۲ کلمه ساده ای که جایگزین کردنشان می تواند به موفقیت بیشتر شما بیانجامد

نحوه ی صحبت کردن شما نه تنها بر برداشتی که دیگران از شما پیدا می کنند تأثیر می گذارد، بلکه پتانسیل این را دارد که رفتار خودتان را نیز تغییر دهد. این موضوع تا حدی جدی است که جایگزین کردن یک کلمه با کلمه ای دیگر می تواند رویکرد شما برای رسیدن به اهدافتان را به کلی دستخوش تغییر کند.

این ها گفته های برنارد راس، استاد دانشگاه استنفورد و مدیر آکادمیک مؤسسه ی طراحی استنفورد به نام هاسو پلاتنر است. راس در کتاب جدید خود با عنوان «عادت دست یابی به اهداف» از چندین و چند دستکاری زبانی می گوید که می توانند شما را به انسان موفق تری تبدیل کنند. دو مورد از آسان ترینِ این موارد را در ادامه از نظر خواهید گذراند.

۱- «و» را جایگزین «اما» کنید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که چیزی شبیه این بگویید: «دوست دارم بروم سینما، اما باید به کارهایم برسم». راس می گوید به جای این مدل بیان بهتر است بگویید «دوست دارم بروم سینما و باید به کارهایم هم برسم». او در ادامه می نویسد: «وقتی از کلمه ی اما استفاده می کنید، برای خودتان تضادی به وجود می آورید (و گاهی توجیه) که در واقع وجود خارجی ندارد». به بیان دیگر، هم می توانید به سینما بروید و هم کارهایتان را انجام دهید؛ کافی است راهی برای انجام این دو بیابید.

اما وقتی از و استفاده می کنید، به قول راس «مغز شما به این فکر می افتد که چگونه می تواند هر دو قسمت گفته هایتان را عملی کند». مثلاً شاید بتوانید فیلم کوتاه تری ببینید یا بخشی از کار هایتان را به فرد دیگری بسپارید.

۲- «مجبورم» را با «می خواهم» عوض کنید

راس توصیه ی ساده ای برای ما دارد. او می گوید چند بار بعدی که در ذهن خود می گویید «مجبورم فلان کار را انجام دهم»، مجبورم را با «می خواهم» جایگزین کنید.

او می گوید: «این تمرین بسیار اثربخش است چون افراد را به این نتیجه می رساند که آنچه در زندگی شان انجام می دهند، حتی کارهایی که به نظرشان ناخوشایند می آید، در حقیقت انتخاب خودشان است».

برای مثال، یکی از دانشجو های راس فکر می کرد با وجود نفرتی که از ریاضی دارد، مجبور است برای تمام کردن درس خود این درس را پاس کند. او کمی پس از آنکه این تمرین را انجام داد به این نتیجه رسید که واقعاً می خواهد این کلاس را بگذراند، چون مزایای به پایان رساندن درس های باقیمانده اش از احساس بد حضور در کلاسی که از آن بدش می آمد بسیار بیشتر است.

هر دوی این تغییرات بر اساس یکی از مؤلفه های اصلی یک استراتژی حل مسأله به نام «تفکر طراحانه» شکل گرفته اند. فرد با استفاده از این استراتژی سعی خواهد کرد تفکر خودکار خود را به چالش بکشد و همه چیز را آنگونه ببیند که واقعاً هست.

شما هم اگر موقعیت های مختلف را با زبانی متفاوت تجربه کنید، شاید به این نتیجه برسید که مشکل تان آنقدر ها هم که به نظر می رسد غیر قابل حل نیست و ممکن است از آنچه قبلاً فکرش را می کردید کنترل بیشتری روی زندگی خود داشته باشید.

مطالب مرتبط

۵ قدم ضروری برای داشتن مذاکره ای موفقیت آمیز

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اگر همه مثل شما فکر می کردند دنیا چقدر عوض می شد؟ اگر همه بلادرنگ خود را با تمام خواسته ها، افکار و احساسات شما هماهنگ می کردند چه؟ این می تواند رؤیای هر کسی از یک دنیای مطلوب باشد. اما از آنجا که دنیای... ادامه مطلب

۴ ویژگی شرکت های مورد علاقه کارکنان، که فراهم کردنشان هزینه چندانی ندارد

جذب، آموزش و حفظ استعدادهای برتر کار آسانی نیست، به ویژه در عصر اطلاعات که بازخورهای آنی و انگیزش حرف اول را می زنند. متقاعد کردن نامزد احتمالی یک فرصت شغلی نه تنها به جذابیت، کاریزما و نفوذ، بلکه به پاداش های ملموس و غیر ملموسی نیاز خواهد داشت، تا افراد بدانند در صورت پیوستن... ادامه مطلب

21 حقیقت از زندگی ثروتمندترین زن کارآفرین آمریکا، الیزابت هولمز

تا همین سال گذشته شاید خیلی از ما با جوانترین خانم میلیاردر جهان یعنی الیزابت هولمز آشنایی نداشتیم. استراتژیِ به شدت نامعمول وی برای کسب و کار باعث شد بیش از یک دهه از مرکز توجه رسانه ها دور بماند و در عوض به ساخت شرکت انقلابی آزمایش خون خود به نام تِرانوس بپردازد. هولمز... ادامه مطلب

شش علامت که نشان می دهد کودک شما در آینده کارآفرین می شود

در کره جنوبی تولد یک سالگی بسیار مهم است. در این روز مراسم Doljabi به جا آورده می شود. طی این مراسم آینده کودک بخصوص راه و رسم شغلی او پیش بینی می شود. جزییات این مراسم در مکان های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد اما کلیات آن یکسان است. در طی این مراسم... ادامه مطلب

۱۰ اصل از زندگی ثروتمندان خودساخته برای رسیدن به موفقیت مالی

تبدیل شدن به یک میلیونر خودساخته به هیچ وجه کار آسانی نیست. با این وجود برای کسانی که در گذشته به این هدف خود دست یافته اند، مجموعه ای از اصول و قوانین وجود داشته اند که به آنها در این راه کمک شایانی کرده اند. مفید بودن این اصول فارغ از صنعت حوزه ی... ادامه مطلب

۴ درس با ارزش از وال وایسلر، نوجوان ۱۷ ساله ای که قدم در مسیر کارآفرینی گذاشته است

وال وایسلر، مؤسس و مدیرعامل پروژه ی غیر انتفاعی و جهانی ولیدیشن است. مصاحبه های او با مطبوعات معمولاً به خاطر مشغله ی زیاد وی با تأخیر مواجه می شوند. وایسلر هفده ساله، زمانی که مشغول تنظیم برنامه ی حدود ده هزار نفر در صد کشور مختلف دنیا و پیدا کردن راهنما برای نوجوانان و... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x