دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

دانشمندان سرانجام روند زیستی ایجاد کننده شیزوفرنی را کشف نمودند

شیزوفرنی که با نام اسکیزوفرنی نیز شناخته می شود، نوعی اختلال روانی است که به واسطه ی آن فرایندهای فکری و واکنش های عاطفی از کار می افتند. بیماران مبتلا به این بیماری عمدتا در معرض اختلال هایی همانند افسردگی شدید و اضطراب زیاد قرار دارند و امید به زندگی آنها بسیار پائین است.

شیزوفرنی یکی از بیماری های روان شناختی بسیار وخیم محسوب می گردد و اصولا خود را به صورت توهم شنیداری، توهم های جنون آمیز و تکلم و تفکر آشفته نشان می دهد و درمان دشواری نیز دارد. همچنین باید اشاره داشت، از آنجا که نشانه های مرتبط به اسکیزوفرنی به طور مداوم در جامعه در حال بروز یافتن هستند به سختی می توان آن را تشخیص داد.

اما خوشبختانه مطالعات جدیدی که بر اساس تحلیل های ژنتیکیِ حدود 65 هزار بیمار صورت پذیرفته، غیر قابل شناخت بودن روند زیستی این بیماری را تا اندازه ای از بین برده است.

تور کیش

بد نیست بدانید یک درصد از کل جمعیت جهان به اسکیزوفرنی، بیماریِ توهم و ضعف های احساسی، مبتلا هستند و بیشتر آنها نیز از همان ابتدای جوانی به این شرایط دچار می گردند. با اینکه چندین دهه است که روی درمان این بیماری مطالعه و تحقیق می شود اما هنوز درمانی قطعی برای آن پیدا نشده.

«استیون مک کرول»، مدیر موسسه تحقیقاتی ژنتیک و روانپزشکی Stanley در این راستا اظهار داشته: «در صد سال پیش که برای نخستین بار این بیماری شناخته شد دانشمندان نمی توانستند اساس زیستی آن را تشخیص دهند و دلیلش هم این بود که قادر نبودند مشکل را در سلول های دیگر یا حیوانات مدل سازی نموده و روند آن را مشاهده کنند. اما اکنون ژنوم های انسان راهی قدرتمند برای درمان در اختیار محققان قرار داده اند.»

«مک کرول» و همکارانش در سال 2014 آزمایشی را روی ژن های بیش از یکصد بیمار مبتلا به شیزوفرنی از سراسر دنیا انجام دادند و اکنون نتیجه آن را در مجله ی علمی Nature چاپ نموده اند. آنها نوع خاصی از ژن و روند زیستی را کشف کرده اند که بیش از بقیه در ایجاد این بیماری نقش دارند.

شاید جالب باشد بدانید که عامل ایجاد اسکیزوفرنی تا اندازه ی عجیب و غیرعادی است. این عامل در واقع نوعی «مجموعه سازگاری بافتی اصلی» (MHC) است که در اصل مجموعه ای از پروتئین هاست که روی غشای سلول ها قرار دارد و با مولکول های بیگانه جفت شده و آنها را به سیستم ایمنی بدن ارسال می نماید.

البته، مطالعات جدید مک کارول روی 29 هزار DNA به دست آمده از مبتلایان به شیزوفرنی و 36 هزار فرد غیرمبتلا نشان می دهد انواع خاصی از مولکول های MHC که C4 نام دارند، عامل ایجاد اسکیزوفرنی محسوب می گردند. به این صورت که C4 در سیناپس های عصبی که ارتباط دهنده ی میان نورون های حامل سیگنال های شیمیایی و الکتریکال هستند، جمع می شود. در اندازه ی سلولی، اجتماع بیش از حد C4 موجب کاهش ارتباطات سیناپتیک می گردد و این روند به عنوان synaptic pruning شناخته می شود و در مقیاس انسانی به آن شیزوفرنی می گویند.
این دستاورد علمی پیشرفت عظیمی در علم عصب شناسی را رقم زده اما McCarroll و همکارانش اعتقاد دارند این کشف فقط قدم اول از راهی به شمار می رود که باید برای درمان اسکیزوفرنی برداشته شود و لازم است که تحقیقات و مطالعات بیشتری در این حوزه صورت بگیرد. 

مطالب مرتبط

این چت بات با رفتار درمانی افراد مبتلا به افسردگی را معالجه می کند

شرکت سوئدی «Flow Neuroscience» با توسعه یک اپلیکیشن که نوعی چت بات (Chatbot) است به افرادی که در نوبت ویزیت شدن توسط متخصص هستند کمک می کند تا بیماری روانی خود را بهبود ببخشند.طبق گزارش موسسه خیریه مایند (Mind)، از هر چهار نفر در کشور انگلستان یک نفر از بیماری روانی رنج می برد. تحقیقات... ادامه مطلب

قرص های رباتیک به کمک آسان سازی درمان دیابت می آیند

در حال حاضر، یکی از اصلی ترین راه های مقابله با نوع پیشرفته بیماری دیابت، تزریق داروی انسولین به بیمار بوده که البته معمولا با پروسه ای دردناک همراه است. اکنون یک کمپانی داروساز سوئیسی به نام Novartis، ایده جدیدی به نام قرص های رباتیک داشته و توسط آنها، می خواهد مقدار انسولین مورد نیاز... ادامه مطلب

هوش مصنوعی IBM به کمک تشخیص بیماری شیزوفرنی می آید

شیزوفرنی (اسکیزوفرنی) اختلال روانی چندان شایعی نیست و در آمریکا تنها 1.2 درصد از مردم را مبتلا می سازد، اما عواقب وخیمی را به همراه دارد. کمپانی IBM و دانشگاه آلبرتای کانادا به تازگی روشی را ابداع کرده اند که می تواند به پزشکان در تشخیص این بیماری و شدت علائم آن کمک نماید.این تیم... ادامه مطلب

با بیماری پارکینسون بیشتر آشنا شویم

در سال 1817، پزشک انگلیسی با نام جیمز پارکینسون، مقاله ای به رشته تحریر در آورد با موضوع مرتبط با لرزش های غیر قابل کنترل دست که هوش و حواس در آن سر جای خود باقی می ماند. در سال های 1850 تا 1860، نورولوژیست فرانسوی با نام ژان-مارتین شارکو این بیماری را به افتخار... ادامه مطلب

ویروس ابولا در سال های اخیر کشنده تر و قدرتمندتر شده است

تحقیقات جدید در مورد بیماری ابولا نشان می دهد این ویروس کشنده در طی سال های 2013 تا 2016 و گسترش در کشورهای آفریقایی و آمریکایی، پیشرفت کرده و حالا توانایی نفوذ و آلوده سازی بالاتری دارد.دو تیم محقق از دانشگاه های ماساچوست و ناتینگهام، مدارکی را منتشر ساخته اند که نشان می دهد ویروس ابولا در... ادامه مطلب

تلاش تازه دانشمندان برای مناسب سازی اندام های داخلی خوک ها جهت پیوند به انسان

پیدا کردن یک عضو آماده پیوند برای بیمارانی که نیاز به پیوند اعضا دارند بسیار دشوار و چالش برانگیز است. به همین دلیل چندین سال است که دانشمندان به دنبال یافتن راهکاری جهت ایجاد امکان پیوند عضو میان انسان و حیوانات هستند.اندام های داخلی خوک ها از لحاظ ابعاد و نحوه عملکرد شباهت بسیار زیادی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x