قائم مقام وزیر صنعت: واردات خودروهای آمریکایی منعی ندارد؛ احتمال واردات محصولات جنرال موتورز، فورد و تسلا به ایران

حدودا دوماه قبل بود که واردات فورد به ایران از طریق نمایندگی رومانی این شرکت با واکنش منفی مسئولین مواجه شد، اما روز گذشته مجتبی خسرو تاج، قائم مقام وزیر صنعت در نشست خبری از آزاد بودن واردات خودروهای آمریکایی سخن گفت.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

برمبنای اصول اقتصاد مقاومتی که چندی پیش اعلام شد، واردات کالاهای مصرفی آمریکایی به ایران ممنوع است، اما ظاهرا خودرو در زمره ۲۲۷ قلم کالای مصرفی قرار نمی گیرد و از این رو واردات آن به ایران منعی ندارد.

از طرف دیگر، آمریکا قصد دارد حتی بعد از اجرای برجام نیز تحریم های یک طرفه خود علیه ایران را حفظ کند که این تحریم ها شامل ممنوعیت ارسال محصولات صنعتی و تکنولوژیک به ایران می شود.

musk-and-tesla-roadster-w600

با این حال طبق گفته قائم مقام وزیر صنعت، اخذ نمایندگی از کشورهای ثالث برای واردات خودروهای آمریکایی به ایران منعی ندارد و این شرکت ها در صورت طی مراحل قانونی واردات و ایجاد مراکز خدمات پس از فروش می توانند در ایران نیز فعالیت کنند.

CHEV-1

با این حساب به نظر می رسد واردات دو مدل ترکس و آوئو شورولت به ایران جدی باشد و پس از آن نیز احتمالا شاهد عرضه خودروهای فورد، کرایسلر و حتی تسلا در ایران باشیم.

هرچند رئیس سازمان استاندارد چندی پیش از عدم مطابقت خودروهای آمریکایی با استانداردهای فعلی خودروهای وارداتی ایران سخن گفته بود.

ford-fusions

بنابراین حتی با توجه به چراغ سبز دولت نیز ممکن است موانع متعددی در راستای رسیدن چرخ خودروهای مذکور به کف خیابان های ایران وجود داشته باشد.

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟