سالگرد ۴۷ سالگی بوئینگ ۷۴۷؛ پرنده آهنینی که حمل و نقل هوایی را متحول کرد

سه شنبه گذشته سالگرد اولین پرواز یکی از تاریخ سازترین و باسابقه ترین هواپیماهای غیر نظامی دنیا بود. ۴۷ سال پیش در روز نهم فوریه سال ۱۹۶۹، اولین جامبوجت 747 دنیا، در مالکیت شرکت پَن اَم، از روی باند فرودگاه به هوا برخاست. آن روز آغاز تحولی بنیادین در صنعت حمل و نقل هوایی بود.

بوئینگ ۷۴۷ با آن بدنه عریض و صندلی های زیادش، ظرفیت ایرلاین ها در حمل مسافر طی هر پرواز را تا حد زیادی افزایش داد. این ملکه آسمان ها تقریباً در طی عمر طولانی خود بی همتا ماند.

در طی ۴۷ سال گذشته شرکت بوئینگ بیش از ۱۵۰۰ فروند ۷۴۷ را در سرتاسر دنیا به فروش رسانده است. از رقبای مطرح آن می توان به مدل های DC-10 و MD11 شرکت مکدونالد داگلاس و L-1011 Tristar کمپانی لاکهید اشاره کرد. گرچه آنها هرگز نتوانستند در حد و اندازه ۷۴۷ ظاهر شوند.

امروزه نیز تنها هواپیمای چهار موتوره ای که می تواند آن را به چالش بکشد، یک سوپر جامبو با نام ایرباس A380 است. اما باید بدانید که A380 بیش از ۳۵ سال از ۷۴۷ جوانتر و جدیدتر است.

بازار امروز این جامبوجت کهنه کار تفاوت زیادی با دهه ۱۹۷۰ دارد. امروزه تقاضا برای هواپیماهای مسافربری پهن پیکر به هیچ وجه مثل سابق نیست. علاوه بر این، پیشرفت های تکنولوژیک و مهندسی در صنعت هوایی، انجام پروازهای طولانی با هواپیماهای سبک تر دو موتوره را نیز فراهم کرده است.

در طی ۸ سال گذشته بوئینگ تنها توانسته ۴۵ فروند هواپیمای ۷۴۷ را به فروش برساند، که بیشتر آنها نیز با هدف حمل بار مورد استفاده قرار گرفته اند. حتی بازار ۷۴۷ های باربری نیز حال روز خوشی ندارد.

شرکت بوئینگ ماه قبل اعلام کرد که بار دیگر سرعت تولید این سری از هواپیماهای خود را کاهش می دهد. آنها در سال گذشته نیز سرعت این خط تولید را از ۱.۳ فروند در هر ماه، به ۱ فروند در ماه کاهش داده بودند. حالا نیز قرار است این نرخ به یک فروند در هر ۲ ماه کاهش یابد. طبق اعلام شرکت ضرر حاصل از این تصمیم بالغ بر ۵۶۹ میلیون دلار می شود.

آن طور که به نظر می رسد خط تولید این هواپیما به روزهای پایان کار خود نزدیک می شود، گرچه حداقل تا یک یا دو دهه دیگر نیز شاهد پروازهای این پرنده آهنین غول پیکر خواهیم بود.

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟