بانک های بزرگ چینی بدون اطلاع مشتریان، از سنسورهای دروغ سنج استفاده کرده اند

بانک های بزرگ چینی بدون اطلاع مشتریان، از سنسورهای دروغ سنج استفاده کرده اند

بر اساس خبری که امروز از سوی رسانه های دولتی کشور چین منتشر شده، دست کم سه بانک بزرگ این کشور از سیستم های «دروغ سنج» بی سیم برای تحلیل رفتار مشتریان خود بهره گرفته اند.

خبرگذاری Xinhua گزارش می دهد که سه بانک اصلی چین با همکاری دانشگاه این کشور اقدام به انجام تحقیق یاد شده در سطحی گسترده نموده اند، اما نکته جالب اینجاست که دروغ سنج ها، بدون اینکه مشتریان خبر داشته باشند در بانک ها نصب شده اند. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

گفته می شود که بانک ها از تکنولوژی حس سنج برای تحلیل داده های بیومتریک مشتریان استفاده کرده اند. این داده ها شامل حالت صورت، تغییر رنگ پوست، افزایش دمای بدن و ضربان قلب و نمونه برداری از الگوی صدای مشتری شده اند.

دانشمندی که این پروژه را رهبری می کرده، به خبرگذاری Xinhua می گوید که بیش از ۱۰ پکیج مختلف برای مشتریان و جهت بهره گیری در مکان های متفاوت توسعه داده شده.

در این میان آقای Zhang Houcan، پرفسور روان شناسی دانشگاه پکن می گوید: «این موضوع به هیچ عنوان قابل قبول نیست. خود تکنولوژی، جدید به شمار نمی رود اما نحوه استفاده از آن کاملا غلط بوده.»

برای استفاده از دروغ سنج های سنتی، این الزام وجود داشت که چندین سیم مختلف به بدن شخص متصل گردند. نمونه به کار رفته در بانک ها ولی از نوع جدید و بی سیم بودند که صرفا از سنسورهایی ساده به همراه الگوریتمی نرم افزاری بهره می بردند.

در این آزمایش، یک مشتری که حالتی آرام دارد، صادق محسوب می شود و در این بین حتی افراد آموزش دیده هم نمی توانند در برابر نمونه های جدید دروغ سنج به نوعی آرامش خود را حفظ کنند که صادق شناخته شوند.

رهبر این پروژه که نامش از سوی Xinhua فاش نشده، می گوید که نتایج بسیار دقیق بوده اند. حتی خم ابری یک میلی ثانیه ای هم از چشم سنسورها دور نمانده و در نتایج تاثیر گذار بوده است.

با پیشرفت تکنولوژی، دروغ سنج ها نیز از قالب پیشین خود خارج شده و از پیچیدگی های بسیار آنها نیز کاسته شده. وکلای چینی اکنون اذعان دارند که حق شکایت از بانک ها توسط مشتریان به علت نقض حریم خصوصی امکان پذیر است، هرچند که قانون مشخصی برای استفاده از دروغ سنج ها در کشور چین وجود ندارد.

وکلا در مورد این موضوع البته خاطر نشان می کنند که بانک ها، می توانند ادعا کنند که از تکنولوژی مورد بحث استفاده کرده اند تا هویت اصلی مشتریان خود را تایید کنند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato