ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

مغز انسان می تواند کل اینترنت را در خود جای دهد

دانسته های خود در مورد مغز را فراموش نمایید چراکه برپایه مطالعه ای که اخیرا انجام شده است ظرفیت ذهن انسان 10 برابر بیشتر از چیزی است که پیشتر تصور می شد. Terry Sejnowski از ...

Maryam Mousavi
نوشته شده توسط Maryam Mousavi | ۴ بهمن ۱۳۹۴ | ۲۰:۳۰

دانسته های خود در مورد مغز را فراموش نمایید چراکه برپایه مطالعه ای که اخیرا انجام شده است ظرفیت ذهن انسان 10 برابر بیشتر از چیزی است که پیشتر تصور می شد.

Terry Sejnowski از موسسه تحقیقات بیولوژیکی سالک در این باره می گوید: این اتفاق همانند انفجاری در زمینه علوم عصبی است. به لطف اندازه گیری های اخیر انجام شده در این باره، ظرفیت مغز انسان ده برابر بیشتر از میزان قبلی اش برآورد شده و دست کم به یک پتابایت افزایش یافته که تقریبا با شبکه جهانی وب برابری می کند (محض اطلاع تان بگوییم که هر پتابایت با 1000 ترابایت داده برابری می کند).

دانشمندان برای رسیدن به این اطلاعات بافت هیپوکامپ مغز موش ها را مورد بررسی قرار دادند و آن را به صورت سه بعدی بازسازی کردند تا به بررسی مرکز حافظه مغز بپردازند. آنها بعد از انجام بررسی های یاد شده با پدیده ای عجیب برای نخستین بار برخورد کردند و دریافتند که ابعاد سیناپس های مغزی می تواند تغییر کند و در نتیجه ظرفیت حافظه را تحت تاثیر قرار دهد.

آنچه این گروه برای نخستین بار مشاهده نمودند این بود که در حدود 10 درصد از موارد سیناپس های مغزی تکرار شده بودند و برای آنکه سر در بیاورند چرا چنین اتفاقی رخ داده است از نوعی الگوریتم میکروسکوپی و محاسباتی باری بازسازی ارتباط، شکل، حجم و سطح بافت های مغزی استفاده کردند.

آنها در نتیجه این کار دریافتند که تفاوت در ابعاد جفت های سیناپسی بسیار اندک (در حدود 8 درصد) است. هیچکس تصورش را هم نمی کرد که اختلاف تا این اندازه اندک باشد تا جایی که Tom Bartol، یکی از پژوهشگران این پروژه می گوید: مساله بسیار پیچیده بود.

این یافته حاکی از آن است که احتمالا سیناپس های مغزی به جای چند گروه انگشت شمار، 26 کلاس مختلف دارند که این خلاف یافته های قبلی را ثابت می کند. همین پیچیدگی در ارتباط میان نورون ها همان چیزی است که در نهایت باعث افزایش ظرفیت بالقوه حافظه می شود.

Sejnowski در این باره گفت: یافته های ما می تواند نتایج گسترده ای را به دنبال داشته باشد. درست در زیر بی نظمی های ظاهری مغز، آنچنان دقتی در اندازه و شکل سیناپس ها وجود دارد که هیچگاه تصورش را هم نمی کردیم.

آنها در ادامه نشان دادند که سیناپس ها می توانند اندازه و توانمندی خود را بسته به انتقال های عصبی تغییر دهند و این کار نیز بصورت آنی اتفاق می افتد و به زمان زیادی نیاز ندارد.

البته در نظر داشته باشید که این کشف نمی تواند کمکی به از بین رفتن فراموشی شما بکند اما دانشمندان می توانند از این یافته برای پیشرفت های آتی خود در علم رایانه بهره بگیرند و آن را در تکنیک های یادگیری عمیق و ایجاد شبکه های عصبی پیاده سازی نمایند.

مغز بزرگسالان در حدود 20 وات برق ایجاد می کند که همان میزان مورد نیاز برای روشن کردن یک لامپ کم نور است اما قابلیت های آن فراتر از چیزی است که یک کامپیوتر قادر به انجامش است و هنوز بسیاری از این توانمندی ها از چشم دانشمندان پنهان مانده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (21 مورد)
  • geek
    geek | ۷ بهمن ۱۳۹۴

    لطفا مقالات معتبر رو ترجمه بفرمایید و ضمن ترجمه صحت اونها رو بررسی بفرمایید.
    حجم کل اینترنت تا بحال اندازه گیری نشده است، اما حجم چهار غول تکنولوژی amazon,google,facebook و microsoft چیزی در حدود 1200 پتا بایت می باشد و تخمین زده میشه حجم کل اینترنت 672 اگزابایت باشد. چطور ممکنه حجم شبکه وب 1 پتا بایت باشه؟؟؟
    اصلا از لحاظ عقلی هم نمیگنجه.

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی