سازمان جهانی بهداشت در مورد شیوع ویروس «زیکا» شرایط اضطراری اعلام کرد

ویروس زیکا مدتی است که در کشورهای آمریکای جنوبی و بخش های مرکزی قاره آمریکا گسترش یافته و مهم ترین آسیب و پیامد ناشی از آن، آنطور که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده، تولد کودکانی است که دچار نقص های مادرزادی از جمله میکروسفالی هستند.

این سازمان پیشتر هشدارهایی را در مورد ویروس یاد شده و سفر خانم ها به کشورهایی که تحت تاثیر آن بوده اند منتشر نمود و حالا سازمان بهداشت جهانی «وضعیت اضطراری» برای این زیکا اعلام کرده و این ویروس را در گروه «نگرانی های بین المللی» جای داده است.

تصمیم برای اعلام شرایط اضطراری در جریان کمیته ای با حضور کارشناسان مستقل اتخاذ شد که صبح امروز در مقر اصلی این سازمان برگزار گردید.

لازم است اضافه کنیم، از سال 2007 که بیانیه «شرایط اضطراری» توسط این سازمان تدوین شد، این چهارمین باری است که سازمان مورد بحث وضعیت بهداشت عمومی را اضطراری اعلام می کند.

نخستین بار در سال 2009 میلادی و همزمان با شیوع ویروس آنفلوآنزای H1N1 بود که سازمان مورد بحث اعلام شرایط اضطراری کرد. در سال 2014 نیز سازمان یاد شده دو بار چنین شرایطی را اعلام کرد که یکی به فلج اطفال مربوط می شد و دیگری به همه گیری ابولا.

گفتنی است که شرایط اضطراری تنها در شرایط بسیار وخیم و بنابر چند دلیل اعلام می شود تا به همین خاطر (یعنی به ندرت اتفاق افتادن آن) اثرگذازی اش را حفظ کند. از طرف دیگر اعلام شرایط اضطراری برای بهداشت عمومی می تواند اقتصاد مناطق تحت تاثیر را به شدت فلج کند و این تاثیر به خصوص اگر آن کشور مقصد توریست ها باشد به مراتب شدید تر خواهد بود و همزمان باعث می شود که سازمان بهداشت جهانی به عنوان مقصر اصلی بحران به وجود آمده شناخته شود.

نکته مهم تر اما این است که سازمان جهانی بهداشت با اعلام شرایط اضطراری قصد دارد توجه نهادها و موسسات را به مشکل ایجاد شده جلب نموده و از این طریق باعث افزایش فعالیت های تحقیقاتی، سرمایه گذاری و تلاش های داوطلبانه برای مبارزه با آن شود.

به این ترتیب، برزیل که حالا بیشترین آسیب ها را از زیکا پذیرفته، منابع بیشتری را برای محدود کردن و مدیریت آن پیدا می کند که همزمان برای 20 کشور دیگری که تحت تاثیر این ویروس بوده اند می توانند سودمند باشند.

سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده است که در صورت عدم مداخله، دست کم تا 4 میلیون نفر تا پایان امسال به زیکا آلوده می شوند.

مقامات رسمی برزیل نیز خبر داده اند که از ماه اکتبر تا هفته گذشته، 4180 نوزاد مبتلا به میکروسفالی (کودکانی که سرهای کوچکتری نسبت به بدن خود دارند) به خاطر شیوع زیکا در این کشور به دنیا آمده اند و این رقم به مراتب بیشتر 150 موردی است که هر سال به طور متوسط در برزیل متولد می شد.

مطالب مرتبط

آمار نگران کننده در جدیدترین گزارش وضعیت بهداشت جهانی

حدود یک دهه است که پروژه تحقیقاتی GBD به ارزیابی روندهای بهداشت و سلامت در سطح جهان می پردازد. نتایج امسال این پژوهش که همراه با یک سری مقالات در ژورنال The Lancet منتشر شده، روندهای نگران کننده ای را نشان می دهد؛ از ثابت ماندن نرخ مرگ و میر تا کاهش نرخ باروری.پروژه GBD... ادامه مطلب

گزارش سازمان بهداشت جهانی در مورد تاثیرات آنتن‌های موبایل بر سلامت جامعه

بیش از ۸۵ میلیون سیم‌کارت فعال در ایران وجود دارد که برای سرویس‌دهی به آنها، اپراتورهای مخابراتی از BTSها یا ایستگاه‌های پایه که آنتن‌های فرستنده و گیرنده موبایل هستند در مناطق مسکونی شهری استفاده می‌کنند. اگرچه این روزها سرویس‌ مخابراتی و اینترنتی بسیار بهتری را دریافت می‌کنیم اما آیا وجود چنین آنتن‌هایی در نزدیکی محل... ادامه مطلب

آلفابت نیز برای مقابله با ویروس زیکا دست به کار شد

برای از بین بردن آفت های مضر دو راه اساسی وجود دارد: یکی از بین بردن منابع تغذیه آنها، و دیگری جلوگیری از تولید مثل. از آنجایی که ویروس زیکا از طریق پشه منتقل شده و این حشرات به سادگی می توانند از حیوانات یا انسان ها تغذیه کنند، روش اول جوابگو نخواهد بود.سازمان Verily (زیر مجموعه... ادامه مطلب

بعد از نواقص مادرزادی نوبت به اختلالات عصبی می رسد؛ زیکا در بروز سندروم گیلن باره موثر است

دانشمندان اخیرا تایید کرده اند که ویروس زیکا می تواند به بروز سندروم گیلن باره بیانجامد؛ نوعی اختلال عصبی نادر و البته شدید که 5 درصد از مبتلایان به خود را می کشد.مقامات کشورهایی که زیکا در آنها شیوع یافته باید مطمئن شوند که امکانات مراقبتی لازم برای مدیریت این مساله و افزایش شمار بیماران مبتلا... ادامه مطلب

زیکا را بیشتر بشناسیم؛ ویروسی کشنده و بدون درمان که در حال فراگیر شدن است

یک ماه پیش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده آمریکا نخستین هشدار مسافرتی خود را صادر کرد: زنان آمریکایی که در سن و سال باروری هستند (خواه باردار باشند و خواه نباشند) از سفر به کشورهایی که ویروس زیکا/Zika در آنها رویت شده خودداری نمایند.در این هشدار همچنین از خانم هایی که در... ادامه مطلب

سازمان بهداشت جهانی ظهور دوباره ابولا را تائید کرد

سازمان بهداشت جهانی، هفته گذشته در طی یک خبر به صورت رسمی اعلام نموده بود که اپیدمی ابولا خاتمه یافته است. اما درست یک روز پس از این بیانیه، نتیجه آزمایش یک شهروند اهل سیرالئون (کشوری در غرب آفریقا) مثبت اعلام گشت که نشان می داد هنوز هم باید از شیوع دوباره این بیماری ترسید.به... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟