سری اکسپریای سونی بالاترین سود را در میان محصولات اندرویدی عاید شرکت تولید کننده خود می کنند

سری اکسپریای سونی بالاترین سود را در میان محصولات اندرویدی عاید شرکت تولید کننده خود می کنند

از پاییز سال ۲۰۱۴ میلادی که سونی موبایل در گزارش مالی خود خبر از زیان قابل توجه واحد تولید تلفن های هوشمند میان رده اش داد، این شرکت پروسه گذار و تغییر تازه ای را کلید زد.

تمرکز استراتژیک این شرکت از آن زمان روی سوددهی و ارجحیت آن به مقیاس قرار گرفت و در نتیجه تلاش کرد که از تعداد مدل های تولیدی خود کاسته و در عوض بیشتر به بخش اسمارت فون های اعلا توجه نماید.

نتیجه کار گزاش واحد موبایل این کمپانی ژاپنی بود که در آن به کم شدن بیش از حد انتظار حجم تولید اشاره شده بود و حتی برآورد گردیده بود که در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی، میزان صادرات آن از بخش تلفن های هوشمند به ۳.۵ میلیون دستگاه تقلیل یابد که پایین ترین میزان از تابستان سال ۲۰۱۱ به حساب می آید.

با این همه، آن روی سکه ی تمرکز سونی روی موبایل های اعلاء این بود که شرکت مورد بحث در سه ماهه چهار سال ۲۰۱۵ میلادی توانست بیشترین متوسط قیمت برای دستگاه های تولیدی اش را در اکوسیستم اندروید از مشتریان طلب نماید.

متوسط قیمت فروش محصولات این شرکت در بازه زمانی یاد شده برابر با ۴۲۲ دلار (۷۸ درصد بالاتر از اچ تی سی با متوسط قیمت ۲۳۷ دلار)  اعلام گردید. سامسونگ نیز با رقم ۲۲۵ دلاری بابت هر دستگاه جایگاه سوم جدول را بعد از اچ تی سی در احتیار داشت و البته اپل با متوسط قیمت ۶۹۱ دلار بابت هر دستگاه آیفون صدرنشین همه بود.

Q4-2014-Handset-ASP_border-640x418

اینکه محصولات سونی بالاترین متوسط قیمت را داشته اند بدان معناست که این شرکت بالاترین سود بابت هر دستگاه را به جیب زده است و وقتی عملکرد آن با سایر تولید کنندگان دستگاه های اندرویدی مقایسه شد مشخص گردید که کسب و کارش در این زمینه پرسودترین است.

Q4-2014-Handset-Unit-Profit_border-640x418

سود عایدی سونی بابت هر دستگاه موبایل برابر با ۲۶ دلار عنوان شده که ۱۳ درصد نسبت به سامسونگ با رقم اعلام شده ۲۳ دلار بیشتر است. اپل اما با سود ۱۸۴ دلاری که از محل فروش هر دستگاه آیفون عایدش می شود یک سطح بالاتر از همه اینها قرار دارد.

جالب است بدانید سونی تنها شرکتی است که موفق شده ظرف یک سال اخیر متوسط سود دریافتی اش بابت هر دستگاه موبایل را بالا ببرد و در نتیجه اینطور به نظر می آید که استراتژی اتخاذ شده آن به نوعی جواب داده است.

بله تمرکز این شرکت روی سوددهی بیشتر و نه بالا بردن مقیاس فروش مساله ایست که حالا به بار نشسته با این همه، همانطور که در بالا گفته شد، استمرار کاهش حجم تولید این شرکت می تواند برای آن نگران کننده باشد. در هر حال سونی مجبور است که برای تامین هزینه های ثابت خود حجم مشخصی از تولیدش را حفظ کند.

دست آخر باید منتظر ماند و دید که چطور موبایل های سری اکسپریا اکس یا هر کالای دیگری که این شرکت قصد دارد در نیمه دوم امسال معرفی کند به بالا رفتن حجم تولید و فروش آن کمک خواهند کرد.

مقایسه متوسط قیمت محصولات سونی و الجی در سال گذشته

ASP-LG-Sony-640x430

جریان مشتریان اندروید در سال ۲۰۱۵

Customer-flow

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato