دانشمندان چهار عنصر جدید را به جدول تناوبی عناصر اضافه کردند

چهار عنصر جدید، پس از تأیید اکتشاف آنها توسط سازمان جهانی شیمی به جدول تناوبی عناصر اضافه شدند. اتحادیه بین المللی IUPAC هفته گذشته اعلام کرد که عناصر شماره 113، 115، 117 و 118 مراحل استاندارد اکتشاف را با موفقیت پشت سر گذاشته اند و اولین عناصری هستند که از سال 2011 به بعد به جدول تناوبی عناصر اضافه می شوند.

با اضافه شدن این چهار عنصر، ردیف هفتم جدول تناوبی هم تکمیل خواهد گشت. تمامی این عناصر تازه اکتشاف شده، ساخته دست انسان هستند و در حال حاضر یک نام موقت برایشان در نظر گرفته شده، اما برای تمام آنها طی ماه های آتی یک نام رسمی در نظر گرفته خواهد شد. عناصر 115، 117 و 118 توسط تیمی از دانشمندان انستیتوی جوینت برای تحقیقات اتمی در دوبنای روسیه و آزمایشگاه بین المللی لارنس لیورمور در کالیفرنیای آمریکا اکتشاف شده اند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

این تیم آمریکایی-روسی ضمنا مدعی کشف عنصر 113 (که موقتا اونوتریوم نامگذاری شده) هم هست، اما IUPAC کشف آن را منتسب به تیمی در انستیتوی ریکن در ژاپن می داند. بنابراین عنصر 113 اولین عنصری است که به نام محققین آسیایی نامگذاری خواهد شد.

اکتشاف عناصر فوق سنگین کار بسیار دشواری است،‌ چرا که به سرعت شروع به تجزیه می کنند. اما دانشمندان عناصر فوق سنگین جدیدی کشف کرده اند که از عمر اندکی طولانی تری برخوردارند که همین موضوع امیدها برای کشف "جزیره پایداری" را در میان دانشمندان بالا برده؛ گروهی از عناصر که هم فوق سنگین هستند و هم پایدار.

کسوکه موریتا، رهبر اکتشاف عنصر 113 در بنیاد ریکن، طی بیانیه ای از طرف خود و تیم همکارانش اذعان داشته که "در ادامه تحقیقات به قلمرو ناشناخته عنصر 119 و عناصر فراتر از آن خواهند پرداخت". ریوجی نویوری، رئیس سابق ریکن و برنده جایزه نوبل شیمی در مورد این اکتشاف می گوید: "برای دانشمندان این موضوع از مدال طلای المپیک ارزش بالاتری دارد."

برچسب ها

مطالب مرتبط

کشف قدیمی‌ترین جدول تناوبی عناصر جهان در اسکاتلند

دانشگاه «سنت اندروز» اسکاتلند از کشف قدیمی‌ترین جدول تناوبی جهان خبر داده است.به نظر می رسد ۲۰۱۹ سال پرباری برای شیمی است چرا که پس از نامگذاری آن به عنوان سال جهانی جدول تناوبی عناصر و برپایی رویدادهای مختلف، حالا قدیمی ترین جداول تناوبی عناصر با قدمت بیش از صد و سی سال پیدا شده... ادامه مطلب

چهار عضو جدید جدول تناوبی عناصر رسماً نامگذاری شدند

با پذیرش اسامی پیشنهادی برای چهار عنصر جدید، جدول تناوبی اعضای تازه خود را شناخت. بدین ترتیب عناصری به شماره های 113، 115، 117 و 118 از این به بعد اسم های مخصوص به خود دارند که توسط کاشفان آنها انتخاب شده.این اکتشافات تقریباً یک سال قبل صورت گرفته و اسامی کنونی نیز در ماه ژوئن... ادامه مطلب

به مناسبت ۱۵۰ سالگی جدول تناوبی؛ تاریخ ۳۰۰ ساله عناصر را در ۹۹ ثانیه ببینید

جدول تناوبی عناصر شیمیایی که بخشی حیاتی از دستاوردهای علمی به شمار می رود، امسال وارد صد و پنجاهمین سالگرد خود شد و سازمان ملل به همین مناسبت ۲۰۱۹ را سال جهانی جدول تناوبی اعلام کرده است.«دیمیتری مندلیف»، دانشمند روسی در سال ۱۸۶۹ اولین سیستم تناوبی را با ۶۳ عنصر و بر اساس ویژگی های... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟