همه چیز درباره آیفون 13
یک تیم هوش مصنوعی چینی قصد دارد آلفاگو گوگل را به چالش بکشد

یک تیم هوش مصنوعی چینی قصد دارد آلفاگو گوگل را به چالش بکشد

به گزارش یکی از خبرگزاری های دولتی چین، تیمی از این کشور قصد دارد برنامه ی هوش مصنوعی گوگل به نام آلفاگو، که قهرمان جهانی بازی Go را شکست داده بود را به چالش بکشد. به گفته ی شرکت کنندگان در رویداد سازماندهی شده توسط انجمن Go و انجمن هوش مصنوعی چین در شهر پکن، دانشمندان تیم رایانه ی مسابقات Go چین تا پایان سال ۲۰۱۶ آلفاگو گوگل را به رقابت دعوت خواهند کرد. گزارش مذکور در مورد ماهیت این چالش جزئیات بیشتری ارائه نداده است.

آلفاگو که توسط DeepMind، یکی از شرکت های تابعه ی گوگل توسعه داده شده، اوایل همین ماه با غلبه بر لی سدال، قهرمان کره ای مسابقات حرفه ای Go، همه را شگفت زده کرد. این برنامه سال گذشته با تبدیل شدن به اولین ماشینی که یک بازیکن حرفه ای را شکست می داد تاریخ ساز شد، اما لی سدال ۳۳ ساله، که یکی از بزرگ ترین بازیکنان Go در سطح جهان به شمار می رود، حریف به مراتب سرسخت تری برای آلفاگو به حساب می آمد.

در بازی Go که در کشورهایی نظیر چین، کره ی جنوبی و ژاپن بیش از هر جای دیگر دنیا طرفدار دارد، دو بازیکن روبروی یکدیگر قرار می گیرند و با حرکت دادن مهره های سیاه و سفید روی یک صفحه ی مربعی شطرنجی، سعی می کنند قلمرو بیشتری را تحت کنترل خود درآورند.

پیش از پیروزی سال گذشته ی آلفاگو، متخصصین حد قال به مدت یک دهه فکر می کردند هوش مصنوعی قادر نخواهد بود یک بازیکن حرفه ای این بازی را شکست دهد.

به نقل از چاینا دیلی، مدیرعامل گوگل یعنی ساندار پیچای از یکی از برجسته ترین آموزشگاه های بازی Go نیز بازدید کرده است. یکی از سخنگویان گوگل که حالا زیرمجموعه ی آلفابت محسوب می شود گفت پیچای برای درک بیشتر بازی Go و همچنین کشور چین به این کشور سفر کرده بود.

شرکت های چینی نظیر بایدو، که نزدیک ترین همتای چینی گوگل محسوب می شود نیز در حال فعالیت برای توسعه ی هوش مصنوعی هستند. بایدو در سال ۲۰۱۴ اندرو نگ، یکی از مهندسین سابق گوگل را به استخدام خود درآورد. او پیش از آن سکاندار تلاش های غول جستجوی اینترنت در زمینه ی هوش مصنوعی بود.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato