همه چیز درباره آیفون 13
معرفی نمونه ای خاص از پورشه GT1؛ اسطوره فراموش نشدنی مسابقات استقامت

معرفی نمونه ای خاص از پورشه GT1؛ اسطوره فراموش نشدنی مسابقات استقامت

سال ۱۹۹۷، سالی که مرسدس با مدل افسانه ای CLK-GTR برنده مسابقه قهرمانی FIA GT شد، مسابقاتی که جایگزین BPR شده بود، در واقع پورشه با این مدل تازه کاملا آمده بود تا همه مسابقات را فتح کند.

به خصوص آنکه در سال ۹۶ مرسدس با CLK-GTR به عنوان جدی ترین رقیب، وارد مسابقات LeMans نشد. پورشه نیز ثابت کرد که در سری مسابقات نمی تواند حریف خوبی در برابر مکلارن F1 GTR و CLK-GTR باشد.

1997-porsche-911-gt1-evolution (4)

با تمام شدن فصل مسابقات در سال ۱۹۹۶ پورشه تصمیم بر توسعه مدلی تازه گرفت تا برای مسابقات سال ۱۹۹۷ آماده شود. عقب و جلو خودرو دست خوش تغییرات شد و با چراغ های جدید جلو شکل تازه ایی را به خود گرفت که آن را، نسل دوم از ۹۱۱ GT1 خطاب کردند. پورشه جدید را ۹۱۱ GT1 EVO) EVOLUTION) نامید، خودرویی که برای مسابقات ۱۹۹۷ آماده شده بود.

قدرت خروجی موتور توربو شارژ پورشه برابر ۵۹۲ اسب بخار بود و به لطف تغییرات آیرودینامیک ایجاد شده شتاب بیشتری نسبت به مدل سال ۹۶ خود داشت اما حداکثر سرعت تغییری نکرد و در محدوده ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت حفظ شد.

1997-porsche-911-gt1-evolution (6)

با این وجود که نتوانست مسافت کامل مسابقه را تحمل کند و از دور مسابقه خارج شد اما به شخصه ما نتایج بدست آمده را با سال ۹۶ بررسی کردیم و متوجه این موضوع شدیم که پورشه مقام پنجم در مسابقه و مقام سوم را در کلاس خود بدست می آورد. در واقع پورشه به پشتکار بی ام و و قدرت F1 GTR باخت.

1997-porsche-911-gt1-evolution (5)
حالا در سال ۲۰۱۶ یکی از نمونه های باقی مانده از پورشه ۱۹۹۷ GT1 EVOLUTION که به نمونه خیابانی تبدیل شده، به حراج گذاشته شده است. قیمت پیش بینی شده نیز در محدوده ۲.۹۷ و ۳.۳ میلیون دلار تخمین زده می شود.

با این حال این نمونه ای که برای فروش در نظر گرفته شده در واقع کاملا متفاوت با سری ۲۵ دستگاه از سری خیابانی پورشه GT1 اولوشن است و از این حیث خودرویی منحصر به فرد و بسیار شاخصی محسوب می شود کهسابقه شرکت در مسابقات سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ را دارد اما می توانید حتی در مسیرهای درون شهری نیز از آن استفاده کنید.

1997-porsche-911-gt1-evolution (2)_1459925339357_4

در واقع یکی از خودروهای GT1 EVO که ذاتا برای مسابقات آماده شده بود، تبدیل به یک خودرو با استفاده خیابانی شده است. که البته فرق های بسیاری با پورشه Straßenversion خیابانی با توان تولید۵۴۴ اسب بخار دارد. این خودرو منحصر به فرد با قدرت ۶۰۰ اسب بخار، در حدود ۱۰۰ کیلوگرم نیز از مدل خیابانی سبک تر است.

1997-porsche-911-gt1-evolution (7)
این یک هیولای مسابقه ای است که برای زندگی شهری رام شده است و با گذشت زمان ارزش آن نیز افزایش یافته پس خیلی تعجب آور نیست که با قیمتی نجومی به فروش برسد.

دلیلش نیز این است که از پورشه GT1 Straßenversion (که ۲۵ عدد از آن بیشتر ساخته نشده است) برای کلکسیونر ها از بسیاری سوپر اسپرت های جدید جذاب تر است و Straßenversion این روزها قیمتی کمتر از ۲ میلیون دلار ندارد.

1997-porsche-911-gt1-evolution (1)_1459925339275_3

اما این خودرو شاخص که در حراج معروف ساتبی به فروش گذاشته خواهد شد، از حیث ارزش حتی می تواند سری GT1 Straßenversion را نیز با اختلاف پشت سر بگذارد. جواهری که نظر هر کلکسیونری را به خود جلب می کند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato