واکسن دانگ در سه کشور مورد تایید قرار گرفت

واکسن دانگ در سه کشور مورد تایید قرار گرفت

پشه ها عامل اصلی انتقال تب دانگ در میان انسان ها هستند و هر ساله، ۴۰۰ میلیون نفر به این بیماری مبتلا می شوند که در نهایت، ۲۲ هزار نفر، قربانی آن خواهند شد. اخیرا، دانشمندان و پزشکان موفق به تولید واکسن هایی شده اند که از ابتلا به تب دانگ جلوگیری می کند.

طی یک ماه گذشته، سه کشور برزیل، فیلیپین و مکزیک که به سبب شرایط آب و هوایی خود بسیار مستعد حضور پشه های بیماری زا بوده اند، اولین واکسن تب دانگ را تایید کردند تا به صورت گسترده برای استفاده عمومی در دسترس مردم قرار بگیرد. از ماه سپتامبر تاکنون، ۱۰۰ پرونده ابتلا به دانگ در هاوایی گزارش شده که ۲۹ مورد از آن ها مربوط به افراد زیر ۱۸ سال بوده است.

با این حال، واکسن دانگ هنوز به قدر کافی ایده آل نیست و به طور قطع در برابر بیماری نمی ایستد. طبق گزارش های منتشر شده آزمایشگاهی، این واکسن قدرت کاهش ۶۰ درصدی احتمال ابتلا به بیماری را در پی دارد و برای کودکان زیر ۹ سال نیز خطرساز است. با این حال، واکسن مذکور ۹۵.۵ درصد در برابر جدی ترین شکل بیماری یعنی تب هموراژیک دانگ موفق عمل کرده.

هر سال حدودا ۵۰۰ هزار نفر به تب هموراژیک دانگ مبتلا می شوند که بخش اعظمی از کشته ها را نیز تشکیل می دهند. با بهره گیری از این واکسن می توان امیدوار بود که رقم مبتلایان و کشته شدگان هر سال کاهش یابد.

هنوز مشخص نیست که بیمارستان ها و مراکز درمانی از چه زمانی و به چه قیمتی این واکسن را در اختیار مردم قرار خواهند داد. شرکت داروسازی Sanofi مسئولیت تولید دارو را به عهده دارد و هم اکنون در حال مذاکره به سه کشور نامبرده است.

سازمان جهانی سلامت قصد دارد در ماه آوریل امسال واکسن دانگ را مورد ارزشیابی دقیق خود قرار و پس از آن، پیشنهاداتی در مورد نحوه استفاده از آن ارائه خواهد کرد.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato