آئودی یک خودروی هیدروژنی را معرفی کرده که باک آن ظرف 4 دقیقه پر می شود

آئودی یک خودروی هیدروژنی را معرفی کرده که باک آن ظرف 4 دقیقه پر می شود

بسیاری از خودروسازان مطرح دنیا ترجیح دادند که جدیدترین محصولات خود را در جریان CES امسال معرفی نمایند، اما خوشبختانه برخی هم، اخبار شگفت انگیزشان را برای نمایشگاه خودروی آمریکای شمالی در دیترویت نگه داشتند تا از رونق هرساله این رویداد کم نشود.

تصویری که در بالا می بینید به خودروی h-tron quattro آئودی تعلق دارد؛ یک ماشین مفهومی هیدروژنی با برد ۵۹۸ کیلومتر که می تواند اتومبیل تسلا را حسابی به چالش بکشد.

این ماشین سه باک سوخت دارد که در زیر کابین مسافران یا صندوق عقب آن تعبیه شده اند و ظرف تنها ۴ دقیقه می توان آنها را پرکرد. پیل سوختی خودروی مورد بحث ۱۱۰ کیلووات برق تولید می کند و باتری لیتیومی یونی در نظر گرفته شده برای آن نیز ۱۰۰ کیلووات دیگر را در زمان شتاب گرفتن ماشین به رقم یاد شده می افزاید.

نکته جالب توجه در مورد این ماشین آن است که ضمن رانندگی و با هر بار فشردن پدال ترمز، منبع انرژی ثانویه ماشین شارژ می گردد. البته روشن است که قابلیت شارژ مجدد سریع تنها ویژگی مهم h-tron quattro نیست و می توان بیشینه سرعت ۱۹۹ کیلومتر بر ساعت را نیز به قابلیت های آن افزود. خودروی هیبریدی جدید آئودی قادر است در کمتر از هفت ثانیه سرعت خود را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند که البته این رقم در پیست های مسابفه به هیچ وجه قابل قبول نیست اما برای حرکت در بزرگراه ها معقول و منطقی به نظر می آید.

پیل سوختی و باتری ولتاژ بالای این ماشین انرژی مورد نیاز دو موتور الکتریکی آن راتامین می کنند که در محورهای جلو و عقب قرار دارند و انرژی خروجی آنها نیز به ترتیب برابر با ۹۰ و ۱۴۰ کیلو وات است.

h-tron-quattro-concept-1

سقف این ماشین نیز به پنل های خورشیدی مجهز گردیده و قادر است تا ۳۲۰ وات برق تولید کند که معادل با انرژی مورد نیاز این خودرو برای پیمودن ۱۰۰۰ کیلومتر در سال است.

محصول تازه آئودی همانطور که گفته شد یک خودروی مفهومی است و از امکانات آن می توان فهمید که هیچگاه به مرحله تولید انبوه نمی رسد. با این همه، h-tron quattro شاهدی است بر این ادعا که خودروسازان در پی یافتن راهی برای عملیاتی ساختن ایده تولید ماشین های هیدروژنی هستند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato