اینتل روی شبکه 5G سرمایه گذاری می کند

اینتل روی شبکه 5G سرمایه گذاری می کند

اینتل روی شبکه 5G سرمایه گذاری می کند

اینتل تجربه ناموفقی در زمینه فناوری وایمکس و ۴G دارد چرا که شکست سنگینی در برابر LTE خورد. اما اینتل این بار نمی خواهد خطای گذشته خود را تکرار کند و در کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۶ اعلام کرد که در حال آماده سازی بسترهای فناوری ۵G است.

شبکه ۵G احتمالاً بین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سریع تر از شبکه های LTE فعلی خواهد بود. اینتل قصد دارد با شرکایی از جمله AT&T، Verizon، Ericsson، Huawei و ZTE برای توسعه و آزمایش این فناوری همکاری کند. شرکت Verizon با سامسونگ نیز در این زمینه همکاری دارد و  به تازگی آزمایش ۵G را آغاز کرده است.

البته هنوز بر سر استاندارد واحدی برای این فناوری توافق نشده اما اینتل می گوید دارد با استانداردهای IEEE و ۳GPP روی ۵G کار می کند. با این تفاسیر نتیجه آن هر چه باشد، از WiMAX بهتر خواهد بود.

آیشا اوانز (Aicha Evans) مدیر اجرایی اینتل نیز این مسأله را روشن کرد که اینتل از اشتباهات گذشته اش آگاه است و سعی دارد برای نسل بعد شبکه های مخابراتی رویکرد متفاوتی را اتخاذ کند. او گفت: «این بار تنها انجامش نمی دهیم ــ با افرادی این کار را می کنیم که از این فضا آگاهی دارند.»

به نظر می رسد اینتل کمی زود کار را شروع کرده که منطقی هم هست چرا که این شرکت باید سازندگان موبایل ها و کامپیوترها را قانع کند که از چیپ هایش استفاده کند و برای این کار به زمان بیشتری نیاز دارد. احتمالاً تا سال ۲۰۱۸ شبکه ۵G در اختیار عموم نخواهد بود اما Verizon و AT&T از اکنون در حال آزمایش آن هستند.

غفلت اینتل موجب شد رقبایی مثل کوالکام صنعت موبایل را در اختیار بگیرند. همچنین این شرکت بازار پردازنده های کم مصرف برای موبایل ها و تبلت ها را نیز از دست دارد. بنابراین در دست گرفتن شبکه های مخابراتی برایش اهمیت بسیاری دارد.

علاوه بر این، اینتل در حال کار روی «اینترنت اشیاء» است. گجت هایی که قرار است همیشه آنلاین باشند و مستقیماً با ما تعامل داشته باشند. اوانز گفت برای چنین دستگاه هایی، کارایی مهم تر از سرعت است و اینتل مودم ها و چیپست های جدیدی ساخته که به طور ویژه برای کارکرد دائمی و همیشه روشن (always-on) و با پهنای باند کم طراحی شده اند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل