همه چیز درباره آیفون 13
قیمت تمام شده حسگرهای اثر انگشت در سال جاری تا ۴۰ درصد کاهش خواهد داشت

قیمت تمام شده حسگرهای اثر انگشت در سال جاری تا ۴۰ درصد کاهش خواهد داشت

حسگرهای اثر انگشت در سالی که گذشت با سرعت بسیار زیادی فراگیر شدند؛ روزی بود که تنها چند موبایل پرچمدار و رده بالا مجهز به چنین قابلیتی بودند اما امروزه تعداد زیادی از اسمارت فون‌ها به این حسگر مجهز هستند و در حال حاضر حتی می توان این قابلیت را در برخی موبایل های چینی ۲۰۰ دلاری نیز پیدا کرد.

همین گسترش سریع و عادی شدن حضور اسکنر اثر انگشت در محصولات شرکت های مختلف، برندهای رده بالا را بر آن داشته که برای ایجاد تمایز در پرچمداران امسال خود، رو به استفاده از دیگر سنسورهای بیومتریک، چون اسکنرهای چشمی، بیاورند. به عنوان مثال چنین شایعاتی در خصوص پرچمدار سال ۲۰۱۶ سامسونگ بیش از دیگران به گوش می رسد.

یکی از عمده دلایل گسترش برق آسای حسگرهای اثر انگشت را می توان در افت شدید قیمت تمام شده سخت افزار آن دانست. ورود کمپانی های مختلف برای تولید سنسورهای بیومتریک سبب شده تا کارشناسان در سال پیش رو افت قیمت ۴۰ درصدی را برای حسگرهای اثر انگشت تخمین بزنند. این در حالی است که قیمت این سخت افزار در سال ۲۰۱۵ نیز شاهد افتی ٪۳۰ بوده است.

اگر روند کاهش قیمت ها به همین منوال پیش برود، هیچ بعید نیست که در سال جاری شاهد حضور این حسگرها در اکثر موبایل های میان رده، و حتی برخی اقتصادی ها باشیم.

به طور دقیق، در حال حاضر قیمت هر سنسور اثر انگشت بالغ بر ۵ دلار است، که در صورت ادامه روند کاهش قیمت، در انتهای سال به حدود ۳ دلار خواهد رسید.

البته کسانی که خوشبینانه باور دارند در سال پیش رو تمام یا بخش عمده ای از موبایل های میان رده به این فناوری مجهز می شوند، باید این موضوع را هم در نظر بیاورند که در بازاری که هر روز حاشیه سودش کمتر و رقابت در آن دشوارتر می شود، ریسک افزودن یک قابلیت و در نتیجه افزایش هزینه تمام شده، می تواند مانع بزرگی بر سر راه برخی تولید کننده های کوچکتر برای استفاده از این قابلیت باشد.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato