۵ توصیه ساده برای حضوری مؤثر تر در جلسات کاری

آیا تا به حال شده است که در جلسه ای با حضور همکاران و مدیران خود حاضر شوید و حس کنید هیچ نکته ی مفیدی برای اضافه کردن به بحث ندارید؟ هرچه سعی می کنید نکته ی هوشمندانه ای به زبان بیاورید موفق نمی شوید و از طرف دیگر می ترسید عدم مشارکتتان در بحث باعث شود فاقد سواد لازم به نظر برسید. با عرض تأسف باید گفت در این صورت تنها برداشتی که از حضور شما در جلسه می توان کرد همین است.

رابین کامارو افکار و تجربیات خود را در این زمینه با خوانندگان خود در میان گذاشته است. او می گوید: «همه ی ما به صورت شهودی این مسأله را درک می کنیم که تأثیرگذاری بر دیگران، چه یک نفر چه صد نفر، مهارت مطلوبی است که باید آن را یاد بگیریم و تمرین کنیم». اگر شما هم در گذشته تجربه ی تلخی در این زمینه دارید، به جای سرزنش های بی فایده ی خود، آن را به گذشته ها بسپارید و سعی کنید برای آینده کاری انجام دهید.

برقراری ارتباط با دیگران به صورت حرفه ای نیازمند طرح ریزی و تمرکز است. شما به عنوان یک مدیر وظیفه دارید مانند یک رهبر با دیگران ارتباط بگیرید، چه هنگام گپ و گفت های خودمانی در راهرو، و چه هنگام بحث پیرامون مسائل مهم در اتاق هیئت رئیسه. برای شروع می توانید کار خود را با ۵ قدم زیر شروع کنید:

۱- اطلاعات خود را بالا ببرید

سکوت اختیار کردن یا فاقد اطلاعات کافی به نظر آمدن باعث می شود دیگران در مورد سطح درک شما شک کنند. افکار و ایده های خود را به گونه ای با دیگران در میان بگذارید که فرصتی برای مشارکت هوشمندانه به وجود بیاورد.

بحث های انتخاباتی می تواند مثال خوبی باشد. حتی اگر تصمیم بگیرید در یک بحث سیاسی موضعی خنثی داشته باشید، این کاملاً به نفع شماست که از اوضاع سیاسی اطراف خود بی خبر نباشید. لازم نیست وسط یک بحث داغ شیرجه بزنید، کافی است از اطلاعات کافی برای نظر یا پاسخ دادن بهره مند باشید.

۲- از بی طرفانه بودن نظرات خود مطمئن شوید

نظرات افراد اغلب مواقع بر اساس منطق یا احساسات فردی شان از گذشته شکل می گیرند. در زبان انگلیسی مثلی وجود دارد که با ترجمه ی تحت اللفظی می گوید: «اگر همیشه همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می داده اید، همواره به همان نتیجه ای می رسید که همیشه به آن رسیده اید». یک رهبر کاربلد در طول زندگی اش مدام در حال جرح و تعدیل نظرات خود است.

به تبع همین موضوع، دید شما نیز به واسطه ی تمایلات شخصی خودتان یا اطرافیانتان شکل می گیرد. اگر احساس می کنید واکنشتان به یک نظر بر اساس یک فرض بنا شده است، برای جلوگیری از تخریب وجهه ی خود یا آسیب دیدن یک رابطه، به دنبال شفاف سازی بیشتر باشید.

۳- سعی کنید حالت فیزیکی تان حاکی از اعتماد به نفس باشد

بازی کردن با مو، پوشاندن دهان با دست، تکان خوردن بیش از حد روی صندلی، یا استفاده از تن صدای نامناسب، توان شما را به حد اقل خواهد رساند. سر و چانه ی خود را بالا، و شانه هایتان را عقب نگه دارید. با اعتماد به نفس سخن بگویید. با اطرافیانتان ارتباط چشمی برقرار، و نفس کشیدنتان را کنترل کنید. هنگام فکر کردن به بازخور هایی که دریافت کرده اید، برای پاسخ دادن به آنها اندکی درنگ کنید.

وقتی کسی شما را به چالش می کشد و یا اطلاعات بیشتری درخواست می کند، از نگاه کردن به پایین یا اطراف پرهیز کنید. با قرار دادن دست ها روی میز و باز کردن مشت هایتان، فضایی که در اختیار دارید را تحت کنترل در بیاورید. نشان دادن اقتدار مهارتی مدیریتی است که می توان آن را فرا گرفت.

۴- معذرت خواهی نکنید

اظهار نظر با عباراتی مثل «ببخشید» یا «عذر می خواهم» تأثیرگذاری کلام شما را تضعیف می کند. گذشته از بار احساسی چنین کلماتی، همیشه نظرات و دیدگاه های خود را با داده های استوار و قابل اتکا محکم کنید. با احترام به نظرات دیگران گوش کنید و ذهن خود را در برابر دیدگاه های آنان باز بگذارید. در صورت لزوم با آنها مخالفت کنید اما حالت تهاجمی به خود نگیرید و آرامش خود را حفظ کنید.

۵- از دست های خود استفاده کنید

دستان شما اغلب در ابراز احساسات شما نقش دارند. به نقل از جان بی مولیدور، استاد روانپزشکی دانشگاه ایالتی میشیگان، ژست شما باید بازتاب دهنده ی کلماتتان باشد.

در جلسات خود با همکارانتان دست های خود را بی حرکت نگه ندارید و برای جلوه ی بیشتر آنها را طوری تکان دهید که در عین حفظ حالت طبیعی شان، کف دست ها قابل رؤیت باشند. دکتر مولیدور می گوید: «قابل رؤیت بودن کف دست به صورت ناخودآگاه اعتماد را میان شما و مخاطبتان به جریان می اندازد». او توصیه می کند برای آنکه کنترل خود بر اوضاع را نشان دهید و صحبت های بعدی خود را خوب بسنجید، نوک انگشتان خود را به سمت بالا به آرامی روی یکدیگر قرار دهید. این حالت را نباید با چفت کردن دست ها از روی برآشفتگی اشتباه گرفت.

مطالب مرتبط

هوش مصنوعی صنایع را تکان خواهد داد و کسب و کارها باید برای آن آماده شوند

هوش مصنوعی اخیرا به یکی از داغ‌ترین مباحث دنیای کسب و کار تبدیل شده، ولی با این حال هنوز راه زیادی باید طی شود تا بتوان از پتانسیل بالای آن برای مصارف کاربردی در زندگی روزمره و صنایع مختلف بهره برد. اکنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند گوگل، مایکروسافت و اپل از این تکنولوژی بهره... ادامه مطلب

۵ نکته کلیدی که شرکت‌های موفق را از شرکت‌های ناموفق متمایز می‌کند

امروزه شرکت‌های جدید از همان بدو تأسیس وارد رقابت شدید با بقیه شرکت‌ها می‌شوند. آن‌ها باید از همان ابتدا خودی نشان دهند تا جلب توجه کرده و مشتری جذب کنند. با اینکه آزمون و خطا برای هر شرکت تازه تأسیسی اجتناب ناپذیر است، اما شرکت‌هایی که پس از سال‌ها همچنان با قدرت در صحنه رقابت... ادامه مطلب

مایکروسافت چگونه افراد را بدون مدرک دانشگاهی استخدام می‌کند؟

مایکروسافت برای بسیاری از جایگاه های شغلی رده پایین، شرط مدرک تحصیلی را برداشته و تمام کارجویان مشتاق را دعوت به ارسال رزومه کرد است.مدیران مایکروسافت در مصاحبه ای با سایت Business Insider در مورد دلایل چنین رویکردی صحبت کردند. به گفته آنها برداشتن شرط مدرک دانشگاهی برای جایگاه های شغلی رده پایین، به مایکروسافت... ادامه مطلب

سه مهارت نرم که شانس شما برای استخدام را افزایش می‌دهد

در دهه های قبل برای پیدا کردن شغل کافی بود در زمینه مورد نظر کارفرما مهارت داشته باشید اما این روزها اوضاع فرق کرده. حالا بسیاری از کارفرماها علاوه بر توانایی های تخصصی نظیر حسابداری و برنامه نویسی به دنبال ویژگی های دیگری در متقاضیان می گردند که «مهارت نرم» نامیده می شود. این مهارت... ادامه مطلب

راز موفقیت در مصاحبه کاری: مانند کارفرما فکر کنید

اگر برای یک فرصت شغلی اقدام می‌کنید یا حتی اگر زمان مصاحبه کاری خود را نیز تعیین کرده‌اید، چه کاری از دستتان برمی‌آید تا قرارداد را همان‌جا امضا کنید و با سری بلند از اتاق جلسه خارج شوید؟ در این مقاله سعی شده تا با ذکر چند نکته کلیدی، احتمال تصدی شغل جدیدتان را افزایش... ادامه مطلب

ارتباطات؛ مهمترین رکن موفقیت در کسب و کار

بسیاری از کسب و کار‌ها فکر می‌کنند با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، در حالی که نمی‌دانند تنها یک مشکل وجود دارد که مانع پیشرفت کارها می‌شود: ارتباطات. نکته اینجاست که رفع این مشکل، آنقدرها هم سخت نیست. اما بگذارید این مشکل را اول بشناسیم تا بتوانیم راه‌حلی برای حل آن ارائه دهیم.... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟