عملکرد دوربین دوگانه آیفون ۷ چگونه خواهد بود [تماشا کنید]

عملکرد دوربین دوگانه آیفون ۷ چگونه خواهد بود [تماشا کنید]

مدت زیادی است که در میان خبرها می شنویم اپل قصد دارد آیفون ۷ را با دوربینی دارای لنز دوگانه راهی بازار سازد؛ در همین راستا برند ساکن کوپرتینو پتنتی را نیز به ثبت رسانده که جزئیات آن در ماه ژانویه گذشته رسانه ای شدند و به ما این فرصت را دادند تا  از رابط کاربری که در iOS و در آینده برای این دوربین جدید پیاده سازی خواهد شد تصوری نسبی را به دست آوریم.

در پتنت مورد بحث آمده بود سیستم دوربین دوگانه اپل همانند آیفون های امروزی به یک لنز زاویه-باز استاندارد متکی خواهد بود و در کنار آن نیز یک لنز تله فوتو تعبیه گشته که با کمک آن می توان تصاویر و ویدئوها را با بزرگنمایی بیشتری تهیه کرد.

این پتنت می افزود، کاربر قادر خواهد بود به صورت همزمان هر دو لنز پیش تر اشاره شده را به خدمت گرفته و با آنها به شکل جداگانه اقدام به تهیه تصویر و ویدئو نماید. ضمناً نرم افزارهای اپل خواهند توانست به شکلی جادویی و در مواقع ضرورت خروجی های جداگانه به دست آمده را با یکدیگر ادغام نمایند.

همچنین اپل توضیح داده بود که در اپ دوربین صفحه به دو قسمت تقسیم می شود و به این ترتیب فرد قادر می گردد تصویر هر لنز را به شکل مجزا و به صورت زنده در یکی از قسمت ها ببیند. سپس کاربر می تواند در بخشی که مرتبط به لنز معمول آیفون هاست (زاویه ای بازتر دارد) کادری معین را انتخاب کند و لنز دیگر در اصل روی این کادر انتخابی زوم خواهد کرد و تصویری با بزرگنمایی بیشتر را به نمایش خواهد گذاشت.

بد نیست به توضیح این موضوع نیز بپردازیم که سیستمی که در بالا شرح داده شد دقیقاً عملکردی مشابه فناوری زوم دیجیتالی امروزی دارد، با این تفاوت که اپل به جای اینکه به راهکارهای نرم افزاری متکی شود به لنزی با فاصله کانونی بسیار بیشتر تکیه کرده تا تصویر دارای زوم یا بزرگنمایی مانند وقتی که از زوم دیجیتالی استفاده می کنید دچار افت کیفیت نگردد.

در همین راستا «مت گونزالز»، ویدئوگرافر سایت شناخته شده «MacRumors»، ویدئویی را بر اساس پتنت اخیر برند ساکن کوپرتینو تهیه کرده تا بتوانیم با مشاهده ی آن درک بهتری از راهکاری به دست آوریم که قرار است احتمالاً در نسل بعدی آیفون پیاده شود و دوربین آن را متحول سازد.

اپل در پتنت رسمی خود یک مثال آشکار نیز آورده است و توضیح داده که برای نمونه در جشن تولد یک کودک در دست داشتن موبایلی به چنین دوربینی چه مزایایی خواهد داشت. والدین کودک قادر خواهند بود پیش از اینکه او شمع های کیک جشن خود را فوت کند با لنز استاندارد به تهیه ویدئو بپردازند و سپس در لحظه فوت شدن شمع ها با یکبار لمس صفحه و انتخاب کادری معین لنز تله فوتو فعال شده و تصویری بسته را از کودک تهیه می نماید؛ این تصویر و آنچه لنز دوم تهیه می کنند در نیمی از نمایشگر به صورت زنده قابل رویت است.

ناگفته نماند قطعیتی وجود ندارد که چنین پتنتی در اسمارت فون های آتی اپل به کار گرفته شود، اما با توجه به جذابیت و شایعاتی که در پیرامون آن موجود است بعید نیست در آیفون ۷ و ۷ پلاس شاهد چنین شیوه ی متفاوتی باشیم و البته اپل تا آن تاریخ می تواند ایده ی خود را کامل تر و بهینه تر نماید.

ویجیاتو
نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato