همه چیز درباره آیفون 13
آلمان رآکتوری ساخته که هیدروژن را تا 80 میلیون درجه سانتی گراد گرم می کند

آلمان رآکتوری ساخته که هیدروژن را تا 80 میلیون درجه سانتی گراد گرم می کند

امروز، مححقین آلمانی در انستیتو ماکس پلانک، بزرگ ترین استلراتور جهان را روشن کردند و هیدروژن مایع درون این دستگاه، به مدت یک چهارم ثانیه تا ۸۰ میلیون درجه سانتی گراد دمایش افزایش یافت. وندلشتاین ۷-X که W7-X نامیده می شود، رآکتور همجوشی جدید آلمان است و کار خود را امروز آغاز کرده و قرار است پاسخگوی محققین بسیاری باشد.

آنچه که امروز در Greifswald آلمان رخ داد، بسیار ساده بود، در واقع گاز هیدروژن مایع آنقدر داغ شد که به درجه حرارت ۸۰ میلیون درجه سانتی گراد رسید. اما همین آزمایش ساده، نویدبخش اتفاقات مهم در آینده برای محققین است و به نوعی قدم اول برای رسیدن به پاسخ برخی پرسش هاست.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز در انستیتو حاضر بود تا دکمه راه اندازی را بفشارد. وی در بیانیه ای که برای رسانه ها ارسال شد گفت: «به عنوان سرزمینی صنعتی، می خواهیم نشان دهیم که منابع قدرت امن، ارزان، مطمئن و پایدار امکان پذیر هستند، آن هم بدون شکست اقتصادی در رقابت. برتری های انرژی همجوشی واضح هستند.»

بسیاری از دانشمندان هنوز در ارتباط با قدرت و کارایی رآکتورهای همجوشی تردید دارند و آن را به عنوان منبع انرژی قابل اعتماد نمی پندارند. با این حال، پروژه آلمانی ها، یکی از چندین تلاش بشر برای دستیابی به نیروگاهی امن و مطمئن است.

نظرات ۱۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato