چوب حراج بر کسب و کار یاهو؛ غول اینترنتی به مزایده گذاشته می شود

رویترز گزارش داده است که یاهو رسما فروش کسب و کار اصلی خود را در روز گذشته اعلام نمود؛ اقدامی که از نظر سرمایه گذاران نگران و ناامید، مثبت ارزیابی شده اما نتوانسته یک شرکت سرمایه گذار را از دست یابی به اهدافش برای روی کار آوردن مهره های مورد نظر خود در هیئت رئیسه یاهو باز دارد.

بعد از آنکه این غول اینترنتی اعلام کرد، هیئت مدیره آن کمیته ای از مدیران مستقل را تشکیل داده اند تا استراتژی های جایگزین را برای پشت سرگذاشتن بحران تدوین نمایند، و اعلام خبر مشارکت بانک های سرمایه گذار و یک شرکت حقوقی برای دنبال کردن مراحل اداری لازم، ارزش سهام یاهو به یک باره افزایش پیدا کرد.

برپایی مزایده (اقدامی که شرکت سرمایه گذار به نام Starboard Value و دیگران از اواخر سال قبل تا به الان خواهانش بوده اند) نشان داد که این شرکت گامی دیگر به سمت فروش کسب و کار اصلی اش که در برگیرنده بخش های سرچ، ایمیل و سایت های خبری است نزدیک تر شده و صرفا قصد واگذاری برخی از این بخش ها را ندارد.

این اقدام همچنین به دنبال سه سال تلاش مستمر ماریسا میر مدیرعامل یاهو صورت می گیرد که بر آن بود با تمرکز بیشتر روی اپلیکیشن های موبایلی و افزایش درآمدهای حاصله از واحد تبلیغات کسب و کار یاهو را رونق ببخشد.

اما حتی حالا هم که یاهو به مزایده گذاشته شده است، جفری اشمیت مدیرعامل شرکت Starboard قصد عقب نشینی از مواضع خود و دست بر داشتن از تلاش برای تغییر هیئت رئیسه این شرکت را ندارد و همچنان گروه های مختلفی از مدیران را برای هیئت مدیره این شرکت پیشنهاد می دهد.

اشمیت در نامه ای که به تاریخ شش ژانویه برای هیئت مدیره یاهو ارسال کرد، اعلام نمود: «اگر هیئت مدیره نمی خواهد بپذیرد که تغییرات اساسی نیاز است، آنگاه شاید یک رقابت انتخاباتی لازم باشد تا به این ترتیب سهامداران بتوانند بخش قابل توجهی از اعضای هیئت رئیسه را با مدیرانی که بهترین عملکرد را از خود به نمایش می گذارند جایگزین نمایند.»

با وجود آنکه هیئت مدیره نشانه ای دال بر وجود این نیاز را از خود بروز نمی دهد، اشمیت همچنان قصد دارد مدیران تازه ای را برای تکیه زدن به صندلی های هیئت رئیسه نامزد کند و از این طریق مطمئن شود که پروسه فروش به بهترین شکل ممکن انجام می گیرد.

به این ترتیب سهامداران می توانند از 5 روز دیگر، مدیر یا گروهی از مدیران را برای حضور در هیئت رئیسه یاهو معرفی نمایند و این پروسه تا 5 مارس ادامه می یابد.

برایان ویزر از تحلیلگران موسسه تحقیقاتی Pivotal گفته است: روشن است که تنها دلیل بروز این اتفاق، خطری است که به خاطر درگرفتن جنگ بر سر کرسی های هیئت مدیره یاهو ممکن است به وجود بیاید. Starboard که هم اکنون 0.75 درصد از سهام یاهو را در مالکیت خود دارد از هر گونه اظهار نظر در اینباره خودداری کرده است.

میر نیز روز جمعه اظهار داشت: جدا کردن سهام علی بابا از کسب و کار یاهو امری ضروری است تا از این طریق ارزش سهام سهامداران ما در بالاترین میزان خود باقی بماند.

اریک جکسون از سرمایگذاران شرکت SpringOwl Asset Management در این باره گفت: هیئت مدیره یاهو نگران خطر شکست در رقابتی است که احتمالا بر سر تصدی پست های هیئت مدیره اش رقم خواهد خورد. گفتنی است که هم اکنون ورایزن یکی از خریداران احتمالی یاهو محسوب می شود.

مطالب مرتبط

نگاهی بر سرگذشت پر فراز و نشیب ماریسا میر، مدیرعامل یاهو در یک قدمی سقوط

در سال 2012 وقتی یاهو ماریسا میر را به استخدام خود درآورد، امیدهای زیادی به موفقیت وی بسته بود و مردم نیز تصور می کردند که می تواند اوضاع این غول اینترنتی را بهتر کند. سه سال از آن زمان گذشته و اوضاع بهتر که نشده هیچ، حتی دیگر مثل سابق هم نیست و کارکنان یاهو،... ادامه مطلب

یاهو از این پس، از اکانت های جیمیل در اپلیکیشن Mail پشتیبانی خواهد کرد

دو ماه پیش، یاهو اعلام کرد که سرویس های ایمیل شخص ثالث نیز در اپلیکیشن جدید Mail مورد پشتیبانی قرار می گیرند. در آن زمان، تنها سرویس های هات میل، آوت لوک و AOL از این قابلیت پشتیبانی می کردند. اما حالا به نظر می رسد که سرویس جیمیل، بزرگ ترین رقیب یاهو، نیز به این... ادامه مطلب

آیا ماریسا میر ۱۴۰۰ کارمند دیگر از یاهو را اخراج خواهد کرد؟

تحلیلگران موسسه مورگان استنلی بر این باورند که مدیرعامل یاهو، خانم ماریسا میر مجبور خواهد بود اخراج هایی که در اکتبر گذشته شروع شدند را ادامه دهد. خانم میر پس از اینکه سال گذشته تحت فشار سرمایه گذاران برای کاهش هزینه ها قرار گرفت، از پاییز گذشته تا بحال بین ۷۰۰ الی ۹۰۰ کارمند این شرکت... ادامه مطلب

ماریسا میر در اولین کنفرانس توسعه دهندگان یاهو، از علاقه شرکتش به اپلیکیشن ها می گوید

در چند سالی که گذشت اوضاع تجارت اینترنتی برای یاهو سودآوری زیادی نداشت، به همین خاطر بود که در روز پنچ شنبه، این شرکت آمادگی خود را برای همکاری با توسعه دهنگان مستقل اپلیکیشن ها اعلام کرد. این تصمیم در حالی گرفته شده که به نظر می رسد یاهو می خواهد «اپلیکیشن های موبایل» را... ادامه مطلب

اپلیکیشن اخبار یاهو با هدف یکپارچه سازی بیشتر محتویات بروزرسانی شد

کمپانی یاهو ظاهرا به تازگی بروزرسانی جدیدی برای اپلیکیشن خود روی اندروید و iOS منتشر کرده که تغییرات نسبتا زیادی در آن به وجود می آورد. این کمپانی غول ایترنتی اخیرا اعلام داشته که تغییرات به وجود آمده در طراحی و محتویات اپلیکیشن، با هدف یکپارچه سازی تجربه کاربری مخاطبان روی پلتفرم های مختلف بوده... ادامه مطلب

ورایزن در تکاپو برای خرید یاهو

سال گذشته ورایزن شرکت AOL را با عقد قراردادی به ارزش 4.4 میلیارد دلار خریداری کرد و بسیاری به سرعت اظهار نمودند که مبلغ معامله بیشتر از ارزش واقعی AOL است. اما آن شرکت هرچه که بود، اوضاع نامساعد امروز یاهو را نداشت و حال و روزش به مراتب بهتر از این شرکت بود. برای نمونه،... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x