روسیه توسط شرکتی خصوصی وارد تجارت سفرهای فضایی و تفریحی می شود

روسیه وارد مبارزه تازه ای با آمریکا شده و توسعه موشک های چند بار مصرف را آغاز نموده؛ موشک هایی که در آینده توانایی آن را دارند تا افراد ثروتمند را به سفرهای فضایی ببرند.

سفر توریستی به فضا، تجارتی رو به گسترش محسوب می شود که با توجه به پیشرفت موشک های چندبار مصرف، باید تا چند سال آینده انتظار عملی شدن آن را داشت.

در آمریکا، شرکت هایی نظیر Blue Origin و Virgin Galactic رقابت خود در آغاز سفرهای تفریحی فضایی را آغاز کرده اند اما این دو شرکت، اکنون رقیبی تازه از سرزمین روس ها یافته اند: شرکتی خصوصی به نام KosmoKurs.

هفته پیش، آژانس فضایی روسیه موسوم به Roscosmos، فعالیت و طراحی های صورت پذیرفته از سوی شرکت خصوصی KosmoKurs را تایید نمود و بر همین اساس، این کمپانی اجازه دارد پس از تکمیل طراحی فضاپیمای خود، توریست های داوطلب را به مدار فضا، و ۱۲۴ مایل بالاتر از سطح زمین ببرد.

شرکت KosmoKurs خبر می دهد که امیدوار است بتواند این پروژه را تا سال ۲۰۲۰ به اتهای خود رسانده، از تکنولوژی چند بار مصرف در سفرهای فضایی بهره گرفته و قیمت چنین کاری را به شکل قابل توجه کاهش دهد.

بر اساس اطلاعات انتشار یافته، هر پرواز ۱۵ دقیقه به طول خواهد انجامید. در این مدت اندک، ۵ الی ۶ دقیقه، مسافران فضایی می توانند جو بدون جاذبه را تجربه نموده و در فضاپیما معلق شوند؛ همچون فضانوردان حقیقی در ایستگاه بین المللی فضایی.

blueorigin_launch-w700

چنین سفری، مشابه با آنچه شرکت فضایی جف بزوس ارائه می کند است. Blue Origin، تا کنون دو بار سفرهایی اینچنینی اما بدون سرنشین را با موفقیت پشت سر گذاشته و چنین کاری را امتحان کرده است. مشخص نیست که چه زمان Blue Origin شروع به فروش بلیت برای این سفر خواهد کرد و چه قیمتی را نیز برای اینکار انتخاب می نماید.

white_knight_two_and_spaceshiptwo_from_directly_below-w700

کمپانی دیگری که به شدت در سفرهای فضایی تفریحی سرمایه گذاری کرده، شرکت Virgin Galactic متعلق به ریچارد برانسون است. فضاپیمای این شرکت می خواهد مسافران را به جو ۶۲ مایل فراتر از سطح زمین ببرد و ۴ دقیقه آنها را در شرایط بی وزنی قرار دهد.

شرکت Virgin Galactic در ابتدای سال جاری از SpaceShipTwo (تصویر فوق) پرده برداشت و خبر می دهد که به زودی آزمایش های لازم را در خصوص آن انجام خواهد داد. هر شخص برای انجام سفر فضایی توسط شرکت Virgin Galactic، به بلیتی ۲۵۰ هزار دلاری نیاز خواهد داشت در حالی که گفته می شود شرکت روسی KosmoKurs نیز قصد دارد مبلغی مشابه از مسافران ثروتمند خود دریافت کند.

یکی از خبرگزاری های دولتی روسیه به نام TASS، بیان می کند که هزینه بلیت برای سفر فضایی با فضاپیمای شرکت KosmoKurs نیز بین ۲۰۰ الی ۲۵۰ هزار دلار برای هر شخص خواهد بود.

مشخصا این مبالغ از سوی افراد عادی، و در شرایط عادی، قابل توجیه نیست اما باید توجه داشت که سازمان فضایی روسیه پیش از این برای ارسال فضانوردان ناسا به فضا، به ازای هر صندلی تا ۷۰ میلیون دلار را نیز از سازمان آمریکایی دریافت کرده است.

(توضیح مترجم: شاید با خواندن این مقاله، برایتان این سوال پیش آمده باشد که چرا نامی از شرکت تحت سرپرستی ایلان ماسک به نام اسپیس اکس برده نشده است. SpaceX اکنون برنامه ای برای سفرهای تفریحی ندارد و تمرکز خود را بر ارسال محموله ها به فضا و قرار دادن ماهواره ها در مدار فضا قرار داده است.

به همین دلیل است که می توان گفت راکت فالکون ۹ بسیار پیشرفته تر از راکت New Shepard از شرکت Blue Origin است و نمی توان موفقیت اول Blue Origin در فرود آوردن موشک خود را با شکست های پیاپی ایلان ماسک و ناتوانی در فرود آوردن فالکون ۹ مقایسه کرد. برای درک بهتر تفاوت دو موشک توسعه یافته از سوی بلو اورجین و اسپیس اکس، این مقاله را مطالعه کنید: بلو اُرجین یا اسپیس اکس؛ کدام یک از تکنولوژی پیشرفته تری در موشک چند بار مصرفشان استفاده کرده اند؟

اسپیس اکس به هر صورت در آینده حتی فضانورد هم تعلیم خواهد داد اما به طور کلی، اکنون برنامه ای برای سفرهای تفریحی و چند دقیقه ای فضایی ندارد.)

مطالب مرتبط

وجود آب در کره ماه قطعی اعلام شد

شواهد قطعی ناسا حاکی از وجود حجم عظیمی از یخ در هر دو قطب کره ماه است که می تواند به نقطه عطفی در توسعه این کره تبدیل شود.دانشمندان از مدت ها قبل گمانه زنی هایی درباره وجود آب منجمد در نواحی سرد و تاریک ماه داشتند و حالا این ایده به حقیقت پیوسته است.قطب... ادامه مطلب

چین از کاوشگر و مریخ نورد برای اعزام به سیاره سرخ در سال 2020 رونمایی کرد

اوایل سال جاری میلادی، چین از برنامه های جاه طلبانه اش برای کره مریخ پرده برداشت، و در ماه اردیبهشت نیز جزئیات بیشتری از این پروژه را اعلام نمود. حال آنها دوباره به حوزه اکتشافات فضایی بازگشته و طرح اصلی کاوشگر و مریخ نوردشان را برای ارسال به سیاره سرخ در اواسط سال 2020 ارائه نمودند.در... ادامه مطلب

آخرین تصویر مانکن «استارمن» پیش از قطع ارتباط فالکون هوی با زمین

بنابر اعلام ایلان ماسک، موسس کمپانی فضایی اسپیس اکس، استارمن و اتومبیل تسلا آخرین سلفی خود را از مدار زمین فرستادند. اتومبیل رودستر ماسک و مانکنی به نام «استارمن» که لباس فضایی اسپیس اکس را به تن داشت، محموله های موشک فالکون هوی اسپیس اکس بودند که روز گذشته از مدار زمین فرار کرد و... ادامه مطلب

ناسا به زودی سردترین نقطه جهان را در ایستگاه فضایی راه اندازی می کند

کره زمین محل چندان مناسبی برای مطالعه رفتار کوانتوم نیست و به همین خاطر ناسا آزمایشگاهی ویژه را بدین منظور روانه ایستگاه فضایی کرده است.یکی از راه های بهینه سازی کارایی ماشین های کوانتومی استفاده از لیزر برای کاهش دمای گروهی اتم ها تا نزدیک صفر مطلق است اما در کره زمین جاذبه در کسری از... ادامه مطلب

قصد چین برای ساخت پایگاه در ماه با کمک تکنولوژی پرینت سه بعدی

چندی پیش سازمان ملی فضایی چین (CNSA) موفق شد برای اولین بار سطح نشینی را روی نیمه تاریک ماه فرود آورد و پس از آن گزارش شد که تصاویری از این منطقه بدست زمینیان رسید. حال چین مدعی شده که می‌خواهد اولین کشوری باشد که در ماه پایگاه می‌سازد و قصد دارد با کمک تکنولوژی پرینت سه بعدی، این رویا را... ادامه مطلب

دستیابی به نرخ موفقیت 94 درصدی توسط راکت های فالکون 9 اسپیس اکس

اسپیس اکس کمپانی تحت رهبری ایلان ماسک، 34 مرتبه در هفت سال گذشته اقدام به پرتاب موشک های فالکون 9 خود به سمت فضا کرده که از این تعداد تنها دو مرتبه با شکست کامل مواجه شده است.این بدان معناست که شرکت مورد اشاره موفق شده با نرخ موفقیت 94 درصدی، راکت های فالکون 9 خود... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟