می توان به دستیابی به حد اکثر رشد با صرف حد اقل هزینه خلاصه کرد. بزرگ ترین انگیزه ی هکر های موفق رشد، چالش و لذت نهفته در این کار است. پس به یاد داشته باشید کسی که ژن این کار را در خون خود دارد، برای انجامش پول هنگفتی از شما درخواست نخواهد کرد.

مطالب مرتبط

۱۲ حقیقت ساده ای که حتی افراد باهوش هم به راحتی فراموش می کنند

گاهی اوقات باهوش ترین افراد در میان ما در چرخه ی فکر کردن و تلاشِ بیش از اندازه گیر می افتند و از حقایق مهم و اولیه ای که در رهبری و زندگی مفید واقع می شوند غافل می مانند. ۱۲ مورد زیر، حقایق ساده و در عین حال بسیار مفیدی هستند که یادآوری آنها می تواند... ادامه مطلب

افکار خود را تغییر دهید، تا درآمد بیشتری داشته باشید

اگر کسی به شما بگوید درآمد فعلی شما دقیقاً به همان میزانی است که خودتان انتخاب کرده اید و جایگاه فعلی تان از لحاظ مالی نیز به انتخاب خودتان بوده است نظر شما چه خواهد بود؟ اغلب افراد مصرانه با این گفته مخالفت می کنند. اما حقیقت این است که شما تا امروز برای کسب... ادامه مطلب

چرا باید در تقویم کاری خود، یک روز را خالی نگه داریم؟

یکی از بی ضرر ترین کارهایی که از لحاظ شخصی می توانید بکنید این است که سرتان را بیش از حد مشغول کنید. اما متأسفانه همین کار یکی از بدترین کارهایی است که می توانید در حق کسب و کارتان انجام دهید. اطمینان خاطری که این مشغله ی زیاد و نشانه ی موفقیت دانستن آن... ادامه مطلب

گزارش دیجیاتو از استارتاپ ویکند نوآوری اجتماعی دانشگاه خواجه نصیر

رویداد استارتاپ ویکند با موضوع «نوآوری های اجتماعی» در 30 و 31 اردیبهشت و 1 خرداد در دانشکده مهندسی صنایع و مکانیک خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد. این رویداد که چندی پیش خبرش را در دیجیاتو خواندید، برای اولین بار در ایران رخ می دهد و میزبان افراد متخصص، مشتاق و صاحب فکری بود که به دنبال... ادامه مطلب

۳ اشتباهی که ممکن است در استراتژی محتوایی خود مرتکب شوید

تولید محتوا ضروری است، اما آمار و ارقام این حوزه چندان رضایت بخش نیست. با اینکه کسب و کار های B2C (کسب و کار به مشتری) بسیار متعددی وجود دارند که به استفاده از تولید محتوا روی می آورند، تنها ۳۷ درصد از آنها به اثربخش بودن آن اذعان می کنند. این آمار کمی نگران کننده... ادامه مطلب

چگونه یک کسب و کار آنلاین راه بیاندازیم؟

برای راه اندازی یک کسب و کار کوچک آنلاین سلسله امور مشخصی وجود دارند که باید به طور قطع انجامشان دهید. اموری که هزاران نفر با استفاده از آنها توانسته اند به هدف خود در این زمینه برسند. این سلسه امور، موارد اصلی زیر را در بر می گیرند: ۱- نیازی در بازار پیدا کرده و... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x