ابداع نوعی پلیمر که می تواند مسیر را برای ساخت پنجره های هوشمند هموار کند

تصور کنید بسته به شرایط آب و هوایی می توانستید میزان شفافیت و کدری شیشه پنجره های منزل خود را تغییر دهید. این قابلیتی است که گروهی از دانشمندان موسسه تکنولوژی ماساچوست باور دارند موفق به تحققش شده اند.

آنها در واقع توانسته اند تشخیص دهند که نور چطور به داخل یک ساختار پلاستیکی مانند پلیمری ورود می یابد. ماده پلاستیکی مورد استفاده این گروه از دانشمندان پلی دی متیل سیلوکزان نام دارد که وقتی به حال خود رها شود روی آن بخش هایی تیره به چشم می خورد اما به محض آنکه این ماده را می کشید شروع به شفاف شدن می کند.

فرانسیسکو لوپز جیمنز یکی از محققین مشارکت کننده در این پروژه است که می گوید تصمیمش برای شرکت در این تحقیق، به صورت کاملا تصادفی اتخاذ شد و از این بابت بسیار خشنود است.

او می گوید: ما داشتیم با این ماده بازی می کردیم و یکباره به این فکر افتادیم که اگر می توانستیم این مساله را پیش بینی کنیم چقدر خوب می شد.

آنها در ادامه قطعات کوچکی از ماده مورد نظرشان را آماده کردند و رنگ مورد نظر خود را با ترکیب کردن ذرات رنگی هم اندازه با میکرون به آن اضافه نمودند.

پیشرفت های حاصله توسط این گروه از سوی MIT به این شرح توصیف شده است:

در آزمایشات اولیه پژوهشگران نوری را به داخل ساختار پلیمری که از قبل ذرات رنگی به آن تزریق شده بود، تاباندند و میزان نوری که بدون تغییر شکل به داخل ماده انتقال یافته بود را مشخص کردند. آنها در مرحله بعدی، پلیمر را به صورت قائم بر جهت نور کشیدند و هم ضخامت پلیمر و هم نوری که به داخل آن وارد می شد را اندازه گرفتند.

در ادامه تیم محققین اندازه های به دست آمده را با پیش بینی های خود که بر پایه تئوری مشخصی شکل گرفته بود مقایسه نمودند. آنها این نظریه را با تحلیل های تجربی خود ترکیب نمودند و معادله ساده ای را تدوین کردند که می شد از آن برای پیش بینی میزان نور انتقال یافته به داخل یک ساختار پلیمری تغییر شکل یافته استفاده کرد.

López Jiménez اعلام داشته که در آینده، شرکت ها می توانند با استفاده از این ماده، پنجره های هوشمندی را بسازند که به مراتب مقرون به صرفه تر از اسکرین های شفاف هستند و هم اکنون توسط برخی از شرکت ها در دست ساخت است.

این کار با قرار دادن لایه هایی از پلیمر روی یکدیگر انجام می شود. نکته دیگری که باید به آن اشاره گردد این است که به لطف معادله تعریف شده، هر تولید کننده می تواند مشخص نماید که چه میزان فشار وارده روی پنجره می تواند آنها را شفاف کند.

تیم محققین ماساچوست ابراز امیدواری کرده که پنجره هوشمند در نهایت می تواند به کاهش قبوض پرداختی منازل از بابت سیستم های تهویه و گرمایشی بیانجامد چراکه به این ترتیب اعضای خانواده می توانند با اعمال تغییرات روی شفافیت شیشه میزان نور ورودی به آن را مشخص نمایند.

منبع:
engadget
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

طراحی سیستم GPS با قابلیت ردیابی تومور سرطانی درون بدن

محققان به تازگی موفق شده اند با الهام از سیستم GPS ، سیستمی توسعه دهند که می‌تواند ایمپلنت‌های خوراکی را در بدن ردیابی کند و محل دقیق آنها را تشخیص دهد.سیستم عملکرد گوگل مپس بدین شکل است که با استفاده از ماهوراه‌های مخصوص سیستم موقعیت یاب جهانی یا GPS می‌تواند محل دقیق رستوران‌ها یا موقعیت‌های دیگر را... ادامه مطلب

توسعه بال های انعطاف پذیر کامپوزیتی با همکاری MIT و ناسا

بال ها از پیشرفته ترین و پیچیده ترین قطعات در یک وسیله پرنده به شمار می آیند و معمولاً بیشترین فشارها و تنش ها را در حین پرواز تحمل می کنند. حال محققین دانشگاه MIT با مشارکت ناسا موفق به توسعه بال کامپوزیتی جدیدی شده اند که دارای قابلیت ارتجاعی و حتی تغییر شکل کنترل شده... ادامه مطلب

آزمایش موفق موتور راکت پلاستیکی تولید شده توسط پرینتر سه بعدی [تماشا کنید]

اگر شما قصد داشته باشید قطعات یک راکت را با استفاده از پرینترهای سه بعدی تولید کنید، آیا به استفاده از موادی به غیر از فلز فکر می کنید؟ به احتمال قریب به یقین پاسخ شما نه است. اما حالا محققان دانشگاه MIT موفق شده اند موتور راکتی را با استفاده از پرینترهای سه بعدی... ادامه مطلب

سامانه هوش مصنوعی MIT نحوه تشخیص چهره توسط انسان را آموخت

به نظر می رسد حداقل در حوزه بیولوژی محاسباتی، کامپیوترها به انسان نزدیک تر می شوند. تیمی از محققین دانشگاه MIT در مرکز مغز، ذهن و ماشین (CBMM) دریافتند سیستم طراحی شده از سوی آنها به ناگاه توانایی شناسایی و تشخیص چهره انسان را در حالات مختلف به دست آورده.این دستاورد، نظریات پیشین در مورد... ادامه مطلب

محققان راه جدیدی برای تولید برق با باکتری پیدا کردند

اصولاً کاربران با شنیدن کلمه‌ی باکتری نگران می‌شوند و معمولاً آنها را چنان سودمند نمی‌داند اما باکتری‌های مفید زیادی در طبیعت وجود دارند. برای مثال باکتری E. coli می‌تواند با آزاد کردن الکترون در سلول‌هایش، الکتریسیته تولید کند. حال محققان موسسه MIT تکنیک جدیدی برای تولید برق توسعه داده‌اند که از همین ویژگی باکتری بهره می‌برد.این تکنیک هدف... ادامه مطلب

محققین با لیزر می توانند مغز را به خواب فرو برند

تا به حال شده در میان یک مکالمه طولانی و یا حتی زمانی که سر کلاس درس هستید، احساس کنید که با چشمانی باز و هوشیارانه به خواب فرو رفته اید؟ طبق یافته های اخیر دانشمندان دانشگاه MIT، در چنین شرایطی، شما واقعا خوابیده اید، اما نه به طور کامل، بلکه بخش های ویژه ای... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟