پیش نویس قانون «اجبار حضور شخص پشت فرمان خودروی بدون راننده» خشم گوگل را برانگیخت

پیش نویس قانون «اجبار حضور شخص پشت فرمان خودروی بدون راننده» خشم گوگل را برانگیخت

گوگل روی خودروی بدون راننده خود سرمایه گذاری زیادی انجام داده و امیدوار است در آینده ای نزدیک بتواند این تکنولوژی را به صورت عمومی عرضه و اثر خطای انسانی را در حوادث رانندگی به صفر برساند.

اما این طور به نظر می آید که هنوز برخی قانونگذاران در کشور آمریکا اعتماد چندانی به این خودروها ندارند، چرا که به تازگی پیش نویس قانونی در ایالت کالیفرنیا مطرح شده که طی آن می بایست پشت فرمان هر خودروی بدون راننده یک نفر دارای گواهینامه رانندگی نشسته باشد. به عبارت دیگر اگر این قانون تصویب شود، خودروهای بدون راننده دیگر "بی نیاز از راننده" نخواهند بود. با ادامه مطلب دیجیاتو را همراهی کنید.

از واکنش های مدیران گوگل چنین برمی آید که آنها از تصویب احتمالی چنین قانونی به هیچ وجه خوشحال نیستند. از نظر آنها یکی از مزیت های عالی خودروهای بدون راننده این است که هر کس می تواند از آنها برای رسیدن به مقصدش بهره ببرد؛ چه فرد مذکور گواهینامه داشته باشد، و چه نه.

در صورت تصویب چنین قانونی دیگر افراد سالخورده، بیماران نقص عضو، نابینایان و یا نوجوانانی که هنوز به سن قانونی دریافت گواهینامه نرسیده اند، نمی توانند به تنهایی سوار بر یک اتومبیل خودران شوند. این یعنی حذف یکی از بزرگترین دلایلی که گوگل به خاطرش در حال توسعه تکنولوژی خودروی بدون راننده است.

مزیت دیگری که برای چنین خودروهایی متصور می شد این بود که راننده می توانست مانند دیگر سرنشینان بدون دغدغه به کارهای دلخواه خود چون مطالعه یا وبگردی بپردازد، اما در صورت اجرای قانون فوق، راننده باید مثل سابق حواسش به مسیر باشد. پس احتمالاً تنها تفاوت بین خودورهای معمولی و خودران، در محل قرارگیری دستان راننده (روی فرمان و گره شده روی سینه) خواهد بود.

بی دلیل نیست که یکی از مدیران ارشد گوگل در پستی شدیداً به این پیش نویس واکنش نشان داده و تصمیم مسئولین ایالتی را واپسگرایانه خوانده است. البته او در ادامه مطلب خود افزوده که شرکت مطبوعش تمام تلاش خود را برای منصرف ساختن مقامات از تصویب این قانون مبذول می دارد.

گرچه نباید از نظر دور داشت که از یک جهت تصویب این قانون سبب افزایش ضریب ایمنی استفاده از خودروهای بدون راننده می شود، چرا که راننده می تواند در صورت بروز هرگونه اشکال در سیستم خودران اتوموبیل، هدایت آن را در دست گرفته و از بروز حادثه جلوگیری نماید، اما به نظر می رسد که گوگل احتمال بروز چنین نقص هایی را در سیستم ابداعی خود کاملاً منتفی می داند.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato