درونگرا ها درباره همکاران برونگرای خود چه فکری می کنند؟

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که از خودتان بپرسید همکار آرام و کم حرفتان که گوشه ی اتاق می نشیند چه فکری در مورد شما می کند. پژوهشی که در ژورنال آکادمی مدیریت منتشر شده می گوید اگر برونگرا هستید، همکاران آرم تر و کم حرف تر شما ممکن است قضاوت ناگواری در موردتان انجام دهد؛ حتی اگر کارمند نمونه ای باشید.

محققان از طریق مجموعه ای از پژوهش ها متوجه شده اند کارمندان درونگرا، برای کار همکاران برونگرای خود اعتبار چندانی قائل نمی شوند. آنها مدام عملکرد همکاران برونگرای خود را زیر سؤال می برند و احتمال اینکه آنها را به واسطه ی پیشرفت هایشان تحسین کنند کمتر است.

درونگرا ها می گویند درونگرا ها عملکرد بهتری دارند

پژوهشی با شرکت ۱۷۸ دانشجوی MBA در یک دانشگاه بزرگ انجام شده است که در آن به هر دانشجو در میانه ی ترم تحصیلی مسئولیت یک تیم چهار تا پنج نفره سپرده شده بود. هر تیم باید در کنار یکدیگر پروژه ای را به اتمام می رساندند. سپس از شرکت کنندگان خواسته می شد به پرسشنامه هایی در مورد شخصیت خود، دیگر اعضای تیم و فرایند های تیمی شان پاسخ دهند.

محققان مورد نظر متوجه شدند درونگرا ها عملکرد درونگرا های دیگر را به نسبت برونگرا ها بهتر ارزیابی کرده بودند؛ حتی وقتی برونگرا ها به وضوح عملکرد بهتری از خود نشان می داده اند. از طرف دیگر، برونگراها در ارزیابی های خود برتری خاصی برای هیچ یک از این دو ویژگی شخصیتی قائل نمی شدند.

کمتر پیش می آید که یک درونگرا، همکار برونگرایش را برای ترفیع پیشنهاد دهد

در یک تحقیق دیگر، ۱۴۳ دانشجو به همراه سه هم تیمی به یک بازی آنلاین پرداختند. محققان پروفایل و نظرات یکی از اعضای تیم را به گونه ای دستکاری کرده بودند که یا شدیداً درونگرا و یا شدیداً برونگرا به نظر بیاید؛ اما عملکرد او ثابت باقی می ماند.

وقتی از اعضای تیم خواسته می شد عملکرد هم تیمی های خود را ارزیابی کنند، درونگرا ها به کسانی که برونگرا به نظر می آمدند امتیازات کمتری می دادند. به علاوه، وقتی فرصت جایزه دادن پیش می آمد، درونگرا ها به هم تیمی هایی که برونگرا به نظر می رسیدند فارغ از عملکردشان جوایز کمتری می دادند.

این در حالی است که به نظر می رسید برونگرا ها تحت تأثیر این ویژگی های شخصیتی هم تیمی هایشان قرار نمی گیرند. به نظر می رسید پیشنهادات آنها در مورد اینکه چه کسی تشویق شود بیشتر بر اساس صلاحیت افراد باشد.

این مسأله چه درسی برای ما دارد؟

تحقیقات به طور مستمر نشان داده اند در محیط کار نمی توان گفت یک ویژگی شخصیتی از لحاظ عملکرد بر دیگری برتری دارد. اما درونگرا ها و برونگرا ها متفاوت کار می کنند و در شرایط متفاوتی شکوفا می شوند.

پیرامون اینکه چطور بهترین ویژگی ها را بتوان در هر کارمندی برانگیخت توصیه های زیادی به مدیران شده است؛ درک نحوه ی عملکرد درونگرا ها و برونگرا ها می تواند راز موفقیت کسب و کار شما باشد.

بنابراین علاوه بر شخصیت خودتان، کسب شناخت از تفاوت های شخصیتی دیگران نیز مهم است. در دنیایی که ارزیابی های همکاران اغلب از اهمیت زیادی برخوردارند، نحوه ی تعامل شما با دیگران احتمالاً نقش زیادی در موفقیتتان خواهد داشت.

نگاه دیگران به شما ممکن است با نگاه خودتان تفاوت داشته باشد. یک برونگرا ممکن است فکر کند شخصیت صمیمی و پر انرژی اش در میان اعضای کم حرف تر گروه طرفدار پیدا می کند اما همکاران او ممکن است در واقع رفتار او را ناشی از جلب توجه و آزاردهنده تلقی کنند.

اینکه خود واقعی تان باشید مهم است، اما مواقعی هست که کمی انعطاف پذیری بیشتر شاید بتواند به پیشرفت شغلی تان کمک کند. ظاهراً اگر درونگرایی در جمع برونگرا ها باشید، این مسأله کاملاً مصداق پیدا می کند.

مطالب مرتبط

بهترین روش برای ارزیابی عملکرد شغلی کارکنان چیست؟

ارزیابی کارکنان در سازمان ها عمدتا بر اساس معیارهای تعیین شده توسط منابع انسانی صورت می گیرد اما در مواردی از این دست دیدگاه مدیران هم نقش دارند. این دیدگاه ها عمدتا بر اساس مقایسه کارکنان با هم یا میزان پیشرفت آنها نسبت به گذشته صورت می گیرد اما هرکدام از این روش ها مزایا و... ادامه مطلب

راهکار ساده برای بهبود فرهنگ شرکت: احساس ارزشمند بودن را در کارمندان تقویت کنید

متعهد کردن کارمندان، یکی از عوامل مهم در موفقیت شرکت هاست. کارمندان متعهد، بیشتر کار کرده و حلال مشکلات هستند و احتمال وفادار ماندن طولانی مدت آنها بالا می رود. اما چطور می توان کارمندان را به شرکت متعهد کرد؟تحقیق جدیدی که در ژورنال Journal of Positive Psychology منتشر شده، نشان می دهد «حس ارزشمند... ادامه مطلب

چرا نباید زندگی را در کار خلاصه کرد؟

حدود یک سوم زندگی ما به کار کردن اختصاص دارد و مدت زمان زیادی هم برای ورود به دنیای کار آماده می شویم. به لحاظ تاریخی، کسی کار را برای معنا بخشیدن و هدفمند کردن زندگی در نظر نمی گرفت. انسان ها صرفاً کار می کردند تا گرسنه نمانند. معنا و هدف در زندگی از... ادامه مطلب

مشکلات، شکست ها و چالش های مدیران عرصه تکنولوژی در سال ۲۰۱۹

روزهای پایانی هر سال معمولا فرصت مناسبی است برای بررسی دستاوردها و شاید شکست های یک سال گذشته و برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف جدید.صنعت تکنولوژی در یک سال گذشته دستخوش تحولات فراوانی شد و موفقیت های بسیاری را در این عرصه شاهد بودیم. اما در این سال شکست ها هم کم نبودند و... ادامه مطلب

داشتن یک رئیس بد می‌تواند شما را به مدیری موفق تبدیل کند

مدیران بد را می‌توان در سرتاسر دنیا پیدا کرد این موضوع آن‌قدر مهم است که حتی فیلم‌های سینمایی گوناگونی با این محوریت ساخته شده‌اند. جدا از این‌ها، سوال مهمی که برای کارمندان آسیب دیده از رئیس بد پیش می‌آید این است که هنگام ترفیع چگونه باید از تبدیل شدن خود به یکی از آن‌ها جلوگیری... ادامه مطلب

قانون ۵ ساعت در هفته ؛ اصل محبوب بیل گیتس برای موفقیت

اگر برنامه‌ی روزانه و فعالیت‌های مدیران موفق را با دقت بررسی کنیم، تعجب می‌کنیم که این شخصیت‌ها چگونه موفق می‌شوند حین فعالیت‌های کاری مشقت‌بار خود وقتی برای یادگیری بیشتر یا حتی ایده پردازی پیدا کنند. شاید یکی از پاسخ‌ها، قانون پنج ساعت در هفته باشد که اصل محبوب بیل گیتس نیز به شمار می‌رود.تنها یک... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟